Reklama

Pierwsze spadki cen nieruchomości

Największy wzrost cen mieszkań mamy już za sobą - przekonują eksperci. Jednak spektakularnych spadków nie możemy sie spodziewać - raczej jesteśmy skazani na cenową stabilizację.

Reklama

Jak wskazują eksperci portalu Morizon.pl, po raz pierwszy od blisko dwóch lat indeks cen mieszkań zanotował spadek. Według najnowszego odczytu jego wartość jest o 3,6 pkt. niższa niż przed miesiącem i wynosi 1080,1 pkt. - informują. Zmiany te zaobserwowano w kwietniu tego roku. Czy to zapowiedź wyczekiwanej stabilizacji?

- Największy wzrost cen mamy już za sobą. Pierwszy spadek od prawie dwóch lat to moment nie tyle przełomowy, co dobra perspektywa na przyszłość dla rynku mieszkaniowego. Może to przyczynić się do ustabilizowania rosnących w rekordowym tempie cen mieszkań, ale nie będziemy świadkami spektakularnych obniżek. Należy pamiętać o deficycie gruntów pod nieruchomości i nieustannie wzrastających kosztach materiałów budowlanych. Ten problem nie zniknie z dnia na dzień, ale rok 2019 bez wątpienia będzie ważny z punktu widzenia delikatnego spowolnienia dynamiki wzrostów, którą obserwujemy nieprzerwalnie od przeszło 5 lat. - zauważa Rafał Malik, dyrektor Biura Zarządzania Najmem w Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Deficyt mieszkań w Polsce szacowany jest na ok. 2,5-3 mln lokali. Dlatego stymulatorem wysokich i zarazem stabilnych cen mieszkań jest ich brak. - Z powodu znacznego deficytu lokali w Polsce deweloperzy wciąż mogą być pewni sprzedaży swoich nieruchomości na naprawdę wysokim poziomie. Ponadto nasz zasób mieszkaniowy wciąż odstaje od europejskiej średniej, co jeszcze bardziej pobudza apetyt na oddawanie nowych inwestycji - podkreśla Rafał Malik.

Jak donosi RynekPierwotny.pl w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 376 mieszkań. Z kolei w Europie ta średnia wynosi 435 lokali.

- W Polsce, od okresu transformacji, regularnie następuje przyrost majątku mieszkaniowego i poprawiają się warunki lokalowe naszych rodaków. W roku 2018, tak jak prognozowano, pobity został rekord oddanych do użytku lokali - przekazano ich aż o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Więcej jest też wydawanych pozwoleń na budowy, co przekłada się na zwiększenie ogólnego zasobu. Jest to także szansa na pobudzenie rynku najmu, który w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. Pomimo regularnie oddawanych do użytku mieszkań, których z roku na rok jest coraz więcej, wciąż nie możemy dogonić naszych zachodnich sąsiadów - podkreśla Rafał Malik.

Jak wynika z raportu Amron i Sarfin, od co najmniej pięciu lat obserwujemy wzrost cen nieruchomości. Dotyczy to zarówno lokali jakie kupujemy na własność, jak i tych na wynajem. Systematyczny wzrost cen przyczynił się do wzrostu rentowności nieruchomości. Zainteresowani zakupem mieszkań są nie tylko indywidualni inwestorzy. Coraz częściej rynek stymulują zakupy inwestycyjne mieszkań pod wynajem, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Średnio czynsz w Polsce wzrósł o ok. 3 procent, a to znacznie mniej niż wzrosty cen mieszkań. W rezultacie opłacalność inwestycji w mieszkanie do wynajęcia jest nadal na atrakcyjnym poziomie.

Dowiedz się więcej na temat: domy | mieszkanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »