Reklama

Rzuć palenie i przeprowadź się do większego mieszkania

Od 7 do 9 m kw. - o tyle większe mieszkanie może kupić osoba, który rzuci palenie i będzie mieć dzięki temu rezerwę w domowym budżecie. Można w ten sposób nie tylko zyskać zdrowie, ale też dodatkowy pokój - wskazują szacunki Home Broker.

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa zwany też Światowym Dniem bez Tytoniu. Palacz, który dziennie przeznacza na zakup papierosów 10 zł, miesięcznie wydaje na ten cel ok. 300 zł. Pozostawienie tej kwoty w portfelu możne znacznie podreperować domy budżet, zwłaszcza, jeśli z nałogiem zmaga się więcej niż jeden domownik.

Kilkadziesiąt tysięcy do dyspozycji

Reklama

Dodatkowe 300 zł można też przeznaczyć na spłatę kredytu mieszkaniowego. Kredytobiorca, który jest w stanie płacić o tyle większą ratę, może zaciągnąć większy kredyt, oczywiście przy założeniu, że pozwoli mu na to zdolność. W przypadku kredytu w euro wzrost raty o 300 zł pozwala zwiększyć kwotę zadłużenia o 64 tys. zł, a w przypadku kredytu w złotych o 51 tys. zł. Jako punkt wyjścia przyjęliśmy kredyt o wartości 300 tys. zł. Rata takiego kredytu w euro wynosi 1400 zł, a w złotych - 1770 zł.

Uwaga na przelewy

W kalkulatorach zdolności banki nie uwzględniają wydatków związanych z paleniem. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że na podstawie wyciągu z rachunku kredytobiorcy bank przyjmie taki dodatkowy koszt utrzymania, jeżeli klient dokonuje w miesiącu dużych płatności oznaczonych np. jako zapłata za papierosy.

Nawet 10 metrów więcej

Sprawdziliśmy, ile dodatkowych metrów mieszkania można kupić dzięki większej kwocie kredytu. Średnio zaoszczędzenie co miesiąc 300 zł pozwala na zakup na kredyt dodatkowych 7-9 m kw. W Poznaniu na rynku wtórnym można kupić nawet 10 dodatkowych metrów, niewiele mniej w Gdańsku - wskazują dane Home Broker. Najmniej na rzuceniu palenia skorzysta mieszkaniec Warszawy, gdyż tu ceny metra są wyższe.

Trzy pokoje zamiast dwóch

Sprawdziliśmy też na przykładzie konkretnych mieszkań w nowych inwestycjach, z jakiej oferty może wybierać palacz oraz osoba, która zerwie z nałogiem. Podwyższenie kwoty kredytu o ok. 64 tys. zł (kredyt w euro) pozwala albo kupić mieszkanie większe o jeden pokój, albo pozostać przy tej samej liczbie pokoi jednak z większym metrażem.

Katarzyna Siwek, Bartosz Turek

Dowiedz się więcej na temat: palmy | pokój | palenie tytoniu | kredyt | ten | mieszkanie | Mieszkanie+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »