Proces budowlany zostanie unowocześniony

13 listopada rozpoczął się projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce. To akcja, przeprowadzana przez Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z PwC. Dodatkowo wspiera ją Komisja Europejska. W czym rzecz?

Czym jest technologia BIM?

Projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce bazuje na tak zwanej technologii BIM. Skrót ten można rozwinąć do "Building Information Modeling", czyli z angielskiego "projektowanie informacji budowlanej". BIM zasadza się na elektronicznym zapisie pełnej wiedzy i wszelkich danych, dotyczących danego obiektu budowlanego. Te informacje mogą zostać natomiast użyte przy projektowaniu, budowie, a także późniejszym użytkowaniu obiektu. Ministerstwo Rozwoju zakłada, że technologia BIM stanie się w Polsce powszechna i będzie wykorzystywana w procesie inwestycyjnym oraz budowlanym - wskazuje Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Reklama

Na czym polega projekt cyfryzacji?

Na stronie Ministerstwa Rozwoju zostały sformułowane podstawowe cele projektu cyfryzacji procesu budowlanego. Po pierwsze wskazano, że akcja zmierza do zdefiniowania procesów, w których możliwe jest korzystanie z technologii BIM. Po drugie zakłada się opracowanie niezbędnych standardów i dokumentów, które będzie można wykorzystywać w projekcie pilotażowym, wykorzystującym BIM.

Po trzecie natomiast celem jest poprawa wydajności systemu zamówień publicznych w kontekście możliwości wykorzystania technologii BIM przy zamówieniach. Pierwszą fazą realizacji projektu są konsultacje. Planowane są spotkania z zainteresowanymi stronami, w tym inwestorami, jednostkami publicznymi, projektantami oraz generalnymi wykonawcami. Wszyscy mają szansę wypowiedzieć się na temat potencjału BIM i oczekiwań względem tego projektu. Finał konsultacji będzie znany najprawdopodobniej w trzecim kwartale 2020 roku.

Jakie korzyści przyniesie projekt cyfryzacji?

Technologia BIM może oznaczać duży krok dla polskiego systemu budowlanego. Szacuje się, że cyfryzacja może przynieść wiele korzyści. Między innymi pomoże zredukować liczne błędy w procesie budowlanym. Nadto ograniczy konieczność przeprojektowywania obiektu ze względu na powstałe niezgodności w dokumentacji projektowej.

W konsekwencji będziemy mogli też liczyć na przyspieszony czas realizacji danego przedsięwzięcia. No a to wszystko przekłada się na znaczne oszczędności - nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w budowę, ale i konsumentów. BIM pozwoli też na pewne usystematyzowanie i uporządkowanie dokumentacji projektowej. Cyfryzacja spowoduje efektywniejsze zarządzanie określonymi informacjami oraz poprawę komunikacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego.

Kiedy można spodziewać się efektów cyfryzacji?

Należy jednak nieco ostudzić entuzjazm tych, którzy oczekują zmian już w najbliższym czasie. Powszechne wykorzystanie technologii BIM to marzenie, które może się zrealizować dopiero za kilka, a może nawet kilkanaście lat. Na razie nie opracowano nawet kształtu i formuły tych zmian. Istnienie chociażby takiego drobnego bodźca jest jednak powodem do satysfakcji - zarówno dla uczestników procesu budowlanego, jak i jego beneficjentów - wskazuje Bartłomiej Kuźniar.

Saveinvest
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »