Prawo budowlane. Cyfryzacja budowy domu

Według informacji na stronie KPRM, Rada Ministrów przyjęła w tym tygodniu projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane. Zmiany zakładają prowadzenie dziennika budowy w formie elektronicznej. Szykowana nowelizacja prawa budowlanego wprowadzi szereg zmian idące w kierunku cyfryzacji formalności związanych z budową domu.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Jak podała kancelaria premiera, do najważniejszych rozwiązań, które przewiduje projekt, należy wprowadzenie możliwości prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej który będzie możliwy zarówno w przeglądarce, jak i z aplikacji na telefony.

To kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych dotyczących budownictwa oraz elastyczniejsze prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane - przewiduje m.in. projekt nowelizacji Prawa budowlanego, przyjęty w tym tygodniu przez rząd - poinformowała KPRM.

Reklama

Zmiany w dziennikach budowy

"Inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca, bez konieczności wizyty na budowie. Każdy dziennik budowy otrzyma indywidualny numer.

Umożliwi to odnalezienie dziennika w systemie elektronicznego dziennika budowy i odczytywanie wpisów dotyczących konkretnej budowy" - podała KPRM.

Dodała, że w przypadku prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej, dopuszczone zostanie - przy składaniu dokumentów o użytkowanie obiektu budowlanego - podanie jedynie numeru elektronicznego dziennika budowy, bez konieczności dołączania go w postaci papierowej. W konsekwencji wniosek o pozwolenie na użytkowanie i zawiadomienie o zakończeniu budowy będą mogły być składane w postaci elektronicznej.

Dziennik budowy otrzyma indywidualny numer, dzięki któremu organy administracji budowlanej będą w stanie go odnaleźć.

Jak wyjaśnia rząd, również w tym przypadku docelowo (od 2027 r.) papierowe książki obiektu budowlanego mają zniknąć zupełnie.

Pozwolenia na budowę elektronicznie

Jak zaznaczono, czasowo zachowana zostanie dotychczasowa forma prowadzenia dziennika budowy, czyli papierowa. Inwestor będzie miał możliwość wyboru, czy chce dokumentować proces budowlany elektronicznie, czy papierowo.

Projekt przewiduje także umożliwienie prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. Książkę obiektu budowlanego będzie można założyć i prowadzić on-line, z wykorzystaniem systemu elektronicznej książki obiektu budowlanego (systemu EKOB). Książka obiektu budowlanego, tak jak i dziennik budowy, otrzyma indywidualny numer, który pozwoli zarówno właścicielowi lub zarządcy, jak i organowi nadzoru budowanego na odnalezienie książki w systemie elektronicznej książki obiektu budowlanego.

e-Budownictwo generowanie wniosków

Według KPRM, portal e-Budownictwo będzie umożliwiał generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego - np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą.

Z kolei centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej będą prowadzone poprzez system e-CRUB.

Kancelaria zaznaczyła, że projekt umożliwi też prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane w elastyczniejszy sposób - tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego.

Zmiany w projektach

Czytaj również: Turcja zorganizuje Rosjanom wakacje. Nawet 3 mln turystów w 2022 roku

Jak podano, w projekcie uregulowano także sprawy uzgadniania pod względem ochrony przeciwpożarowej projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego.

"Obecnie przepisy są dostosowane do uzgodnień projektów sporządzonych w postaci papierowej. Po zmianach, w łatwy i szybki sposób będzie można uzyskiwać uzgodnienia w stosunku do projektów sporządzanych w postaci elektronicznej" - wskazano w informacji KPRM.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w późniejszym terminie.

Czytaj również: Zbity wyświetlacz w telefonie. Ile kosztuje wymiana szybki?

 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »