Rynek stali wieszczy spadek popytu?
Rynek stali. W 51 tygodniu (koniec 26.12.21) średnie ceny profili HEB wzrosły o +2,1 proc. w/w, prętów żebrowanych o +1,7 proc. w/w, blachy zimnowalcowanej o +1,6 proc. w/w, blachy konstrukcyjnej o +0,5 proc. w/w, a kształtowników o +1,8 proc. w/w.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Obserwowana stabilizacja blachy HRC. Od lipcowego szczytu cen prętów spadły o ok. -11 proc., blach o -40/-26 proc., kształtowników o -27 proc., a profili tylko o -4 proc.. Jednocześnie średnie ceny są powyżej niedawnych dołków o ok. 2-3 proc.
Jak podał Parkiet - firmy budujące mieszkania wieszczą schłodzenie rynku. Wyższe stopy procentowe mogą przełożyć się na niższy popyt, lecz ten będzie wciąż większy od podaży. Nierównowaga, ale też koszty gruntów i wykonawstwa będą powodować wzrost cen - choć już nie tak dynamiczny.
W przyszłym roku można spodziewać się spadku popytu na mieszkania, ale nie można liczyć na spadek ich cen - wynika z opublikowanej opinii szefa sektora inwestycji mieszkaniowych i alternatywnych w CBRE Marcina Jańskiego.
Jego zdaniem, wzrost stóp procentowych i docelowe obniżenie inflacji zmniejszą również popyt ze strony osób, które w nieruchomościach szukały bezpiecznej inwestycji. "Inwestorzy indywidualni w najbliższym roku nadal mogą liczyć na wzrost wartości swojej nieruchomości, ale jednocześnie, przy ograniczonym popycie, płynność inwestycji stanie się mniejsza" - wskazał.
Dodał, że jednocześnie rosną koszty związane z procesem budowlanym, co deweloperzy uwzględniają w kosztorysach nowych inwestycji, a to z kolei wpływa na wzrost cen ofertowych.
Mimo to największych rynkach deweloperzy mieli w mijającym roku problemy z zaspokojeniem istniejącego popytu. Według Jańskiego, zmniejszenie liczby potencjalnych nabywców ze względu na wzrost stóp procentowych i na rosnące ceny mieszkań przyniesie dążenie do równowagi rynkowej, ale przy wyższych niż obecnie cenach.