Reklama

Polacy są mniej hałaśliwymi sąsiadami niż Niemcy

Na trudny do wytrzymania hałas narzeka co ósmy Polak To niższy wynik niż unijna średnia i dwa razy niższy niż w Niemczech czy na Malcie. Problem hałasu jest poza tym coraz mniejszy. Narzeka na niego teraz o 40 proc. mniej osób niż w 2005 roku - wynika z danych Eurostatu.

Hałas uliczny, kłótnie sąsiadów, zbyt głośna muzyka i nierespektowanie ciszy nocnej - to problemy, z którymi Polacy spotykają się relatywnie rzadko - wynika z danych Eurostatu, do których dotarł Open Finance przy okazji Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Jest to dość młode święto. Obchodzimy je od 1995 roku, a jego celem jest zwrócenie uwagi na to jak powszechne, a zarazem szkodliwe jest zbyt głośne otoczenie.

Polacy odporni na hałas

Na hałas w miejscu zamieszkania narzeka w Polsce 13 proc. obywateli - wynika z danych Eurostatu. To niższy wynik niż unijna średnia (17,9 proc.). Częściej niż Polacy na zbyt głośnych sąsiadów lub ruch uliczny narzekają Czesi (14,5 proc.), Włosi (16,2 proc.), Brytyjczycy (17 proc.) i Francuzi (17,7 proc.). Prawdziwy problem mają natomiast mieszkańcy Holandii, Niemiec i Malty. W krajach tych co czwarty obywatel nie może cieszyć się ciszą i spokojem we własnym domu. na drugim biegunie są Macedończycy, Irlandczycy i Chorwaci. Problem hałasu w miejscu zamieszkania dotyka tam mniej niż co dziesiątego obywatela.

Reklama

Dane te nie powinny jednak nadmiernie dziwić. W krajach tych większość osób mieszka w domach. W oczywisty sposób w przypadku mniej zwartej zabudowy hałas staje się mniej palącym problemem. W Irlandii w domach mieszka aż 92,5 proc. obywateli, a w Chorwacji i Macedonii około 80 proc.

Bezdzietni narzekają częściej

Dane Eurostatu przynoszą także inne rewelacje. Okazuje się, że hałas z ulicy bądź dochodzący od sąsiadów doskwiera bardziej singlom niż parom. Biorąc pod uwagę całą Unię, problem hałasu dotyka 20,8 proc. singli i 17,8 proc. par. Co więcej, mniej odporni na hałas są mężczyźni niż kobiety. Biorąc pod uwagę całą Unię, hałas przeszkadza 21,3 proc. samotnym mężczyznom i 20,5 proc. kobietom.

Nie jest też prawdą, że hałas bardziej przeszkadza osobom starszym. Narzeka na niego bowiem aż 26,1 proc. singli, którzy nie przekroczyli 65. roku życia, podczas gdy wśród mieszkających samodzielnie osób starszych - po 65. roku życia - ten odsetek spada do zaledwie 16,4 proc. W Polsce jest to odpowiednio 25,4 proc. w grupie wiekowej do 65 lat i 14,6 proc. wśród starszych.

Hałas w odwrocie

W ostatnich latach prawie we wszystkich krajach problem nadmiernego hałasu maleje. Jak bowiem wynika z danych Eurostatu, w Polsce jeszcze w 2005 roku na zbyt głośnie otoczenie narzekało 21,4 proc. obywateli, podczas gdy w 2016 roku odsetek ten stopniał do 13. Średnia dla 27 krajów Unii także w ostatnich latach spadała. W 2010 roku na hałas narzekało 20,5 proc. osób, a w 2016 roku 17,9 proc. ankietowanych.

Bartosz Turek, analityk Open Finance

Opr. KM

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »