Reklama

Stagnacja na rynku mieszkaniowym potrwa ponad rok

Przed nami stagnacja na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy ograniczają liczbę rozpoczynanych budów. Bardzo wysoka inflacja stała się kłopotem budujących i kupujących. Sytuacja zmieni się, gdy stopy procentowe będą obniżane.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Na rynkach światowych obserwowaliśmy bardzo długi okres pozytywnej koniunktury, który był sztucznie przedłużany przez banki centralne w wyniku dodruku pieniądza i stymulowania popytu.

Pandemia i wojna ukróciły ten sztucznie przedłużany cykl koniunkturalny i przeszliśmy do okresu dekoniunkturalnego. Inflacja jest wysoka, szczególnie w Polsce, gdzie w ocenie analityków ma przekroczyć 15 proc.

- Na rynku nieruchomości możemy zaobserwować obecnie stagnację, która jest konsekwencją bardzo długich tłustych lat. Liczymy, że w perspektywie najbliższego roku, a może dopiero za półtora roku znów wejdziemy na ścieżkę wzrostową - mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Cudek, prezes zarządu Albero Invest sp. z o.o. - Na pewno pozytywnym czynnikiem będzie obniżanie bądź też sygnał do obniżania stóp procentowych.

Reklama

Sytuacja na rynku mieszkaniowym różni się od tej z 2008 r.

Nie powinniśmy porównywać aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym porównywać do tego, co stało się w 2008 r.

- Wówczas na rynku była bańka nieruchomościowa, a deweloperzy osiągali ponad 50-proc. zyski, ceny rosły w sposób nieograniczony, choć koszty budowy były wciąż niskie - komentuje prezes Ł. Cudek.

Obecnie koszty gruntów, koszty budowy i różnych usług są bardzo wysokie, rosną co najmniej w tempie inflacyjnym.

Po okresie stagnacji, który teraz zaczynamy obserwować, ceny mieszkań znów zaczną rosnąć o 15-20 proc. rocznie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »