Pierwsze osiedle zrównoważone w Krakowie
Budowę liczącego 483 mieszkania osiedla położonego w Krakowie Podgórzu rozpoczęła grupa deweloperska Megapolis. Osiedle Fi - bo taką będzie nosić nazwę - to pierwsze w Krakowie osiedle zrównoważone, a więc odpowiadające społecznym potrzebom mieszkańców, innowacyjne, efektywne ekonomicznie oraz przyjazne dla środowiska naturalnego.
Osiedle składać się będzie z pięciu budynków. Łączny metraż inwestycji to 28 954 m kw. Pozostała powierzchnia przeznaczona jest m.in. na 9 pracowni oraz 17 lokali użytkowych, w tym przedszkole, restaurację i klub fitness. Pod całością inwestycji zrealizowane będą hale garażowe.
Każde z mieszkań, o metrażu od 25 do 112 m kw., będzie mieć balkon lub taras, a lokale usytuowane na parterze - ogródki. Osiedle będzie wolne od typowego ruchu parkingowego, gdyż wjazd do podziemnych parkingów będzie się odbywał z ulic zewnętrznych. Uzyskana w ten sposób dodatkowa przestrzeń zostanie zagospodarowana na tereny rekreacyjne oraz sportowe.
Niezaprzeczalnym atutem osiedla jest jego lokalizacja przy ul. Szafrana, w odległości kilkuset metrów od ronda Matecznego, a równocześnie w sąsiedztwie zielonych terenów doliny rzeki Wilgi.
Projekt, autorstwa warszawskiej pracowni 22Architekci, został wyłoniony w drodze konkursu architektoniczno-urbanistycznego zorganizowanego przez krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).
Inwestycja realizowana przez grupę deweloperską Megapolis, znaną m.in. z budowy apartamentowca Kapelanka 6a - przebiegać będzie w dwóch etapach. Termin zakończenia pierwszego etapu - obejmującego dwa budynki - zaplanowano na koniec 2013 roku.
Budowie nowatorskiego osiedla towarzyszy równie nowatorski projekt internetowy, gdzie poruszane są niebanalne tematy z zakresu architektury, kultury, sztuki, a także filozofii czy socjologii. W projekt, oprócz twórców portalu, angażuje się coraz więcej osób, publikując tam swoje autorskie teksty.
Osiedle Fi to pierwsze w Krakowie osiedle zrównoważone, a więc w możliwie pełny sposób odpowiadające potrzebom społecznym, innowacyjne, efektywne ekonomicznie oraz przyjazne dla środowiska naturalnego.
Mieszkańcom służyć będą liczne rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu, m.in. instalacja fotowoltaiczna do zasilania oświetlenia terenu czy system gromadzenia wody deszczowej do nawadniania terenów zielonych. Technologia i zastosowane materiały pozwolą na zapewnienie wysokich parametrów termoizolacyjnych budynków, a tym samym wpłyną na obniżenie kosztów eksploatacji mieszkań i lokali użytkowych.
Najważniejsze jednak wydaje się to, że Osiedle Fi będzie przyjazne dla rodziny oraz rozwoju kontaktów międzyludzkich. Przeniesienie ruchu pojazdów do podziemi czyni je wyjątkowo bezpiecznym. Części wspólne będą zorganizowane z myślą o aktywnym wypoczynku mieszkańców. W dwóch pasmach rekreacyjnych powstaną m.in. plac zabaw dla dzieci, miejsce do gry w badmintona, pingponga i siatkówkę. Wszystkie budynki przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na terenie całego osiedla, będzie dostępny sygnał Wi-Fi.
Pomiędzy budynkami, oprócz zgrupowań wysokiej zieleni, zaplanowano pasmowe układy niskich drzew i krzewów ozdobnych oraz pnączy znajdujących się przy ogrodzeniu, na obrzeżach skarp i zieleńców. Poza funkcją estetyczną zieleń będzie pełniła także funkcję ekologiczną, poprzez wzbogacenie bioróżnorodności terenu.
Już na etapie wstępnego planowania deweloper założył, że osiedle ma być wyjątkowe, dlatego jego projekt został wyłoniony w drodze konkursu architektonicznego, zorganizowanego przez krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jednym z istotnych zadań stawianych przez inwestora było przeniesienie ruchu kołowego do podziemi osiedla i przeznaczenie zyskanej tym sposobem przestrzeni na zieleń i tereny rekreacyjne dla mieszkańców.
Zwycięski okazał się projekt zespołu warszawskiej pracowni 22 Architekci w składzie: Michał Tatjewski, Wojciech Conde, Aleksander Drzewiecki i Maciej Kowalczyk. Wybrana praca w najlepszy sposób łączy warunki i założenia urbanistyczne z ciekawą architekturą, potrzebami przyszłych mieszkańców oraz uwarunkowaniami rynkowymi.
Osiedle zostało zaplanowane jako układ pięciu wolnostojących budynków na planie litery L. Kompozycja urbanistyczna tworzy pierzeje wzdłuż ciągów komunikacyjnych, kreując wewnątrz półotwartą przestrzeń przenikających się kameralnych wnętrz osiedlowych. Przestrzeń osiedla została oparta na trzech osiach widokowych przecinających zespół zabudowy, dzięki czemu uniknięto klaustrofobii charakterystycznej dla układów zamkniętych i tak zwanego efektu studni.
Zaprojektowano budynki siedmiokondygnacyjne. Pierwszych 6 kondygnacji o prostej białej elewacji, przeplatanej lekko wycofanymi pasmami okien będzie wykończonych uzupełniającymi się kolorami grafitu i szarości. Pasma te tworzą ciemne horyzontalne pola, przesunięte względem siebie o pół modułu co drugą kondygnację. Na elewacji zaprojektowano też duże, funkcjonalne balkony. Całość otrzymuje charakterystyczny, mocno kontrastowy i dynamiczny wygląd, a monochromatyczna, ponadczasowa kolorystyka przydaje osiedlu elegancji.
Ostatnia kondygnacja jest wycofana z lica elewacji. Zaprojektowano tam apartamenty o wyższym standardzie architektonicznym i przestrzennym z przylegającymi, obszernymi tarasami. Miedziane panele użyte do wykończenia ostatniej kondygnacji, stanowiące zwieńczenie architektoniczne o szlachetnej barwie, doskonale wpisują się w krakowskiego ducha.
Wykończenie przestrzeni wspólnych nawiązuje do elewacji budynków. Wykorzystana kolorystyka - białe ściany i posadzka z grafitowego gresu - harmonijnie komponują się z kolorem balustrad i stolarki okiennej, zabejcowanej na barwę ciepłej szarości.
Układ mieszkań rozplanowano w jednym module, powiązanym z modułem konstrukcyjnym garażu podziemnego, co pozwoli na optymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz elastyczne kształtowanie struktury mieszkań w poszczególnych etapach inwestycji, zgodnie z oczekiwaniami klientów. Dla każdej klatki schodowej zaprojektowano pomieszczenia na wózki i rowery, a w garażu podziemnym znajdą się zespoły komórek lokatorskich. Wzdłuż ulicy Szafrana, w przewidzianym pasażu handlowo-usługowym, zaprojektowano lokale użytkowe.
Inwestorowi zależało, aby wyjątkowość osiedla przejawiała się nie tylko w sensie materialnym - w projekcie i wykonaniu, ale by przy okazji budowania kolejnego fragmentu miasta powstało coś jeszcze, coś może nawet bardziej trwałego - pewien kierunek myślenia i styl bycia. Dlatego powstało FiGeneration.pl. Jest to projekt mający na celu skupienie społeczności ludzi ciekawych świata, poszukujących równowagi w dzisiejszej, złożonej rzeczywistości, wyznających wspólne wartości i cele. Portal współtworzony jest przez wciąż powiększającą się grupę blogerów poruszających tematy z zakresu nowych technologii, architektury, kultury, stylu życia, czy wreszcie socjologii i filozofii. Co ciekawe, do projektu może dołączyć każdy, kto chciałby podzielić się swoją pasją czy spostrzeżeniami - wystarczy skontaktować się z redakcją i przesłać swój autorski tekst.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze