Reklama

Prosty sposób na wyjątkowe schody w domu jednorodzinnym

​Podświetlane schody to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, lecz także piękny efekt estetyczny w mieszkaniu czy też na zewnątrz domu. Doradzamy, jakie rodzaje lamp wybrać do oświetlenia schodów i jakie są najlepsze miejsca ich zamontowania. Przedstawiamy ciekawe pomysły na estetyczne i bezpieczne oświetlenie schodów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania. Dowiedz się, jak stworzyć przyjemne dla oka oświetlenie, które nie tylko zapewni domownikom bezpieczne korzystanie ze schodów, lecz także stworzy w mieszkaniu przytulną i ciepłą atmosferę.

Czy warto wykonać w mieszkaniu podświetlane schody?

Oświetlenie schodów pełni przede wszystkim funkcje zwiększenia bezpieczeństwa, szczególnie jeśli korzystamy ze schodów nocą lub schody zamontowane są w niedoświetlonym przedpokoju.

Oświetlenie wnętrza nie zawsze odpowiednio rzuca światło na schody wewnętrzne. Niekiedy część schodów tonie w cieniu. Jeśli wchodząc mamy światło za plecami, sami zasłaniamy sobie stopnie. Dlatego też dla celów bezpieczeństwa warto jest zbudować oświetlenie schodów, które rozjaśni ciąg komunikacyjny w mieszkaniu ułatwiając drogę, szczególnie gdy mieszkańcami są osoby starsze lub dzieci.

Reklama

Schody zewnętrzne prowadzące do domu po zmroku toną w cieniu i utrudniają dostanie się do mieszkania. Jeśli światło ścienne nie oświetla schodów odpowiednio, idealnym rozwiązaniem są podświetlane schody, gdzie światło pada na każdy stopień.

Najprostsze podświetlenie schodów stanowią lampki montowane w ścianie, tuż nad stopniem schodów. W przypadku schodów pełnych, na przykład schodów jesionowych, bukowych czy dębowych, montuje się lampy ponad stopnicami, w płaszczyźnie podstopnic. W taki sposób najlepiej oświetlić schody drewniane. Schody drewniane można również oświetlić wstawiając oprawy typu oczka w płaszczyźnie schodów. W tym przypadku muszą to być oprawy o znacznym stopniu trwałości, które nie będą niszczyły się pod wpływem chodzenia po nich. Szczególnie dobrze wyglądają ażurowe schody podświetlane ledami, gdzie lampy zostały umieszczone pod stopniami w taki sposób, że oświetlają stopień poniżej. Świetnym rozwiązaniem są listwy z lampami LED, które można przykleić tak aby oświetlały stopień poniżej.

Podświetlenie schodów granitowych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych najlepiej jest wykonać przy pomocy listew LED. W sprzedaży dostępne są zestawy listew LED z czujnikiem ruchu, które można samodzielnie zamontować. Oświetleniem kieruje sterownik, który współpracuje z czujnikiem ruchu na górze i na dole schodów. W przypadku schodów zewnętrznych można wybrać oświetlenie, które włącza się automatycznie o zmierzchu i wyłącza automatycznie po wschodzie słońca.

Jakich lamp i opraw najlepiej użyć?

Do oświetlenia schodów szczególnie dobrze sprawdzają się lampy LED. Schody wewnętrzne należy podświetlić światłem rozproszonym, stonowanym i niezbyt intensywnym.

Podświetlenie schodów nie powinno być zbyt intensywne aby nie oślepiać osoby wchodzącej. Osoba wchodząca ma światła górnych stopni przed oczami i oślepienie może spowodować potknięcie się na schodach. Dlatego też odchodzi się od korzystania z lamp halogenowych, które były zbyt intensywne do oświetlania schodów. Natomiast schody podświetlane ledami nie oślepiają osoby wchodzącej.

Podświetlenie schodów powinno być także oszczędne i ekonomiczne, aby nie ponosić kosztów ciągłego oświetlenia. Dobrze zdają egzamin energooszczędne lampy LED. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu, który włącza oświetlenie gdy ktoś korzysta ze schodów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat różnego rodzaju schodów.

Jako oświetlenie schodów używa się płaskich opraw, gdyż kształty wystające nie tylko zabierają miejsce lecz są narażone na uszkodzenia i zmniejszają bezpieczeństwo. Możemy wybrać oprawy emitujące światło we wszystkich kierunkach lub kierujące światło tylko do dołu.

Aby oświetlić schody wewnętrzne, możemy wybrać lampy halogenowe lub LED. Lampy halogenowe są tańsze i dają światło o ciepłej tonacji i przyjemnym kolorze. Natomiast natężenie światła może być zbyt intensywne.

Lampy LED charakteryzują się niewielkim poborem mocy i większą trwałością. Schody podświetlane ledami nie oślepiają osoby wchodzącej i dyskretnie podkreślają estetykę wnętrza. Bardzo modne jest również podświetlenie schodów przy pomocy taśm z miniaturowymi diodami LED. Można je przykleić do krawędzi schodów lub do ściany.

Wybór oświetlenia schodów zależy od tego czy są to schody drewniane czy betonowe oraz od tego jaki efekt estetyczny chcemy stworzyć. Energooszczędne lampy LED rzucają przyjemne, rozproszone i niezbyt intensywne światło na stopnie schodów. Zaś sposoby ich rozmieszczenia zależą tylko od twojej kreatywności. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat schodów modułowych?

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii! 

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »