Rekordowo wysokie ceny mieszkań w Paryżu

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w Paryżu pobiły wszelkie rekordy, dochodząc średnio do blisko 7 tys. euro za metr kwadratowy - informuje w piątek francuska prasa. Coraz więcej przedstawicieli klasy średniej przenosi się na przedmieścia.

"Kupienie mieszkania w stolicy Francji stało się prawdziwym luksusem" - donosi na pierwszej stronie dziennik "Le Parisien".

Według Izby Notarialnej regionu paryskiego, cena sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w stolicy Francji wzrosła w drugim kwartale tego roku w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego o 9,8 proc. Tendencja wzrostowa dotyczy nie tylko Paryża, ale całej Francji, gdzie ów wzrost w tym samym okresie wyniósł 6 proc.

Z najnowszych danych wynika, że nigdy jeszcze nie płacono tak dużo za mieszkania w Paryżu. Średnia cena w minionym kwartale wyniosła tam 6,7 tys. euro za metr kwadratowy. Jeśli ktoś chce mieszkać w kamienicy w centrum miasta - w okolicach kompleksu Inwalidów czy przy słynnym bulwarze Saint-Germain - musi zapłacić nawet 10-12 tys. euro za metr kwadratowy mieszkania. Najtańsze w granicach miasta są północne i północno-wschodnie dzielnice, gdzie ceny oscylują wokół 5-6 tys. euro za metr kwadratowy.

Reklama

Według specjalistów, wzrost cen na rynku nieruchomości utrzyma się przynajmniej w najbliższych miesiącach.

Jak powiedział dziennikowi "Liberation" mecenas Frederic Dumont z Izby Notarialnej, "Paryż staje się rynkiem niedostępnym dla klasy średniej i niższej". Są one zmuszone do przenoszenia się na bliskie lub dalsze przedmieścia.

Na gwałtowny wzrost cen mieszkań składa się wiele przyczyn - twierdzą eksperci. Przede wszystkim to, że na rynku mieszkaniowym popyt przerasta znacznie podaż, co wiąże się z faktem, że w stolicy nie buduje się dostatecznie wiele nowych lokali. Popyt jest ogromny także dlatego, że stopa procentowa kredytów mieszkaniowych jest wciąż wyjątkowo niska, a okres ich spłacania - długi, rozciągnięty nawet na 25 lat.

Wyśrubowane ceny tłumaczy także fakt, że znaczna część nabywców nieruchomości w stolicy Francji to krezusi z całego świata, którzy traktują apartamenty jako dobrą lokatę kapitału.

Specjaliści zauważają też, że liczba transakcji sprzedaży w tej branży wzrosła w drugim kwartale o ponad jedną trzecią w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku, naznaczonego przez światowy kryzys gospodarczy.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Zajrzyj tutaj

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: metr | Mieszkanie+ | Paryż | ceny mieszkań | przedmieścia | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »