Polscy seniorzy oddają mieszkania za dożywotnie renty

Seniorzy, którzy decydują się oddać mieszkanie za dożywotnią rentę, robią to przede wszystkim z powodów finansowych. Wielu z nich potrzebuje pieniędzy na bieżące wydatki związane np. ze zdrowiem.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Fundusz Hipoteczny DOM (jedna z firm oferujących tzw. renty dożywotnie za mieszkania) przeprowadził badania wśród swoich klientów.

Ponad 62 proc. klientów Funduszu Hipotecznego DOM przyznało, że ich sytuacja rodzinna nie miała wpływu na zawarcie umowy renty dożywotniej. Co ważne - większość respondentów (ponad 73 proc.), którzy brali udział w badaniu opinii, przeprowadzonym przez fundusz, uznało że ich spadkobiercy (dzieci, wnuki, dalsza rodzina) nie chcieliby podważać lub unieważnić takiej umowy.

Reklama

Większość emerytów zdecydowała się na rentę dożywotnią ponieważ znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, a czasem nie miała nawet pieniędzy na bieżące potrzeby (56 proc.). Wielu z nich przyznało, że żyje samotnie i nie ma komu zostawić mieszkania (35 proc.) lub nie chce, by nieruchomość ktoś odziedziczył (13 proc.).

Respondenci przyznali, że w większości przypadków sytuacja rodzinna nie miała wpływu na decyzję o zawarciu umowy renty dożywotniej (62 proc.). Spośród 37 proc. osób, które przyznały, że sytuacja rodzinna miała wpływ na ich decyzję najwięcej podkreślało, że nie otrzymuje od rodziny żadnego wsparcia finansowego ani pomocy opiekuńczej (23 proc.), nie utrzymuje kontaktów z rodziną (14 proc.) lub pozostaje z nią w wieloletnim konflikcie (12 proc.). Mimo to blisko połowa seniorów (49 proc.) przyznała, że spadkobiercy wiedzą o zawartej przez nich umowie, a 73 proc. z nich nie chciałaby jej unieważnić lub podważyć.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hipoteka odwrócona | mieszkanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »