Parking na wagę złota. Dla Polaków to kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania

Już nie balkon, winda czy klimatyzacja, ale parking jest najbardziej poszukiwanym udogodnieniem przy wyborze mieszkania - wynika z raportu Otodom. Portal ogłoszeniowy informuje, że w porównaniu do 2023 r. liczba ofert z dostępnym miejscem parkingowym - w przypadku najmu, jak i kupna - wzrosła w kwietniu o 60 proc., a w tym roku popyt na garaże osiągnął najwyższy poziom od dwóch lat.

O ile przy zakupie mieszkania od dewelopera możliwość nabycie stanowiska garażowego jest standardem, to na osiedlach z czasów PRL parkowanie często jest wyzwaniem. Ze względu na rosnącą podaż wzrasta liczba ofert od prywatnych właścicieli - zarówno na sprzedaż, co na wynajem - z miejscem do parkowania, garażem lub zewnętrznym stanowiskiem postojowym. W kwietniu tego roku stanowiły one odpowiednio 47 proc. i 59 proc. wszystkich dostępnych ogłoszeń. 

Mieszkanie tylko z garażem

Wśród siedmiu głównych miast, najwięcej ofert sprzedaży mieszkań z garażem lub parkingiem znaleźć można w Katowicach, stanowią one 75 proc. Zdaniem ekspertów, może to wynikać z dużego udziału w rynku nowego budownictwa. Trójmiasto ma zaś do zaoferowania najwięcej mieszkań na wynajem z parkingami - 59 proc. Wpływ może mieć też turystyka. "Parking jest atrakcyjnym udogodnieniem dla urlopowiczów" - argumentują autorzy raportu. Dla porównania, w Warszawie oferty z miejscem parkingowym stanowią 55 proc. ogłoszeń, a w Krakowie - 49 proc.

Reklama

Również przy wynajmie duże znaczenie ma włączenie do oferty miejsca parkingowego. W siedmiu największych miastach garaże posiada średnio połowa dostępnych mieszkań. Miejsce parkingowe jest dużym udogodnieniem, ale przekłada się na wysokość czynszu. Z raportu Otodom wynika, że za metr kwadratowy mieszkania wynajmowanego razem z parkingiem trzeba zapłacić średnio o 2-3 proc. więcej.

Podaż będzie rosła

W przypadku wynajmu miejsca postojowego, na cenę wpływa lokalizacja, a także lokalna polityka parkingowa, m.in. dostępność publicznych stanowisk czy stref płatnego parkowania. W Warszawie wynajem to nawet 600 zł miesięcznie. 

Za kupno miejsca parkingowego w stolicy trzeba zapłacić około 50 tys. złotych (są też oferty trzy razy wyższe - red.). W stolicy najwięcej mieszkań z garażem można znaleźć w dzielnicach położonych najdalej od centrum miasta, np. w Wesołej czy Ursusie. "Transport samochodem może okazać się tam wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem niż komunikacja publiczna" - uważają autorzy raportu. 

Według serwisu, w ciągu najbliższych miesięcy podaż na miejsca do parkowania będzie rosła. Między innymi dlatego, że wzrasta sprzedaż detaliczna samochodów. Z danych serwisu Otomoto wynika, że w marcu było na rynku o 20 proc. aut więcej niż przed rokiem, a co dziesiąty Polak zamierza kupić samochód w ciągu roku. Dlatego wzrasta też podaż samych garaży. W kwietniu było to 5 proc. więcej w ujęciu rocznym. - Posiadanie garażu jest w Polsce priorytetem, znacznie ważniejszym od balkonu, ogródka, windy czy klimatyzacji i to niezależnie od pory roku - zapewnia Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | mieszkanie | miejsca parkingowe | garaże | popyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »