Sprzedaż nieruchomości w ramach współwłasności małżeńskiej bez VAT
Zakup nieruchomości na zasadzie współwłasności małżeńskiej oraz następujące po tym jej zbycie, niedokonane w ramach działalności gospodarczej, nie rodzi obowiązku odprowadzenia podatku VAT należnego. Taki wniosek wynika z najnowszych interpretacji prawa podatkowego organów podatkowych.
Czynność sprzedaży nieruchomości, zakupionych wcześniej do majątku wspólnego, nie powinna rodzić obowiązku opodatkowania transakcji 23% stawką podatku VAT. Tak wywnioskować można z jednomyślnej linii orzeczniczej organów podatkowych (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 13 maja 2014 r., znak IPTPP4/443-100/14-4/BM czy też Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 maja 2014 r, znak ILPP4/443-85/14-2/BA). Obie wymienione sprawy dotyczyły niemalże bliźniaczych stanów faktycznych.
W obu przypadkach doszło bowiem do nabycia przez współmałżonków, objętych ustrojem współwłasności ustawowej, działek. Nabycie nie następowało w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a związane było z prywatnym majątkiem małżonków. Działki nie były przedmiotem najmu ani dzierżawy, nie była na nich wykonywana jakakolwiek działalności. Następnie, małżonkowie powzięli decyzję o sprzedaży działki. Powzięli przy tym wątpliwość co do obowiązku opodatkowania podatkiem VAT takiej transakcji. Opodatkowanie takie nie powinno zdaniem małżonków wystąpić, z uwagi na charakter danej czynności, to jest zwykłe wykonywanie zarządu majątkiem prywatnym.
Takie stanowisko znalazło potwierdzenie organu podatkowego. Zdaniem organów podatkowych, w obu przypadkach, objętych interpretacjami, nie mamy do czynienia z handlem nieruchomościami. Strony nie nabywały bowiem działek w celu prowadzenia działalności gospodarczej, nie podjęły też jakichkolwiek działań wskazujących na zamiar prowadzenia działalności w zakresie handlu nieruchomościami. Sprzedaż gruntów nie będzie stałym źródłem dochodu dla małżonków, będzie to więc czynność niemieszczącą się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Tym samym sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Małżonkowie sprzedając działkę korzystali z przysługującego im prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, stanowiącego immanentną cechę prawa własności jako uprawnienia do posiadania, korzystania i właśnie rozporządzania rzeczą. Czynność ta nie oznacza zatem wykonywania działalności gospodarczej. Brak tego statusu pozbawia cech podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a dostawie działki cech czynności opodatkowanej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Warto zaznaczyć, iż zagadnienie opodatkowania podatkiem VAT czynności sprzedaży działek jest przedmiotem częstej analizy zarówno ze strony organów podatkowych, jak i sądów administracyjnych. Wyjątkowo problematyczna wydaje się każdorazowa kwalifikacja tego, czy przy sprzedaży działek mamy do czynienia z czynnościami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej. Każdy stan faktyczny powinien podlegać odrębnej analizie. Aby przyjąć, że dany podmiot przy sprzedaży gruntu działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) trzeba ustalić, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną).
Przejawem takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami wskazującej, że czynności danego podmiotu przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.
Skorzystanie z pośrednika nie przesądza, iż sprzedaż jest dokonywana w ramach działalności gospodarczej - w dzisiejszych czasach jest to bowiem standardowe działanie z którego powszechnie korzystają osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Znaczenie nie będzie miała także co do zasady ilość dokonywanych sprzedaży (np. podział jednaj działki na kilkanaście mniejszych i ich stopniowe sprzedawanie). W podobny sposób kwestię tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w orzeczeniu z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo lecz z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.
Jarosław Włoch, radca prawny, Wicedyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie