Polska najbardziej transparentnym rynkiem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej

Z Globalnego Indeksu Transparentności 2014 wynika, że kraje Europy Środkowo - Wschodniej wyraźnie poprawiły swój wynik. Polska awansowała na 17 miejsce i jest notowana wyżej niż np. Hiszpania, Norwegia, Austria czy Włochy.

Najbardziej transparentnym rynkiem nieruchomości na świecie jest Wielka Brytania, najmniej - Libia. Ponad 80% badanych krajów zarejestrowało poprawę w zakresie transparentności w porównaniu do 2012 r.

- Europa Środkowo-Wschodnia jest motorem zmian w zakresie transparentności na kontynencie. Rumunia i Serbia zanotowały wyraźną poprawę w tym obszarze w ostatnich dwóch latach. Liderem regionu pozostaje Polska (miejsce 17 na 102 badane kraje i awans z miejsca 19 w 2012), następnie Czechy i Węgry, które również zarejestrowały poprawę w kwestii przejrzystości rynku.

Reklama

- Najmniej transparentnym rynkiem nieruchomości na świecie jest Libia.

- Na kilku rynkach (w tym na Ukrainie) poziom transparentności się obniżył.

Kluczowe czynniki generujące wzrost transparentności to ożywienie na rynkach i zwiększona aktywność inwestorów; rosnąca świadomość rządów, że niski poziom przejrzystości negatywnie wpływa na zainteresowanie inwestorów, przepływ kapitału i jakość życia; poprawa sytuacji ekonomicznej; przypadki korupcji, skandali oraz wypadków na placu budowy nagłośnione przez coraz aktywniejsze media; dojście do głosu pokolenia Y stawiającego na przejrzystość i dostęp do informacji (tzw. Open Data) oraz rozpowszechnianie się rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa. Warto też wskazać (w zależności od kraju czy regionu) na rozwój struktur REIT, nadzór finansowy, a nawet wielkie wydarzenia sportowe.

Kraje Europy Środkowo - Wschodniej , Polska liderem regionu

W ostatnich 10 latach kraje Europy Środkowo - Wschodniej notowały spektakularną poprawę w zakresie przejrzystości rynku nieruchomości. Polska, Czechy i Węgry znalazły się w gronie państw, które w latach 2004-2014 zanotowały spektakularną poprawę w zakresie przejrzystości rynku nieruchomości, przechodząc z kategorii półtransparentnych do transparentnych.

Z kolei od ostatniej edycji raportu (2012) największy awans zarejestrowała Rumunia (z 40 na 30 miejsce).

Kevin Turpin, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL w Europie Środkowo - Wschodniej, komentuje: "Jednym z regionów, którego zanotowały najbardziej znaczący awans w obszarze transparentności jest Europa Środkowo - Wschodnia.

Najwyżej notowanym krajem regionu w globalnym rankingu jest Polska, a następnie Czechy, które utrzymały swoją pozycję. Warto zwrócić uwagę na Rumunię która znacząco poprawiła swoje wyniki w zakresie przejrzystości rynku w porównaniu do roku 2012. Wpływ na to miało wejście do Unii Europejskiej i wdrażanie unijnych standardów legislacyjnych oraz działania mające na celu poprawę jakości i efektywności sądownictwa. W rankingu awansowały również Węgry, które zajmują trzecie miejsce w regionie pod względem transparentności rynku, a także Słowacja, Chorwacja oraz Serbia".

Jeremy Kelly, Dyrektor Globalnych Programów Badawczych JLL, wyjaśnia: "Lista państw, które notują największą poprawę w zakresie transparentności skorelowana jest ze wzrostem aktywności inwestorów na danym rynku. Wynika to z tego, że inwestorzy oczekują reform w zakresie jasności procedur i dostępu do informacji o rynku, na którym planują ulokować swój kapitał.

Według najnowszego Globalnego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości, opracowanego przez ekspertów JLL i LaSalle Investment Management wynika, że ponad 80% badanych krajów odnotowało postęp w obszarze przejrzystości.

Najbardziej transparentne rynki świata to Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Francja. Rynki, które odnotowały największy awans w rankingu to Kenia, Katar, Ghana, Nigeria i Rumunia.

Globalny Indeks Transparentności obejmuje 102 rynki nieruchomości na całym świecie, analizowane w takich kategoriach jak m.in. dostęp do danych rynkowych czy przejrzystość i skuteczność legislacji. Wyniki raportu stanowią narzędzie dla inwestorów i najemców szukających nowych lokalizacji dla swojego biznesu, a także dla instytucji publicznych, podejmujących działania na rzecz poprawy transparentności gospodarki. JLL mierzy poziom przejrzystości rynków nieruchomości już od 15 lat. Z tej perspektywy można zobaczyć, w jaki sposób trend związany ze zwiększaniem transparentności rozprzestrzeniał się na nowe kraje - począwszy od Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, czy krajów Europy Zachodniej, przez Europę Południową i Środkową, Bliski Wschód, kraje BRICS i MIST , do Afryki Subsaharyjskiej - wraz ze wzrostem aktywności inwestorów i najemców w tych regionach świata.

Polska

W poprzednich edycjach rankingu ciekawym przykładem była Polska. Kraj zanotował duży awans w rankingu w 2006 r., który był zarazem rekordowym rokiem pod względem wolumenu transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości komercyjnych. Co ciekawe, niektóre kraje, które w poprzednich edycjach raportu rejestrowały znaczący awans w rankingu, w tej edycji również poprawiły swoją pozycję, ale w mniej spektakularny sposób niż kilka lat temu. Jednym z takim krajów jest właśnie Polska, która awansowała z miejsca 19 w 2012 na 17 w tym roku i jest uznawana za rynek transparentny. Wolniejsze tempo awansu w ostatnich dwóch latach może wynikać z tego, że kraj już cieszy się bardzo dużym zaufaniem inwestorów, którzy obecny poziom przejrzystości rynku i procedur uważają za wystarczający dla swojej działalności.

Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Polsce, komentuje: "Takie czynniki jak wejście do Unii Europejskiej i związane z nią zmiany legislacyjne, dobra sytuacja makroekonomiczna, coraz szerszy dostęp do danych rynkowych i profesjonalnych, kompleksowych analiz przyczyniły się do stopniowego umacniania pozycji Polski jako stabilnego, bezpiecznego rynku o mocnych fundamentach. Rynek taki z biegiem czasu cieszył się coraz większym zainteresowaniem i zaufaniem inwestorów zagranicznych. Dziś Polska to kluczowa lokalizacja dla wielu międzynarodowych graczy, oferująca ciekawe opcje rozwoju portfela, jest to także rynek nieruchomości o dużej płynności. Jednym z kluczowych aspektów wzmacniających atrakcyjność Polski na międzynarodowej mapie inwestycyjnej jest dzisiaj porównywalny do Europy Zachodniej stopień transparentności rynku".

Prognoza na najbliższe lata

W najbliższej przyszłości motorami rozwoju transparentności rynków nieruchomości na świecie będą: rozwój nowych technologii, a także rozwiązań typu crowdsourcing, rosnąca rola mediów społecznościowych, oczekiwania i potrzeby pokolenia Y oraz dalsze rozpowszechnianie się standardów zrównoważonego budownictwa. Eksperci JLL spodziewają się dalszych awansów krajów Afryki Subsaharyjskiej i powrotu do gry rynków regionu BRICS, które w tej edycji straciły nieco dynamikę awansu w rankingu transparentności.

Globalny Indeks Transparentności Rynku Nieruchomości, publikowany od 1999 r., oparty jest na jakościowych danych rynkowych i informacjach zebranych podczas badania firm z globalnej sieci biznesowej JLL i LaSalle Investment Management. Każdy rynek oceniono za pomocą 115 czynników. Informacje zostały pogrupowane w 5 podkategorii - a) wskaźniki efektywności, b) warunki rynkowe, c) transparentność w zarządzaniu oraz udostępnianiu informacji finansowych podmiotów notowanych i nienotowanych na rynkach zorganizowanych d) warunki prawne e) procesy transakcji.

Dowiedz się więcej na temat: awansowała | ceny mieszkań | nieruchomości | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »