Sąd Najwyższy: Trzeba odczekać pięć lat ze sprzedażą mieszkania wykupionego z ulgą

Każdy, kto dostanie od rodziców mieszkanie wykupione przez nich od gminy z bonifikatą, będzie musiał ją zwrócić, jeżeli sprzeda mieszkanie przed upływem pięciu lat od wykupu od gminy - potwierdził w czwartkowej uchwale Sąd Najwyższy.

Uchwała dotyczy mężczyzny, od którego władze Olsztyna zażądały zwrotu 80-procentowej bonifikaty, której udzieliły jego matce przy sprzedaży mieszkania komunalnego. Mężczyzna otrzymał je od matki w darowiźnie w 2008 r. Za mieszkanie warte blisko 100 tys. zł matka zapłaciła gminie w 2007 r. niecałe 15 tys. zł.

Po czterech latach mężczyzna sprzedał mieszkanie na wolnym rynku za blisko 130 tys. zł. Wkrótce potem gmina Olsztyn zażądała od niego zwrotu bonifikaty. Powodem było to, że mężczyzna sprzedał mieszkanie, zanim jeszcze upłynęło pięć lat od wykupienia go od gminy przez matkę - w takiej sytuacji ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje zwrot otrzymanej bonifikaty.

Reklama

Sprawa trafiła do sądu. W pierwszej instancji miasto przegrało. Sąd uznał, że żądanie gminy było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, zasadami wzajemnego zaufania między osobami bliskimi, zaufania do prawa i pewności obrotu prawnego. Mężczyzna nie wiedział bowiem - zdaniem sądu - o tym, że będzie musiał zwrócić bonifikatę, jeśli sprzeda mieszkanie przed upływem pięciu lat od wykupienia go przez matkę.

Sąd zwrócił uwagę na to, że dopiero nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie 21 października 2007 r. nałożyła obowiązek zwrotu bonifikaty także na obdarowanych, którzy sprzedadzą mieszkanie wykupione z bonifikatą przed upływem pięciu lat od wykupu od gminy.

Gmina odwołała się od tego wyroku, a sąd drugiej instancji postanowił skierować w tej sprawie pytanie do Sądu Najwyższego. Pytanie sprowadzało się do tego, czy gmina może żądać zwrotu bonifikaty od syna, a nie od matki, mimo że to ona kupiła mieszkanie od gminy na preferencyjnych warunkach.

Podczas czwartkowej rozprawy w SN mec. Piotr Panek, reprezentujący pozwanego syna, podkreślał, że w tej sprawie powinno się stosować przepisy, które obowiązywały w chwili zakupu przez matkę mieszkania komunalnego od gminy. Było to w lutym 2007 r., jeszcze przed nowelizację, więc miasto nie może żądać od syna zwrotu bonifikaty. Sąd Najwyższy rozstrzygnął sprawę inaczej - uznał w uchwale, że obowiązek zwrotu bonifikaty obciąży jednak syna, który dostał mieszkanie od matki po wejściu w życie nowelizacji z 2007 r. (sygn. III CZP 30/13).

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż mieszkań | sąd najwyzszy | Mieszkanie+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »