Rok 2014 przyniesie zmiany na liście najwyższych budynków na świecie
Prawie 2,4 km - tyle ma mierzyć 5 najwyższych budynków na świecie, których budowa zakończy się w 2014 roku - wynika z danych portalu skyscrapercenter.com. Dwaj nowicjusze wejdą ponadto do listy 10 najwyższych budynków na świecie.
W gronie 10 najwyższych zmienią się w tym roku dwie pozycje. Na drugim miejscu znajdzie się Shanghai Tower. Ma on 632 metry wysokości. Do samego dachu, a więc bez iglicy, mierzy 575 metrów. Oprócz biur i centrum handlowego budynek ma pomieścić także hotel i apartamenty. Co ciekawe, zainstalowane są tam windy podróżujące z zawrotną prędkością 18 metrów na sekundę - to prawie 65 km na godzinę.
Na drugim miejscu listy najwyższych budynków na świecie Shanghai Tower zastąpi Clock Royal Tower w Mekce (Arabia Saudyjska). Jego budowa zakończyła się w 2012 roku. Najwyższy punkt budynku znajduje się na poziomie 601 metrów, a dach na poziomie 559 metrów. Na 120 piętrach wysokościowca znajdują się: hotel, apartamenty i centrum handlowe. Ten postmodernistyczny budynek ma najwyższy zegar wieżowy na świecie i największą na świecie tarczę zegara. Budynek sąsiaduje ze Świętym Meczetem, który otacza Al-Kaabę, czyli najświętsze miejsce islamu.
W bieżącym roku otwarty ma zostać także powstający w miejscu bliźniaczych wież World Trade Center tzw. Freedom Tower (pełna nazwa One World Trade Center). Już dziś jest to najwyższy budynek w Nowym Jorku. Jego wysokość - 541 metrów, czyli 1776 stóp, ma nawiązywać do daty, ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wynik ten pozwala Wieży Wolności zająć czwarte miejsce na liście najwyższych budynków na świecie. Jest to wynik lepszy niż osiągnięty przez Taipei 101 (509 m). Warto przypomnieć, że ten budynek, powstały w 2004 roku, przez 6 lat cieszył się mianem najwyższego budynku na świecie.
W 2014 roku ze wspomnianej listy najwyższych budynków wypadnie ostatni "oldtimer" - chicagowski Willis Tower, mierzący 442 m, którego budowę ukończono w 1974 roku. Drugim z adresów opuszczających listę dziesięciu najwyższych jest KK100 (Shenzhen, Chiny). Ma on identyczną wysokość, co Willis, a jego budowę ukończono w 2011 roku.
Najwyższy światowy adres - Burj Khalifa - może czuć się niezagrożony na pozycji lidera przez najbliższych kilka lat. Jest on bowiem wysoki na ponad 739 metrów, a razem z iglicą - 829 metrów. Jego budowa zakończyła się w 2010 roku. Wtedy też tytuł najwyższego budynku stracił zbudowany w 2004 roku Taipej 101 (Tajwan). Burj Khalifę wyróżnia m.in. największa na świecie liczba pięter (163), najwyżej położony taras widokowy (na 124. piętrze), najwyżej położony w budynku basen (na 76. piętrze), apartament (na 109. piętrze) i meczet (na 158. piętrze), a także najdłuższy szyb windowy. Co ciekawe, windy w tym budynku są dwupoziomowe, choć inżynierowie rozważali też zainstalowanie urządzeń trzypoziomowych.
Burj Khalifę zdetronizować ma dopiero Kingdom Tower (Dżudda, Arabia Saudyjska). Pierwotnie budynek miał mieć aż 1,6 kilometra wysokości, ale wyniki badań geologicznych spowodowały, że odstąpiono od wnoszenia aż tak wysokiego budynku. Niemniej jednak, planowane 1007 metrów wysokości imponuje. O ile budowa będzie szła zgodnie z planem, budynek zostanie oddany do użytkowania w 2019 r. Projekt zakłada, że w budynku znajdą się hotel, biura i apartamenty oraz najwyższy na świecie taras widokowy.
Na rodzimym podwórku rok 2014 także będzie ciekawy. Oddany do użytkowany ma zostać najwyższy budynek mieszkalny w stolicy - przy ulicy Złotej 44. Ma on 192 metry. Warto przypomnieć, że choć faktycznie budowę rozpoczęto na początku 2008 roku, to na wiele miesięcy skutecznie wstrzymały ją protesty mieszkańców pobliskiej nieruchomości.
Dziś najwyższym stołecznym budynkiem mieszkalnym jest Cosmopolitan (160 metrów). Choć zaczął być on budowany znacznie później niż Złota, został oddany do użytkowania pod koniec 2013 roku. Przy Twardej znajdują się 252 apartamenty zlokalizowane na 44 piętrach.
W skali całego kraju natomiast najwyższym budynkiem mieszkalnym jest wrocławski Sky Tower. Wysokość całkowita budynku to 212 metrów. Tutaj też znajduje się najwyżej położony w Polsce apartament (ok. 205 metrów nad ziemią). Na ostatniej kondygnacji usytuowano taras widokowy, który jest jednocześnie najwyżej położonym tarasem w Polsce. Apartamenty zajmują piętra od 12. do 48. Przy dobrej pogodzie widoczność może wynosić nawet 100 km. We Wrocławiu próżno szukać podobnych projektów - drugi największy budynek we Wrocławiu, który można zakwalifikować jako mieszkalny, jest zbudowany w 1990 roku akademik Kredka. Mierzy on 110 metrów z iglicą (85 do wysokości dachu), a więc jest prawie dwukrotnie niższy niż Sky Tower i ma 23 kondygnacje. Drugi najwyższy apartamentowiec mierzy natomiast 61 metrów (Odra Tower) i ma 17 pięter.
Bartosz Turek, Lion's Bank