Reklama

Pośrednikom już dziękujemy?

Skorzystać z usług pośrednika, czy nie? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce wynająć, sprzedać czy kupić jakąś nieruchomość.

W polskiej mentalności wciąż żywe jest przekonanie, że najlepiej wszystko zrobi się samemu, może trochę dłużej to zajmie, ale efekt finalny z pewnością będzie lepszy. Podobnie jest z obrotem nieruchomościami, zwłaszcza że pośrednik za wykonanie czynności pobiera wynagrodzenie, które w przekonaniu wielu osób jest "za nic".

O zawodzie pośrednika w obrocie nieruchomościami pisaliśmy już wielokrotnie. Nie da się ukryć, że jest to zawód specyficzny. Pośrednik nic nie produkuje, sprzedaje coś, co w dodatku nie należy do niego. Wiele osób uważa wręcz, że pomoc pośrednika w transakcji jest fikcyjna i ma służyć wyłącznie zdobyciu prowizji, a klient i jego nieruchomość się nie liczą.

Reklama

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl uważa, że pośrednicy nie są całkowicie bez winy. Oczywiście nie można wrzucać każdego do jednego worka, ale nawet sami zainteresowani przyznają, że są w branży osoby, które nigdy nie powinny się w niej znaleźć: nieprofesjonalne, bez przygotowania merytorycznego, nastawione wyłącznie na zysk. Niestety, ta grupa osób skutecznie wpłynęła na opinię społeczną o całym zawodzie, na czym bez wątpienia tracą osoby wykonujące ten zawód z pasją i fachowością, z zachowaniem wszelkich standardów.

Nie da się ukryć, że praca pośrednika na polskim rynku jest trudna.

Konkurencja jest ogromna, a po deregulacji liczba osób działających w tym zawodzie zwiększyła się. Rywalizacja często oparta jest tylko i wyłącznie na cenie. To na nią przeciętny klient zwraca największą uwagę, umiejętności czy doświadczenie pośrednika często niestety nie są brane pod uwagę. Na szczęście zdarzają się także osoby, które z premedytacją szukają profesjonalistów, od lat zajmujących się pośrednictwem i dysponujących w tym obszarze ogromną wiedzą i doświadczeniem.

Warto się zastanowić, jaki jest odsetek ofert dotyczących sprzedaży bądź najmu różnych nieruchomości oferowanych przez biura pośrednictwa i osoby prywatne. W tym celu przeanalizowano aktualnie dostępne oferty zamieszczone na portalu otoDom.pl.

Jak się okazuje oferty bezpośrednie mają szczątkowy udział wśród wszystkich zamieszczonych ofert. Należy jednak mieć na uwadze, ze często kilka biur wystawia daną nieruchomość na sprzedaż, w związku z czym oferty powtarzają się.

Po wyeliminowaniu takich przypadków odsetek tych bezpośrednich z pewnością wzrósłby o kilka punktów procentowych.

Każdy kto wystawił bezpośrednio nieruchomość na sprzedaż bądź wynajem powinien się liczyć z faktem, że bardzo szybko skontaktują się z nim pośrednicy w celu zaproponowania współpracy. Sądząc po strukturze ofert, wielu klientów godzi się na pomoc agenta. Są jednak i tacy, którzy do udziału pośrednika w transakcji są z góry wrogo nastawieni i już w ofercie wyraźnie zaznaczają, że nie życzą sobie kontaktu pośrednika.

Najczęściej w takich ogłoszeniach pojawiają się hasła: pośrednikom dziękujemy, czy też nie współpracujemy z biurami. Wśród wszystkich ofert prywatnych zamieszczonych na portalu otoDom.pl niewielki odsetek mają ogłoszenia, w których wyraźnie zaznaczona jest niechęć do współpracy z pośrednikiem. Warto jednak zauważyć, iż nie wszystkie osoby, które nie chcą pomocy pośrednika, zasygnalizują to w ogłoszeniu. W rzeczywistości osób, które od samego początku nie biorą pod uwagę skorzystania z usług biura pośrednictwa jest więcej. Z drugiej strony po dłuższym czasie nieskutecznego oferowania swojej nieruchomości zasilają one z czasem grono klientów agencji nieruchomości.

Skorzystanie z usług biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami znacznie ułatwia, a przede wszystkim usprawnia transakcję.

Wbrew pozorom czynności wykonywane przez pośrednika nie są sztuczne i ograniczone tylko do "zdobycia" prowizji. Obejmują szereg czynności: od samej opinii o nieruchomości, przez sporządzenie oferty i jej prezentację, na przygotowaniu umowy przedwstępnej i pomocy w akcie notarialnym kończąc. W przypadku "trudniejszych" nieruchomości m.in. ze względu na stan prawny czy techniczny, zakres czynności pośrednika jest szerszy.

W wielu przypadkach warto zapłacić i skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jak podkreśla Agata Polińska, pośrednik pośrednikowi nierówny i warto dokładnie sprawdzić jego kwalifikacje oraz doświadczenie. Przy tak ważnym przedmiocie transakcji kwestia wysokości wynagrodzenia nie powinna być stawiana na pierwszym miejscu.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »