Rośnie liczba nowych budynków drewnianych

Budownictwo z drewna z trudem zdobywa sobie popularność - wciąż dominują tradycyjne konstrukcje murowanych domów. Jednak - jak przekonują eksperci - to właśnie w konstrukcjach z drewna drzemie niewykorzystany potencjał na krajowym rynku budowlanym.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W ubiegłym roku w Polsce powstało 905 budynków w konstrukcji drewnianej. I choć nadal jest to zaledwie 1 proc. ogółu budownictwa, od pięciu lat notowana jest stała tendencja wzrostowa.

W 2015 roku liczba budynków w konstrukcji drewnianej wynosiła zaledwie 348 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Eksperci wskazują, że rosnąca popularność konstrukcji drewnianych to dobry znak, choć potencjał tego rynku jest znacznie większy. Każdego roku może powstawać nawet 15 tys. budynków drewnianych.

Reklama

- Z naszych szacunków wynika, że udział budownictwa drewnianego w całym sektorze, w ciągu najbliższych dwóch dekad, może się zwiększyć do aż 20 proc. Zyska na tym nie tylko środowisko naturalne, dzięki ograniczeniu śladu węglowego, ale też mieszkańcy, którzy będą mogli żyć w zdrowych i przyjaznych mieszkaniach oraz domach. Nawet aktualnie udział budynków drewnianych w ogóle budownictwa jest wyższy niż wskazują na to dane GUS, które m.in. nie uwzględniają wszystkich wydanych pozwoleń na budowę, a tylko budynki oddane do użytku - przekonujeTomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych SA.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Choć firmy promujące budownictwo z drewna czekają niecierpliwie na swoje pięć minut, liczby na razie nie pozostawiają wątpliwości. Królują inne, tradycyjne technologie. Biorąc więc pod uwagę rodzaj budynków i technologię ich wznoszenia w 2020 roku dominowały budynki jednorodzinne, których powstało 89,2 tys., natomiast budynków wielorodzinnych powstało 2,9 tys.

Podobnie jak w latach poprzednich, prym wiodła tradycyjna technologia, którą zastosowano przy budowie 98,5 proc. nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania. Na drugim miejscu znajdują się konstrukcje drewniane, które odpowiadają za 1 proc. całego rynku budowlanego.(js)

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | budownictwo | domy | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »