Stare drewno pod specjalną ochroną

Skrzypiąca dębowa podłoga, stolik po babci z przetartym blatem czy wysłużona ogrodowa altanka - stare drewno ma wyjątkowy urok i nierzadko wielką wartość. Wymaga jednak szczególnej ochrony i zastosowania odpowiednich preparatów, jeśli chcemy, by cieszyło oczy przez długie lata. Wiedzą o tym nie tylko konserwatorzy zabytków, ale i zwykli użytkownicy, którzy chcą zachować urok antyków.

Doradca techniczny firmy Altax, producenta środków do ochrony drewna, podpowiada, o czym należy pamiętać, zabierając się do prac renowacyjnych.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając preparat do ochrony starego drewna, w pierwszej kolejności musimy ocenić kondycję desek. Jeśli zauważymy jakieś problemy, nie powinniśmy ich bagatelizować. Taka sumienność przyniesie owoce w przyszłości i pozwoli dłużej cieszyć się pięknem drewnianych powierzchni. Trzeba też pamiętać o tym, że inaczej zabezpieczymy ulubiony kredens czy boazerie, a inaczej drewno na zewnątrz - pergole, podbitki i płoty.

Jak odnowić stare drewno - krok po kroku

Krok I - Przygotowanie podłoża i usunięcie starej powłoki

Starą powłokę możemy pomalować ponownie, jeśli nie popękała i nie złuszczyła się. Przed rozpoczęciem pracy trzeba tylko dokładnie ją oczyścić. W innym wypadku całość należy przeszlifować do surowego drewna, aby pozbyć się odpadających kawałków lub użyć specjalnie przeznaczonych do tego płynów do usuwania powłok malarskich.

Krok II - Nakładanie powłoki ochronnej

W przypadku elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz domu, należy koniecznie pomalować je najpierw impregnatem technicznym, który zapewni desce trwałą ochronę, a jednocześnie zabezpieczy drewno przed biokorozją.

Do mebli i powierzchni wewnątrz domu nie musimy stosować impregnatów technicznych - jeżeli przez lata z drewnem nic złego się nie działo, to w przyszłości też nie powinno.

Krok III - Dekorowanie drewna

Na tylko częściowo zeszlifowaną powierzchnię, w miejscach łuszczenia się starej powłoki, najlepiej zastosować preparat kryjący, np. impregnat lub emalię. Wówczas prześwity nie będą widoczne. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się przeszlifować całość do surowego drewna, o wyborze środka ochronno-dekoracyjnego będzie decydować jedynie przeznaczenie powierzchni i pożądany efekt estetyczny.

Lakier tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania, doskonale sprawdzi się więc na powierzchniach intensywnie użytkowanych. Pamiętajmy jednak, że odnawianie miejscami zużytej powłoki lakieru będzie pracochłonne.

Z kolei olej najlepiej stosować w przypadku twardych gatunków drewna - głęboko wnika on w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią, a uzupełnianie ubytków i przetarć jest bardzo łatwe.

W przypadku elementów nie narażonych na intensywne ścieranie, jak boazerie czy ściany, zastosujmy lakierobejcę. Nada ona drewnu delikatny połysk i zabezpieczy przed zadrapaniami. Z kolei emalia stworzy twardą, bardzo trwałą powłokę kryjącą. Wewnątrz pomieszczeń warto zastanowić się nad zastosowaniem produktów szybkoschnących na bazie wody. Pozbawione drażniącego zapachu, są łatwe w aplikacji, co znacząco skraca czas pracy.

I przede wszystkim - czytajmy etykiety na opakowaniach i zaufajmy zaleceniom producentów - radzi Andrzej Wójcik. Dobór właściwego produktu i prawidłowa aplikacja mają decydujące znaczenie dla osiągnięcia zadowalającego efektu końcowego. Któż, jeśli nie producent, doradzi nam w tym najlepiej?

Od wielu lat Altax pomaga chronić drewniane elementy zabytków w całej Polsce. Produkty Altax zastosowano przy zabezpieczeniu m.in.:

" drewna konstrukcyjnego Zamku Królewskiego na Wawelu oraz drewnianych elementów Katedry na Wawelu: konstrukcji podtrzymującej Dzwon Zygmunta i kopułę Wieży Zygmuntowskiej, drewnianej więźby dachu Katedry oraz Wieży Srebrnych Dzwonów i Wieży Zegarowej;

" Kościoła Mariackiego w Krakowie - drewnianych elementów konstrukcji dachu wieży hejnałowej i dzwonnicy;

" domu rodzinnego Chopina w Żelazowej Woli;

" desek sceny Teatru Polskiego w Warszawie;

" drewnianej więźby dachu Uniwersytetu Jagiellońskiego;

" Kościoła p.w. św. Wojciecha i Mikołaja w Jeruzalu (kościół z serialu "Ranczo");

" Kościoła św. Rocha w Wieruszowie;

" Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie.

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: lakier | podłoga | drewno | stare | ogród | altanka | olej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »