Ruszył przetarg na budowę pierwszego w Polsce ekologicznego urzędu
Spółka Regionalne Centrum Administracyjne "Małopolska" ogłosiła przetarg na generalnego wykonawcę zespołu budynków Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Termin składania i otwarcia ofert zaplanowano na 15 maja. Prace budowlane powinny ruszyć najpóźniej jesienią i potrwają dwa lata.
Wykonawca będzie musiał wykazać się dobrą sytuacją ekonomiczną, doświadczeniem w realizacji robót budowlanych obiektów podobnej klasy, a także odpowiednio wykształconym i doświadczonym personelem.
- Zespół budynków, który powstanie przy rondzie Grzegórzeckim będzie pierwszym w Polsce w pełni ekologicznym i certyfikowanym kompleksem obiektów urzędowych, który już na etapie planowania został poddany wielokryterialnej ocenie ekologicznej BREEAM i uzyskał certyfikat na poziomie Excellent. Obejmuje on trzy budynki, z których dwa zajmą pomieszczenia Urzędu i Sejmiku Województwa Małopolskiego. W trzecim ulokowane będą biura MARR SA oraz lokale usługowe i przedszkole. - Biura samorządu wojewódzkiego rozrzucone dzisiaj w różnych punktach miasta znajdą się w jednym miejscu, co ograniczy koszty funkcjonowania urzędu i ułatwi współpracę pomiędzy departamentami. Dzięki zastosowanym w tym projekcie rozwiązaniom mieszkańcy Krakowa zyskają nową, atrakcyjną i przyjazną przestrzeń publiczną - mówi Artur Szopa, prezes RCA Małopolska.
Za projekt, wybrany w międzynarodowym konkursie architektonicznym, odpowiada krakowsko-katowickie konsorcjum biur: Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński (liderzy konsorcjum, autorzy projektu budynków A i B oraz zagospodarowania terenu) i Małeccy Biuro Projektowe (autorzy projektu budynku C). Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych kompleks zużywał będzie o ponad 30 proc. mniej energii w porównaniu do obiektów zaprojektowanych w tradycyjny sposób. - Dla nas jako projektantów, najistotniejsza jest wiadomość, że tak wysoki poziom rozwiązań proekologicznych został osiągnięty bez konieczności wprowadzania w projekcie większych zmian w stosunku do koncepcji konkursowej opracowanej w październiku 2013 r. Oznacza to, że od samego początku nasze założenia wobec energooszczędności, ekologiczności i jakości rozwiązań architektonicznych były prawidłowe - podkreśla Bartłomiej Kisielewski, partner w Horizone Studio.
Zagospodarowanie terenu na przedpolu budynków wzdłuż al. Powstania Warszawskiego zostało w pełni powiązane z projektem Superścieżka, który zakłada spójne zagospodarowanie terenu między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim. Place i przestrzenie między budynkami wypełnią się zieleńcami i ławkami. Dachy budynków zaplanowano jako powierzchnie zielone i tarasy z roślinnością niewymagającą intensywnej pielęgnacji i podlewania.
Koszt budowy zespołu budynków biurowych, niezbędnej infrastruktury i zagospodarowania terenu wyniesie ok. 240 mln złotych. Inwestycja zostanie sfinansowana z kredytu bankowego, zaciągniętego przez RCA.
- - - - -
Spółka Regionalne Centrum Administracyjne Małopolska odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, związanego z powstaniem zespołu budynków Urzędu Marszałkowskiego, a następnie zarządzanie kompleksem. Jej udziałowcami są Województwo Małopolskie i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA.
Opr. KM