Reklama

Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości to należność publicznoprawna, z którą muszą liczyć się wszyscy właściciele nieruchomości. Podatek ten ściśle związany jest jednak z posiadanym budynkiem lub gruntem. Co się zatem stanie, gdy dojdzie do rozbiórki? Kiedy można zaniechać zapłaty podatku? Na te pytania odpowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Kiedy należy zapłacić podatek od nieruchomości?

Podatkiem od nieruchomości obciążone są wszelkie nieruchomości i obiekty budowlane, w tym grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika to z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podatnikiem tej należności publicznoprawnej są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są jednocześnie właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, a także użytkownikami wieczystymi gruntów. Podstawę opodatkowania stanowi natomiast co do zasady powierzchnia ogólna lub powierzchnia użytkowa. Podatnicy powinni złożyć właściwemu organowi informację o posiadanych nieruchomościach i obiektach budowlanych. Na tej podstawie organ ustala wysokość zobowiązania w formie decyzji administracyjnej.

Rozbiórka budynku - czy mogę nie płacić podatku?

Reklama

Z różnych względów właściciele nieruchomości decydują się czasem na rozebranie należącego do nich budynku. Wynika to np. z jego złego stanu technicznego albo innej koncepcji na temat zagospodarowania określonego terenu. Należy jednak podkreślić, że rozbiórka budynku nie pozwala od razu na zaprzestanie płacenia podatku od nieruchomości. Ta należność publicznoprawna wynika bowiem z samego faktu bycia właścicielem. Jeżeli fakt rozebrania określonej budowli zostanie zgłoszony do właściwego urzędu, obowiązek ten w końcu wygaśnie, ale nie od razu. Nastąpi to co do zasady po upływie miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Inaczej mówiąc, po upływie miesiąca od dokonania rozbiórki budynku. Należy przy tym mieć na względzie, kiedy właściwie dany budynek przestaje "istnieć".

Kiedy budynek przestaje istnieć?

Oczywiście nie wystarczy przeznaczenie budynku do rozbiórki, jego zły stan techniczny albo zaprzestanie korzystania z niego, nawet jeżeli ten stan stwierdzony został w decyzji administracyjnej, wydanej przez uprawniony organ. Co do zasady nie wystarczy też samo rozpoczęcie rozbiórki budynku. Konieczne jest z reguły zakończenie wszelkich związanych z tym prac. Na pewno budynek zostanie uznany za rozebrany w momencie, gdy buldożery rozbiorą dach, wszelkie ściany oraz fundamenty. Gruz zostanie natomiast wywieziony, a teren oczyszczony. Taka sytuacja nie budzi jakichkolwiek wątpliwości. Właściciel może zgłosić ten fakt do właściwego urzędu, a po upływie miesiąca ustanie jego obowiązek podatkowy - stwierdza Bartosz Antos.

Rozbiórka różnie interpretowana przez sądy

Chociaż orzecznictwo różnie tę kwestię rozbiórki interpretuje. Istnieją orzeczenia sądów administracyjnych, zgodnie z którymi obowiązek podatkowy może zniknąć jeszcze w trakcie trwania prac rozbiórkowych. Obowiązek podatkowy jest bowiem ściśle związany z istnieniem budynku. Z przepisów Prawa budowlanego wynika natomiast, że budynkiem jest obiekt trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadających fundamenty i dach. Jeżeli zatem w wyniku prac rozbiórkowych budynek utracił któryś z wymienionych elementów, co do zasady nie stanowi już budynku. Nie istnieje w sensie formalnym jako budynek. Tak przynajmniej uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w jednym ze swoich wyroków. Różne urzędy mogą być jednak przyzwyczajone do różnej praktyki. Należy więc przygotować się na ewentualny spór.

Dowiedz się więcej na temat: podatek od nieruchomości | rozbiórka | rozbiórka domu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »