Ruszyła budowa Bramy Miasta Łodzi
W Łodzi ruszyła budowa Bramy Miasta - kompleksu dwóch biurowców o łącznej powierzchni najmu 40 tys. m kw., w których znajdzie się 4 tys. miejsc pracy oraz otwarta przestrzeń dla mieszkańców i turystów. O rozpoczęciu prac poinformował inwestor, firma Skanska.
Biurowce staną w Nowym Centrum Łodzi (NCŁ) - jednym z największych programów urbanistycznych w historii miasta, obejmującym obszar o powierzchni 100 ha, zlokalizowany w okolicy nowego podziemnego Dworca Łódź Fabryczna. W najbliższych latach do niedawna zaniedbany teren ma stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną, pełniącą m.in. funkcje komercyjne, kulturalne, rozrywkowe i mieszkalne.
Prezydent miasta Hanna Zdanowska zwraca uwagę, że Nowe Centrum Łodzi to ogromny plac budowy. Kończy się rewitalizacja zabytkowej elektrociepłowni EC1, powstał nowy, podziemny dworzec Łódź Fabryczna, a jednym z najbardziej wyczekiwanych projektów jest Brama Miasta, która - jak mówi Zdanowska - będzie witała podróżnych wysiadających z dworca Fabrycznego i z pewnością stanie się jedną z wizytówek miasta.
Brama Miasta to kompleks składający się z dwóch budynków, które w najwyższym punkcie sięgną 15 pięter o łącznej powierzchni najmu 40 tys. m kw. Pracownicy będą mogli skorzystać z 230 miejsc parkingowych, które powstaną już w ramach pierwszego etapu i ok. 200 miejsc rowerowych, które częściowo będą udostępnione łodzianom również w przestrzeni między budynkami. Powstanie na działce, którą Skanska kupiła od magistratu za 28,5 mln zł netto.
Skanska przypomina, że to jej trzecia biurowa inwestycja, która powstaje w Łodzi, i druga w Nowym Centrum Łodzi.
Zdaniem dyrektora regionalnego Skanska Property Poland Łukasza Kalecińskiego, Brama Miasta "to inwestycja, która będzie odzwierciedlać charakter miasta". "Wyjątkowa elewacja z kortenu jest naszym ukłonem w stronę fabrycznej historii Łodzi. Z kolei otwarte przestrzenie pomiędzy budynkami z zielenią i małą architekturą będą zapraszać pracowników na mniej formalne spotkania biznesowe, a przechodniów na kawę z przyjaciółmi, czy do udziału w inicjatywach społecznych, takich jak kino letnie" - mówi.
Dodaje, że będzie to kompleks w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczeniami, w tym niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi czy seniorów. Skanska będzie starać się o uzyskanie certyfikatu "Obiekt bez Barier".
Pierwszy budynek, który powstanie bliżej dworca Łódź Fabryczna, zaoferuje najemcom 27,5 tys. mkw. przestrzeni biurowej i zostanie oddany do użytku w II kwartale 2019.