Rekordowa sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2015 r.
Tradycyjnie pierwsze dni nowego roku to okres publikacji wyników sprzedaży giełdowych spółek deweloperskich o profilu mieszkaniowym. Wnioski są jednoznaczne - trwa historyczna passa rodzimej deweloperki, która w opinii przedstawicieli branżowych zarządów potrwa jeszcze długie miesiące, a nawet lata.
Dwunastka zaprezentowanych spółek, będących awangardą rodzimej branży deweloperskiej o profilu mieszkaniowym, w ostatnim kwartale ub. roku sprzedała w sumie ponad 4200 lokali, o około 17 procent więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.
- Aż w siedmiu przypadkach kwartalny progres rok do roku liczony jest w dziesiątkach procent - tłumaczy Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.
W sumie jednak liczba zakontraktowanych lokali w trzech ostatnich miesiącach ub. roku była nieco mniejsza niż średnia kwartalna dla całego 2014 roku. Może to oznaczać, że "legendarnego" runu na nowe mieszkania w końcówce roku, wynikającego z ostatniej szansy na niższy, 10-procentowy wkład własny kredytu mieszkaniowego, raczej nie było, albo jeśli był, to w skali nieco skromniejszej od oczekiwanej.
W sumie jednak końcówkę roku deweloperzy giełdowi mogą uznać za bardzo udaną i w pełni optymalną, podobnie jak cały ubiegły rok, którego statystyki w szeregu punktach są rekordowe.
Zestawienie rocznych wyników sprzedaży czołowych krajowych spółek deweloperskich nie pozostawia już jakichkolwiek wątpliwości, co do kondycji sprzedażowej panującej na rodzimym pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Aż dziesięć prezentowanych spółek pochwaliło się bowiem co najmniej dwucyfrową procentowo dynamiką sprzedaży w zakończonym niedawno roku, a w dwóch przypadkach - Wikany i Vantage Development, sprzedaż mieszkań wzrosła blisko dwuipółkrotnie.
Przedmiotowy tuzin branżowych tuzów w 2015 roku podpisał prawie 18,2 tys. umów deweloperskich lub przedwstępnych na realizowane przez siebie lokale, czyli bez mała o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę solidną bazę z rekordowego sprzedażowo roku 2014-go, wynik ubiegłoroczny należy uznać wręcz za rewelacyjny.
W ubiegłorocznych statystykach sprzedażowych deweloperów giełdowych na szczególne wyróżnienie zasługują trzy firmy, które osiągnęły największe wolumeny zakontraktowanych lokali: Dom Development, Robyg oraz LC Corp. W każdym z tych przypadków spółki zanotowały historycznie najwyższe wyniki sprzedaży na poziomach znacznie przekraczających 2 tys. lokali.
Jednak faktycznym liderem rodzimej deweloperki mieszkaniowej, z fantastycznym wręcz wynikiem 2,4 tys. zakontraktowanych w 2015 r mieszkań, jest Murapol, deweloper dopiero planujący pierwszą publiczną emisję akcji i debiut giełdowy, mocno związany od kilku lat z GPW poprzez rynek Catalyst jako emitent obligacji korporacyjnych.