Strefa dzienna (cz. 11): Jadalnia
Jadalnia stanowi część strefy dziennej domu. Może być przestrzenią wydzieloną w kuchni, osobnym pomieszczeniem lub łącznikiem między kuchnią a salonem.
Urządzając jadalnię, trzeba wziąć pod uwagę wielkość miejsca na nią przeznaczoną, liczbę domowników (lub również gości, np. dziadków) oraz wystrój innych pomieszczeń, jeśli będzie to kącik wydzielony w kuchni lub element widoczny i z kuchni, i z salonu. Jadalnia widoczna z innych pomieszczeń domu powinna współgrać z elementami wystroju i charakterem strefy dziennej. Osobna jadalnia może mieć indywidualny styl, uwzględniający jednak klimat pozostałych wnętrz.
Jadalnia to drugie oprócz salonu miejsce, w którym przyjmuje się gości.
Musi więc być nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. Planując jej wielkość, trzeba założyć wielkość stołu, a co za tym idzie maksymalną liczbę osób, które będziemy w niej gościć. Dla jednej osoby trzeba zaplanować ok. 60 cm blatu stołu, a na odległość pomiędzy stołem a ścianami (sprzętami) należy założyć odstęp co najmniej 70-80 cm, a najlepiej 110 cm, co pozwoli swobodnie obejść krzesło. Jeśli stół i krzesła będą stać w kuchni, należy zachować szczególną odległość w stosunku do kuchenki lub/i piekarnika i powinna ona wynosić min. 150 cm.
Wielkość blatu uniwersalnego stołu o kwadratowym kształcie powinna wynosić przynajmniej 80 cm, przy prostokątnym mieć minimalne wymiary 70 x 110 cm, a okrągłym średnicę ok. 110 cm. Najwygodniejsze są stoły o szerokości co najmniej 100 cm. Przy stole przeznaczonym do spożywania posiłków powinny zmieścić się min. 4 osoby. Projektując jadalnię należy uwzględnić łatwą komunikację z kuchnią.
Nawet w małej kuchni można wydzielić kącik do spożywania posiłków. Do niewielkiego pomieszczenia można wstawić mały stół, narożnik lub wykorzystać do tego celu któryś z blatów roboczych. w małe wnętrza dobrze wpisują się rozwiązania kompaktowe - składane krzesła i blaty stołów lub taborety. Składane meble są produkowane z różnych materiałów, w wielu kolorach i stylach. Niektóre mają specjalne uchwyty do wieszania na ścianie, co pomaga uporządkować przestrzeń, gdyż dzięki temu nie zabierają one cennego miejsca poza porą posiłków.
Jadalnia powinna znajdować się blisko kuchni, tak aby komunikacja pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami nie była utrudniona. Jeśli dysponujemy zupełnie odrębną i zamkniętą powierzchnią, na której można urządzić jadalnię, to możemy urządzić ją inaczej niż salon i kuchnię. Odradza się jednak projektowanie jej w zupełnym oderwaniu od wnętrz reszty domu. Jeśli bowiem kuchnia została wyposażona w nowoczesne meble, oszczędne w formie, za to przykuwające uwagę kolorem, to jadalnia urządzona w stylu rustykalnym, nawet znajdująca się w zupełnie innym miejscu domu (co nie jest jednak zalecane), będzie razić.
Urządzając dom warto wybrać styl dla siebie i przynajmniej pomieszczenia danej strefy zaaranżować w podobnym klimacie. Dlatego też wnętrza jadalni dobrze byłoby wpasować w ogólny charakter i styl domu. Można oczywiście wybrać inne kolory, dopasować charakterystyczne dodatki, kupić dodatkową komodę lub kredens, trzymając się jednak wcześniej założonego planu.
Najczęściej spotykanym obecnie rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest usytuowanie jadalni pomiędzy kuchnią a salonem. Jest ono bardzo praktyczne, gdyż umożliwia kontakt wzrokowy z osobą przygotowującą posiłek, a równocześnie daje poczucie pewnej wyjątkowości ze względu na bliskie sąsiedztwo salonu. Stół i krzesła łączące pomieszczenia strefy dziennej powinny nawiązywać stylem lub/i kolorystyką do kuchni bądź salonu. Nawiązaniem do reszty aranżacji domu mogą być dodatki, takie jak np. zasłony, rodzaj podłogi, kolorystyka (faktura) ścian. Ważne jest, aby podkreślając indywidualny charakter jadalni nawiązać również do wnętrz, w które powinna się ona wpisać.