Reklama

Polacy potrzebują więcej przestrzeni – w 2020 roku budowali większe domy

Wśród Polaków, którzy budowali dom w 2020 roku, widać trend zwiększania przestrzeni mieszkalnej. Nieruchomości, które powstały w ubiegłym roku, były wyraźnie większe niż te z 2019 r. O 14 punktów procentowych wzrosła popularność domów z drewna.

Budowa w czasie pandemii

Serwis Oferteo.pl przeprowadził badanie wśród osób, które budowały dom w 2020 roku. Wyniki pokazują, jak inwestorzy wspominają cały proces budowy oraz jakie budynki stawiano najczęściej w tym czasie.

Reklama

Ubiegły rok pokrzyżował plany wielu Polaków, zarówno te dotyczące życia zawodowego jak i prywatnego. Osoby, które właśnie na rok 2020 zaplanowały budowę swojego domu, stanęły przed nie lada wyzwaniem. W przypadku tak dużego przedsięwzięcia pierwsze kroki podejmowane były już wiele miesięcy wcześniej. Znaczna część inwestorów nie mogła pozwolić sobie na przekładanie rozpoczęcia budowy i podjęła decyzje o realizowaniu jej pomimo trwającej epidemii.

Inwestorzy wybierają małe działki

Badanie pokazało, że w 2020 roku Polacy najczęściej wznosili swoje domy na działkach o wielkości między 10 a 20 arów. Taki metraż wybierany był przez 39 proc. badanych. Jest to wynik o 4 punkty procentowe niższy niż rok wcześniej. Nieznacznie, bo o 1 proc., wzrosła popularność działek od 5,01 do 10 arów. Na parcele większe niż 20 arów zdecydował się co piąty inwestor.

Nowe domy aż w 51 proc. przypadków budowane były na terenach wiejskich. 15 proc. powstało w niedużych miastach od 11 do 51 tys. mieszkańców, a 12 proc. w miasteczkach do 10 tys. mieszkańców.

Coraz więcej przestrzeni mieszkalnej

W poprzednich latach obserwowaliśmy trend budowy coraz mniejszych domów. Okazuje się, że w 2020 roku ten trend się odwrócił. Popularność najmniejszych domów, o powierzchni nieprzekraczającej 100 m kw., spadła z 32 proc. do zaledwie 21 proc. O 4 proc. wzrósł natomiast odsetek osób wybierających nieruchomości między 101 a 150 m kw. Wyraźny wzrost widać też w kategorii od 151 do 200 m kw., która w 2020 r. znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 23 proc. (17 proc. w roku 2019). 

Według badania Oferteo.pl, niezmienne pozostały preferencje Polaków dotyczące liczby kondygnacji. Inwestorzy wciąż najczęściej wybierają korzystny cenowo projekt nieruchomości parterowej z poddaszem użytkowym (55 proc. ankietowanych). 30 proc. zdecydowało się na budowę domu parterowego, a 10 proc. - jednopiętrowego. Pozostali postawili dom dwupiętrowy. 88 proc. domów wybudowanych w 2020 roku nie było podpiwniczonych, a 45 proc. nie miało garażu.

Coraz więcej domów z drewna

Budynki w Polsce wciąż najczęściej powstają w technologii murowanej, jednak widać bardzo znaczący wzrost zainteresowania domami drewnianymi. W roku 2019 wybierało je 2 proc. inwestorów, a w 2020 było to już 16 proc. Na taką wyraźną zmianę wpływ mógł mieć fakt, że są one nieco tańsze i bardziej ekologiczne od domów tradycyjnych. 

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Do pokrycia dachu najczęściej (w 47 proc. przypadków) wybierano blachodachówkę. Na drugim miejscu znalazła się dachówka ceramiczna (34 proc.), a dalej dachówka cementowa (12,5 proc.).  - Na rynku budowlanym widać coraz więcej nowych rozwiązań, które na przestrzeni lat stopniowo budują swoją pozycję i zaufanie inwestorów. Taka dywersyfikacja rozwiązań daje możliwość wybrania opcji lepiej dopasowanej do potrzeb, a często także tańszej i szybszej w realizacji. Aby jednak tak się stało, warto poświęcić czas na zapoznanie się z rynkiem, wykonawcami i porównać oferty jak największej liczby firm - radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. 

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 550 osób, które w 2020 roku budowały dom.

Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »