Reklama

Rzeszów - tygrys wśród polskich miast

Tereny wschodniej Polski często potocznie określane są mianem "Polski B", ze względu na niższy poziom rozwoju gospodarczego i społecznego, niższe dochody ludności, słabo rozwiniętą sieć komunikacyjną czy przemysł. Warto jednak zwrócić uwagę na jedno miasto na wschodzie, położone na Podkarpaciu. Chodzi o Rzeszów, który jest swoistą "zieloną wyspą" na mapie "Polski B".

Rzeszów jest centralnym miastem aglomeracji rzeszowskiej, w której rozwija się głównie przemysł wysokich technologii, lotniczy, farmaceutyczny, a także przemysł spożywczy, odzieżowy, budowlany i meblarski. Jednak to rozwój branży lotniczej i IT przyniósł miastu największą sławę. W ciągu ostatnich lat Rzeszów stał się rosnącym w siłę ośrodkiem nowoczesnych technologii.

Dynamiczny rozwój gospodarczy, napływ nowych firm oraz optymistyczne widoki na przyszłość sprawiają, że miasto, jako jedno z niewielu, nie będzie narażone na odpływ ludności. Dodatkowo liczba ludności w mieście może wzrosnąć i to nie tylko przez przyłączanie do niego ościennych wiosek (jak to w dużym stopniu miało miejsce dotychczas).

Reklama

Rzeszów jest prężnym ośrodkiem akademickim, a liczba studentów przypadająca na jednego mieszkańca jest najwyższa w Europie. Część absolwentów, widząc możliwość zatrudnienia w poznanym na studiach mieście, będzie zainteresowania wynajmem bądź kupnem mieszkania.

Oferta rynku mieszkaniowego jest bogata. Nabywcy mają wybór wśród mieszkań o różnym standardzie i w różnych przedziałach cenowych. Największy udział w lokalnej ofercie mają mieszkania trzypokojowe (ponad 40 procent oferty), a następnie dwupokojowe (około 36 proc.). Najmniej jest mieszkań pięciopokojowych.

Ceny za 1 m kw. uzależnione są w dużym stopniu od standardu. Najwyższe ceny oczywiście osiągają mieszkania w wysokim standardzie, w dobrej lokalizacji. Ceny jednostkowe najdroższych mieszkań przekraczają poziom nawet 9 tys. zł dla kawalerek i 8,5 tys. zł dla lokali dwupokojowych. Jednak najwięcej mieszkań oferowanych jest w cenie z przedziału 4-5 tys. zł/m kw. Jedynie średnia cena za 1 m kw. kawalerek przekroczyła próg 5 tys. zł/m kw. Na drugim miejscu uplasowały się mieszkania dwupokojowe i czteropokojowe - 4,8 tys. zł/m kw.

W porównaniu z ofertą mieszkań na sprzedaż, oferta mieszkań na wynajem jest dość uboga. Ponad połowę ofert stanowią lokale dwupokojowe. Najmniej jest mieszkań o dużych metrażach. Najtańsze mieszkania na lokalnym rynku można wynająć już za około 800 zł/miesiąc (plus czynsz i media), np. kawalerka o powierzchni około 25 m kw. w średnim standardzie. Stawka najmu w dużej mierze uzależniona jest od metrażu, ale przede wszystkim od lokalizacji i standardu lokalu.

Nie ma wątpliwości, że Rzeszów będzie dalej się rozwijał. Miasto staje się coraz prężniejszym ośrodkiem akademickim, przemysłowym i badawczym. Według Agaty Polińskiej z serwisu otoDom.pl, rozwój miasta wywrze pozytywny wpływ na lokalny rynek nieruchomości. Nowe firmy będą potrzebowały lokali do prowadzenia swojej działalności, tym samym rozwinie się rynek nieruchomości komercyjnych. Nowe miejsca pracy przyciągną nową ludność, co z kolei będzie bodźcem do zintensyfikowania działalności deweloperskiej, a także zachętą dla inwestorów skłonnych zainwestować środki w mieszkania pod wynajem.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson SA

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »