Sauna na wyłączność
Dogrzewania się w trakcie okresu zimowego ciąg dalszy. Po kominkach w mieszkaniu, przyszedł czas na saunę. Aktualnie aby skorzystać z sauny, nie trzeba już iść do SPA. Producenci proponują nam wiele rodzajów sauny, rozmaitej wielkości i o zróżnicowanych cenach. Dodatkowo ich instalacja możliwa jest nie tylko w domach, ale i mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych. I powstaję ich tam coraz więcej.
O tym, że sauna ma pozytywny wpływ na organizm z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Wizyty w saunie poprawiają krążenie i zwiększają odporność. Mogą wpłynąć także na oczyszczenie skóry czy lepszy nastrój. Wszystko zależy też od tego jaką saunę wybierzemy. Mamy sauny parowe tzw. łaźnie rzymskie, suche (fińskie), mokre oraz na podczerwień.
Najbezpieczniejsza dla zaczynających przygodę z sauną będzie sauna parowa, w której panuje największa wilgotność. Z kolei w fińskiej jest ona najniższa i wynosi ok. 5-10 proc., a powietrze nagrzewa się tam do 110 stopni Celsjusza. Powinno się z niej korzystać raz w tygodniu, gdyż pobyt w niej to duże wydolnościowe zadanie dla organizmu.
Pośrednim rozwiązaniem jest sauna mokra o niższej temperaturze (50-65 stopni Celsjusza) oraz wilgotności na poziomie 20-40 proc. Natomiast sauna infrared, czyli na podczerwień, zamiast tradycyjnego pieca emituje promienie podczerwone. Z takiej sauny można korzystać nawet codziennie, do 30 min. W domu można zainstalować praktycznie każdy z tych rodzajów sauny. Jednak z uwagi na grożące niebezpieczeństwo pożaru, najlepiej powierzyć tę pracę fachowcom. Na rynku dostępny jest również bogaty wybór kabin z funkcją sauny, choć ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Koszt tych dobrze spełniających swoje funkcję, to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W serwisie otoDom.pl nie brakuje ofert, które posiadają saunę w swoim wyposażeniu. Najwięcej mieszkań o takim kryterium zlokalizowanych jest w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Agata Polińska z serwisu otoDom.pl podkreśla również wzrost inwestycji mieszkaniowych, które oferują swoim mieszkańcom możliwość korzystania ze strefy SPA, położonej na wybranym piętrze w budynku. W poniższym zestawieniu przedstawiliśmy jednak jedynie te, które posiadają saunę na wyłączność.
Na podstawie dostępnej oferty z sauną na wyłączność, zdecydowanie przeważają lokale o charakterze apartamentowym. Oprócz sauny posiadają one jeszcze szereg innych udogodnień, a ich cena jednostkowa (zł/mkw.) zdecydowanie przekracza poziom średniej w poszczególnych miastach. Dla tych, którzy szukają mieszkania o standardzie popularnym i wyposażonego w saunę również się coś znajdzie, choć ich liczba stanowi jedynie niewielką część tego rodzaju lokali w sprzedaży.
Sauna w mieszkaniu to droga inwestycja, jednak korzyści z korzystania z niej mogą zrekompensować koszty. Warto jednak jej montaż przemyśleć już na etapie wykańczania mieszkania oraz dobrze sprawdzić instalacje wentylacyjne.
Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl, Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson