Rewolucja podatkowa. Zakup pierwszego mieszkania będzie zwolniony z opłaty 2 proc.

Kupujący swoje pierwsze mieszkanie będą zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych, zaś ci, którzy kupują co najmniej sześć mieszkań na raz zapłacą wyższą opłatę na rzecz państwa - zdecydowali posłowie. Nowelizacja ustawy trafi teraz do podpisu prezydenta.

Nowelizacja ustawy, którą przegłosował w piątek Sejm, zawiera zmiany w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz użytkowania wieczystego.

Inwestorzy zapłacą wysoki podatek

Obecnie przy zakupie nieruchomości na kupujących ciąży obowiązek odprowadzenia 2 proc. podatku od wartości transakcji. Podatek ten nadal będzie obowiązywał przy zakupie drugiego i kolejnego mieszkania. Z kolei zwolnione od opłaty będą osoby, które są posiadaczami połowy praw do nieruchomości, które nabyły w drodze dziedziczenia. Zakup pierwszej nieruchomości bez podatku będzie możliwy 30 dni po publikacji nowelizacji, a więc prawdopodobnie pod koniec sierpnia tego roku.

Reklama

Podatek od czynności cywilnoprawnych płacony jest w przypadku transakcji na rynku wtórnym. Osoby, które decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego takiego podatku nie płacą. 

Nowelizacja zakłada jednocześnie, że inwestorzy kupujący sześć lub więcej mieszkań w ramach jednej inwestycji, w jednym budynku lub w kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej, będą musieli zapłacić 6 proc. podatku od wartości transakcji. Zgodnie z założeniami rządu rozwiązanie to ma zmniejszyć liczbę transakcji dokonywanych przez firmy czy fundusze inwestycyjne, kupujące wiele lokali jednocześnie w celu wynajmu. Te zmiany maja wejść w życie z początkiem 2024 roku. 

Zmiany w użytkowaniu wieczystym

Nowelizacja ustawy wprowadza również zmiany w zakresie użytkowania wieczystego.  Przewiduje, że cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika wieczystego będącego przedsiębiorcą będzie ustalana jako co najmniej 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. W przypadku niewykorzystywania nieruchomości na działalność gospodarczą cena będzie ustalana na poziomie 20-krotności dotychczasowej opłaty.

Ponadto w ciągu roku od wejścia w życie ustawy użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz. Spod roszczenia wyłączono m.in. grunty, w stosunku do których użytkowanie wieczyste zostało ustanowione po 31 grudnia 1997 r., a także grunty Skarbu Państwa powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym czy parkom narodowym.

Przy roszczeniu cena gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa wyniesie - w przypadku płatności jednorazowej - 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. W przypadku płatności ratalnej cena wyniesie równowartość 25 opłat rocznych. Samorządy będą mogły przyjąć tę samą zasadę lub negocjować cenę z nabywcą, przy czym cena nie będzie mogła przekroczyć rynkowej wartości gruntu.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »