Reklama

Rodzina na Swoim wstrzymuje spadki cen?

W maju 2011 r. ceny ofertowe mieszkań przestały spadać. Zjawisko to należy uznać za chwilowe, a jego przyczyną jest kołowrotek zmian w zasadach działania programu Rodzina na Swoim.

Z wprowadzeniem modyfikacji do programu należy spodziewać się znacznego spadku popytu. Drożejące kredyty i brak stymulacji w postaci programu spowodują powrót obniżek cen mieszkań. Zainteresowanie kupujących przede wszystkim ofertą spełniającą kryteria programu RnS widoczne jest w zmianie struktury cenowej podaży. W największych aglomeracjach zniknęła z rynku duża część mieszkań, na które można było uzyskać kredyty z dopłatą. W Łodzi średnia cena transakcyjna spadła poniżej 4000 zł za m kw.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

W Gdańsku różnice pomiędzy średnimi cenami transakcyjnymi a ofertowymi wynoszą już tylko 2,3 proc. Kawalerki najpopularniejsze w Łodzi i Krakowie - w tych miastach co piąte sprzedawane mieszkanie ma jeden pokój. Maj przyniósł obniżki marż kredytów w złotych, ale również podwyżki wśród kredytów w euro. Najniższa marża wśród badanych przez nas kredytów w złotych spadła do 0,8 proc. - taką ofertę wprowadził Bank Nordea. Polbank wycofał ze swojej oferty kredyty we frankach. Teraz już tylko sześć banków udziela tego typu kredytów.

Jarosław Sadowski, Expander Advisors sp. z o.o.

CENY OFERTOWE

W maju 2011 ceny ofertowe mieszkań przestały spadać. Zjawisko to należy uznać za chwilowe. Jego przyczyną jest kołowrotek zmian w zasadach działania programu Rodzina na swoim. Ostateczny kształt ustawy nadal jest znakiem zapytania, ale jedno jest pewne: za kilka miesięcy zakup mieszkania i otrzymanie kredytu z dopłatą będą bardzo trudne lub niemal niemożliwe.

Mało prawdopodobne jest, aby właściciele mieszkań z rynku wtórnego i deweloperzy dostosowali swoją ofertę do nowych limitów cenowych. Zainteresowani kupnem szukają więc mieszkań już teraz. Większy, jak zwykle w sezonie wiosennym, popyt, stymulowany dodatkowo perspektywą zmian w programie RNS, spowodował zahamowanie spadków cen ofertowych. Co więcej w maju ceny ofertowe w 15 polskich miastach były średnio o 0,2 proc. wyższe niż w kwietniu. Nie są to wzrosty znaczące w liczbach bezwzględnych, bo wynoszą od 10 (Poznań, Gdańsk) do 80 (Sopot), złotych na metrze kwadratowym. Ceny najprawdopodobniej nie będą spadać do momentu kiedy ostatecznie ograniczony zostanie dostęp do preferencyjnych kredytów. Należy spodziewać się znacznego spadku popytu wraz z wprowadzeniem modyfikacji do programu. Drożejące kredyty i brak stymulacji w postaci programu spowodują powrót obniżek cen mieszkań.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Dodatkowym czynnikiem, który zwiastuje dalsze obniżki, po fazie ożywienie związanego z programem RNS, jest zwiększająca się podaż. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca w serwisie www.szybko.pl ilość ofert sprzedaży mieszkań wzrosła o 7 proc. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w Gdańsku, gdzie ofert jest o 20 proc. więcej, Poznaniu - wzrost o 15 proc. i w Warszawie, gdzie mieszkań wystawionych na sprzedaż jest o 13 proc. więcej.

Zmiany średnich cen ofertowych

Zmiany średnich cen ofertowych

Struktura cenowa podaży mieszkań na rynku wtórnym

Zainteresowanie kupujących przede wszystkim ofertą spełniającą kryteria programu widoczne jest w zmianie struktury cenowej podaży w stosunku do kwietnia 2011 roku. W największych aglomeracjach zniknęła z rynku duża część mieszkań, na które można było uzyskać kredyty z dopłatą. W Warszawie wielkość przedziału cenowego od 7 do 8 tys. za metr kwadratowy skurczyła się o 13 punktów procentowych. W Poznaniu oferta w cenie do 6 tys. jest o 5,5 punktów procentowych mniejsza.

Nadal jednak stosunkowo łatwo, w każdym z dużych polskich miast, znaleźć nieruchomość mieszczącą się w limitach cenowych programu.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »