Od 2009 r zniknie ta ulga
Podatnik, który otrzyma nieruchomość w darowiźnie lub spadku, nie zapłaci podatku od otrzymanego majątku, jeśli spełni kilka warunków. Będzie mieszkał, będąc zameldowanym na pobyt stały w otrzymanym budynku lub lokalu przez co najmniej pięć lat (to jeden z kilku warunków, które trzeba spełnić). Tak zdefiniowano ulgę mieszkaniową, przewidzianą w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Niestety, przez niedopatrzenie Ministerstwa Finansów zniknie ona już od 1 stycznia 2009 r. Od tego bowiem dnia ma zostać zniesiony obowiązek meldunkowy. Obowiązku meldunku więc nie będzie, ale konieczność zameldowania na pobyt stały przy uldze mieszkaniowej pozostanie. To spowoduje, że już od przyszłego roku każde otrzymanie nieruchomości w sposób nieodpłatny będzie opodatkowane prawie w każdym przypadku.
Ze zwolnienia z podatku - ale nie na podstawie przepisów o uldze mieszkaniowej - skorzysta tylko najbliższa rodzina: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha (tzw. zerowa grupa podatkowa). Ta grupa podatników jest bowiem pod warunkiem terminowego złożenia zawiadomienia o zamiarze korzystania z przewidzianej dla niej ulgi w ogóle zwolniona z podatku. Co ważne, nie obejmuje ona ani zięcia, ani synowej.
Resort jeszcze nie pracuje
Czarny scenariusz z likwidacji ulgi mieszkaniowej sprawdzi się, jeśli resort finansów nie przygotuje zmian do ustawy o podatku od spadków i darowizn przed końcem 2008 roku. Z informacji, które udało nam się zebrać, wynika, że takich planów na razie nie ma. Jeśli jednak do zmiany dojdzie, to ta wymuszona przy okazji znoszenia obowiązku meldunkowego nowelizacja przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn będzie kolejną zmianą w tym zakresie w ciągu zaledwie dwóch lat.
Do końca 2006 roku z ulgi mieszkaniowej mogli korzystać podatnicy, którzy w otrzymanej nieodpłatnie nieruchomości mieszkali przez co najmniej pięć lat. Konieczność zameldowania się przy uldze mieszkaniowej wprowadzono 1 stycznia 2007 r. Od 2009 roku warunku tego nie będzie można już spełnić. A to oznacza, że nie uda się też wykorzystać ulgi mieszkaniowej.
Zamiast meldunku rejestracja
Zgodnie z projektem ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych od stycznia 2009 r. zniknie obowiązek meldunkowy. Jak wskazuje Grzegorz Grochowina, specjalista z firmy KPMG Doradztwo Podatkowe, ustawa ma zostać tak zmieniona, że będziemy zgłaszać do urzędu gminy jedynie miejsce swojego zamieszkania. Jednak w związku ze zniesieniem obowiązku meldunkowego mogą pojawić się pewne problemy z dostosowaniem innych przepisów.
Dlaczego zniesienie obowiązku meldunkowego bez zmiany ustawy o podatku od spadków i darowizn może wprowadzić wątpliwości co do wykładni niektórych ustaw ? Czy podobne kłopoty może spowodować zniesienie obowiązku meldunkowego w przypadku zwolnienia z PIT sprzedaży nieruchomości ? Czy resort finansów świadomie chce zlikwidować ulgę mieszkaniową ? Jakie mogą być konsekwencje zaniedbań w resorcie finansów - w/s obowiązku meldunkowego ?
Więcej: Gazeta Prawna 10.09.2008 (177) - str.2-3
Ewa Matyszewska