Polska wieś - polski azyl

Coraz więcej mieszkańców wielkich miast zaczyna dostrzegać uroki wsi lub małych miejscowości. Co roku z miast ubywa kilkadziesiąt tysięcy osób, które znajdują swoje miejsce bliżej natury. Czy zatem metropolie mogą poczuć się zagrożone?

Przełamane stereotypy

Życie w metropolii skupia się głównie wokół pogoni za karierą zawodową, dlatego też miasto nadal kusi młodych, żądnych wiedzy i sukcesu. Dane jednak ukazują, że coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę. W latach 2002-2014 z miasta na wieś przeprowadziło się ponad 240 tys. osób -obrazuje to skalę migracji, jaka w ostatnim czasie dotknęła nasze miasta. Cóż takiego spowodowało, że Polscy zaczęli dostrzegać walory małych miejscowości? Jak zauważa Agata Polińska z serwisu otoDom - polska wieś przestała kojarzyć się jako zaścianek cywilizacyjny, gdzie uprawa roli i hodowla jest jedyną rozrywką mieszkańców. Mieszkańcy dużych miast zaczęli dostrzegać w małych miejscowościach to, o co tak trudno w dzisiejszych czasach- czyli ciszę spokój oraz swobodę życia.

Reklama

Na przeprowadzkę z miasta na wieś decydują się z reguły zamożne osoby, które powoli zbliżają się do wieku przedemerytalnego. Zycie przez kilkadziesiąt lat w dużym skupisku zaowocowało tym, że aktualnie pragną alienacji i spokojnego życia bliżej natury. Drugą grupą są młode małżeństwa, którym zależy na wychowaniu swoich dzieci z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Wybraliśmy dwie nieruchomości, które oprócz spokojnej okolicy, oferują także szereg innych atrakcji.

Mazurska sielanka

Pierwszym przykładem nieruchomości, która zasługuje na uwagę jest posiadłość położona nad brzegiem Jeziora Luterskiego w miejscowości Żardeniki, około 40 km od Olsztyna. Na ziemi o powierzchni 4,32 ha znajdują się dwa budynki. Odremontowany dom mieszkalny o powierzchni 271 m kw., na który składa się 8 sypialni, trzy łazienki, gabinet, nowoczesna kuchnia, ale także i obszerny salon z kominkiem i sauna, jednym zdaniem- wszystko to czego nie powstydziłaby się niejedna podwarszawska rezydencja.

Ponadto na terenie posiadłości znajduje się drugi budynek budynek mieszkalno-gospodarczy o pow. 432 m kw. z czego powierzchnia mieszkalna to 100 m kw., garażowa -130 m kw., na którą składają się 3 wysokie garaże oraz cztery boksy dla koni. Jest to więc idealne miejsce dla osób, które pragną odnaleźć swój azyl. Można też wykorzystać to miejsce do celów agroturystycznych. Cena posiadłości: 1,3 mln zł.

Dwór z piękną historią

Osoby, które pragną podążyć śladami polskiej historii na pewno zainteresują się ofertą dziewiętnastowiecznego dworu, który został wniesiony przez Różę Potocką, jako składowa jej wiana, w ród Radziwiłłów. Posiadłość znajduje się w miejscowości Słupiec, oddalonej około 100 kilometrów od Krakowa. Dwór położony jest na 10- hektarowej działce, którą wzbogacają liczne starodrzewy oraz sad owocowy. Zabytkowa nieruchomość o powierzchni około 400 m kw. składa się między innymi z 8 sypialni, sześciu łazienek, salonu z kominkiem, części gabinetowej oraz pomieszczenia gospodarczego. Jak dodaje Justyna Białowąs z Emmerson Lumico - Warto zaznaczyć, że budynek w latach 90. XX wieku przeszedł gruntowny remont. Na działce znajdują się ponadto stodoła oraz stajnia. Do 10- hektarowej działki dodatkowo przynależy spory kawałek lasu o powierzchni 4 ha. Jest to więc idealna opcja dla osób, które cenią sobie spokój i intymność. Cena posiadłości: 1,8 mln zł.

Przykłady tych dwóch pięknych nieruchomości przedstawiają ogromne walory, jakie skrywa w sobie polska wieś. Nie ma co oczekiwać, że Polacy nagle zachwycą się jej urokami i masowo zaczną zamieszkiwać wiejskie tereny, lecz na pewno zaczną je bardziej doceniać.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl, Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson.pl

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: polska wieś | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »