Polskie pałace i zamki na sprzedaż

Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zakup własnego pałacu, zamku czy dworu zaczyna przeradzać się w modę, swoisty trend, wśród najbogatszych, którzy własną nieruchomość zabytkową zaczynają traktować jako obowiązkową pozycję na swojej liście majątkowej.

Szacuje się, że obecnie na rynku nieruchomości zabytkowych w ofercie sprzedaży znajdują się obiekty o łącznej wartości 700 mln -1,5 mld zł.

Nieoceniona jest wartość historyczna pałaców i zamków. Spora część tych nieruchomości stoi zaniedbana, popada w ruinę, ponieważ właścicieli często nie stać na ich regularną konserwację lub renowację. Z tego też powodu rynek nieruchomości zabytkowych jest coraz bogatszy w nowe oferty sprzedaży nieruchomości.

W czasie wojny oraz po jej zakończeniu zniszczeniu uległa spora część obiektów rezydencjalnych na terenie Polski. Sytuacji nie poprawiła również reprywatyzacja przeprowadzona po 1989 roku, na skutek której obiekty nie wróciły do swoich prawnych spadkobierców. Podjęto wówczas decyzję o przejęciu obiektów rezydencjalnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, która regularnie prowadzi ich sprzedaż, stając się tym samym największą agencją posiadającą w swojej ofercie nieruchomości zabytkowe.

Reklama

O ekskluzywności nieruchomości zabytkowych świadczy przede wszystkim ich cena - nie każdy może sobie pozwolić na wydatek rzędu kilku, kilkunastu milionów. Zasada jest prosta - im lepszy stan nieruchomości, tym wyższa cena, a im gorszy jej stan, tym wyższa cena remontu. Nawet milionerów czasem odstraszają astronomiczne kwoty, jakie trzeba "wpakować" w taką nieruchomość. Sprawy nie ułatwia również papierologia, której musimy się podjąć, decydując na renowację zamku czy pałacu, tym bardziej, że na bieżąco musimy współpracować z konserwatorem zabytków.

Zakup takiej nieruchomości na pewno należy dobrze przemyśleć. Abstrahując już od kwestii ceny, ważna jest świadomość, że stajemy się właścicielami dziedzictwa kulturowego, liczącego nieraz setki lat. Na salony wchodzi trend zakupu nieruchomości zabytkowych pod cele mieszkaniowe. I wcale nie mówimy tu o XIX-wiecznych dworkach. Deweloperzy coraz chętniej interesują się zakupem pałaców czy zamków, aby później przerabiać je na ekskluzywne i luksusowe mieszkania - kto nie chciałby mieszkać w pałacu? Tego typu inwestycje jednak napotykają sporo trudności, choćby od strony technicznej. Budynki sprzed wieków ciężko przystosować na dzisiejsze cele mieszkaniowe, zatem nie każdy pałac czy zamek się do tego nada.

Pomysł mieszkania w pałacu wykorzystali jednak najbogatsi kraju nad Wisłą, jak chociażby Roman Karkosik, inwestor giełdowy, który odrestaurował pałac w Kikole na Kujawach i zamieszkał w nim wraz z rodziną. Senatorowie Dariusz Lasecki oraz jego brat, Jarosław, odbudowali z ruin zamek w Bobolicach. Nie do końca jednak wiadomo, jak wyglądał oryginalny budynek, ponieważ nie zachowały się żadne ryciny, które przedstawiałyby jego dawny wygląd.

Warto jednak rozważyć zakup pałacu lub zamku na cele komercyjne. Polacy coraz chętniej korzystają z usług hotelowych oferowanych w średniowiecznych zamkach czy renesansowych pałacach. Klimat jest niepowtarzalny, a rodacy coraz chętniej płacą za możliwość spędzenia nocy w zamkowych czy pałacowych komnatach.

Polacy coraz częściej widzą potrzebę ratowania dziedzictwa narodowego, takiego jak zamki i pałace. Organizowane są akcje, takie jak "Polska Dolina Loary", które mają na celu promocję niszczejących nieruchomości zabytkowych oraz znalezienie inwestorów, chętnych do odtworzenia ich dawnego blasku. Według analityków WGN, coraz więcej inwestorów rozważa zakup nieruchomości zabytkowych, choćby ze względu na wysokie dotacje z Unii Europejskiej na renowację niszczejących budynków, a także ze względu na ich duży potencjał komercyjny.

Katarzyna Surma

analityk WGN Nieruchomości

WGN Nieruchomości
Dowiedz się więcej na temat: zamek | pałac | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »