Reklama

Osiedle miejscem do życia, a nie do mieszkania. Jakie czynniki wpływają na jakość życia?

W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie bardzo często brakuje czasu na wiele rzeczy, każdy z nas szuka miejsca, w którym będzie mógł odpocząć. Jednym z nich bez wątpienia jest nasze mieszkanie. Nie służy ono tylko jako miejsce do spania, ale przede wszystkim do życia. Co musi znajdować się na naszym osiedlu, aby lepiej się nam mieszkało i żyło?

Wybierając swoje przyszłe mieszkanie musimy mieć na uwadze, że to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu, odpoczywamy po pracy, relaksujemy się i wychowujemy dzieci. Warto więc szukając lokum, zwrócić uwagę na to, co oferuje nam osiedle, na którym się ono znajduje, by było jak najbardziej funkcjonalnie i przyjaźnie. Aby dowiedzieć się jakie czynniki są ważne dla przyszłych mieszkańców Zakład Projektowania Obszarów Śródmiejskich i Katedra Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Instytutu Projektowania Miast i Regionów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy współpracy z firmą deweloperską Megapolis sp. z o.o. przeprowadził badanie, ankietując krakowian planujących zakup własnego mieszkania.

Reklama

1. Przydatne rozwiązania komunikacyjne na osiedlu

W dzisiejszych czasach szukamy jak największej liczby udogodnień, zwłaszcza w tak dużych miastach jak Kraków. Po całym dniu spędzonym w pracy, nasz organizm sam domaga się odrobiny relaksu i rekreacji. Kupując mieszkanie zwróćmy uwagę na to, czy w pobliżu są ścieżki rowerowe, w końcu rower to bardzo szybki i popularny środek transportu, świadczą o tym odpowiedzi respondentów wspomnianego badania - 87 proc. z nich wyraziło chęć posiadania ścieżek rowerowych niedaleko miejsca zamieszkania. W temacie komunikacji, ważny jest fakt, że coraz więcej osób porusza się za pomocą komunikacji miejskiej, tym samym unikając stania w korkach. Dlatego zwróćmy uwagę jaka odległość dzieli nas od najbliższego przystanku. Skoro poruszamy już kwestie udogodnień komunikacyjnych, sprawdźmy czy na naszym potencjalnym osiedlu jest wystarczająca ilość miejsc parkingowych, około 88 proc. osób biorących udział w badaniu wskazało, że jest to znaczący czynnik przy wyborze mieszkania.

Wybierając swoje "cztery kąty" zastanówmy się czy osiedle będzie rozwijać się z naszymi oczekiwaniami oraz czy dostęp do różnych udogodnień jest na wyciągnięcie ręki.

2. Udogodnienia przydatne zarówno dla dzieci, jak i rodziców

Rozwój dzieci jest dla rodziców bardzo ważny. Dlatego twórcy nowych osiedli proponują coraz to nowsze rozwiązania skierowane w stronę najmłodszych. Wśród najciekawszych i najbardziej praktycznych rozwiązań dostępnych dla wszystkich mieszkańców są monitorowane sale zabaw typu "kulkoland". Dzięki takim miejscom najmłodsi integrują się z rówieśnikami z osiedla, a rodzice mają chwilę wytchnienia. - Przeprowadzona ankieta pokazała, że bliskość szkół i przedszkoli to ważna kwestia. Placówki, które znajdują się niedaleko miejsca zamieszkania to bardzo duże udogodnienie. Coraz więcej deweloperów chce zaspokajać wymagania rodziców, oferując żłobki i przedszkola obecne w strukturze osiedla. Daje to poczucie bezpieczeństwa najmłodszym, ponieważ nie muszą zmieniać otoczenia oraz pozwala zaoszczędzić rodzicom czas - mówi Piotr Rojek, przedstawiciel firmy Megapolis.

Pamiętajmy o tym, że dzieci, gdy skończą lekcje potrzebują urozmaicenia czasu. Plac zabaw to świetna alternatywa dla naszych pociech. Z pozoru jest to oczywista funkcjonalność, jednak nie zawsze jest ona obecna na osiedlach. Warto zwrócić uwagę czy plac zabaw jest dostępny na terenie lub w planach jest jego budowa. To właśnie podczas zabawy na świeżym powietrzu, dzieci będą mogły spożytkować nadmiar energii, a opiekunowie będą mogli czytać książkę na ławce obok. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są boiska sportowe, na których maluchy będą poznawać gry zespołowe, a rodzice będą mogli odbyć międzyosiedlowe rozgrywki. W końcu nic tak nie oczyszcza organizmu i nie dodaje energii jak wysiłek fizyczny, dlatego siłownie, ścianki wspinaczkowe czy kluby fitness to miejsca, w których często spędza się wolny czas. Warto zwrócić uwagę na to czy te punkty znajdują się na naszym osiedlu lub w pobliżu niego.

Poniższa infografika idealnie obrazuje na jakie udogodnienia na osiedlu potencjalni mieszkańcy zwracają uwagę w pierwszej kolejności.

3. Relacje z innymi sąsiadami

Osiedle to miejsce, w którym tworzymy relacje i wypoczywamy. Coraz więcej osób chce spędzać swój czas w otoczeniu, które daje możliwość zbudowania relacji z sąsiadami. Twórcy osiedli zwracają więc uwagę, na obecność powierzchni wspólnych, np. świetlic, sal dydaktyczno- warsztatowych, które sprzyjają wspólnej integracji czy rozwijaniu pasji. "Budowanie więzi sąsiedzkich, uczestniczenie w działaniach na rzecz wspólnoty i kształtowanie przestrzeni wspólnej to bardzo istotne cechy. Jak pokazały badania, aż 74 proc. ankietowanych ceni sobie więzi jakie panują między sąsiadami, a 70 proc. chce wspólnie działać na rzecz osiedla. To świadczy tylko o tym, że w dzisiejszym zabieganym świecie, oczekujemy, aby miejsce zamieszkania było naszym sacrum, a relacje należały do przyjacielskich."- zapewnia prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Węcławowicz- Bilska z Politechniki Krakowskiej.

Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »