Strefa dzienna (cz. 2): Kuchnia - potrzeby domowników i budżet
Planowanie kuchni zaczynamy od określenia potrzeb domowników i możliwości domowego budżetu.
Każda rodzina ma indywidualne oczekiwania i własne potrzeby. Ich analizę warto zacząć od określenia wielkości kuchni. Powinna być ona proporcjonalna do wielkości domu. Powinna też odpowiadać liczbie mieszkańców - użytkowników pomieszczenia. Kolejnym ważnym aspektem, który należy uwzględnić podczas podejmowania decyzji o charakterze kuchennego wnętrza, jest styl życia domowników.
Inne potrzeby ma rodzina składająca się jedynie z małżonków, inne rodzina z małymi dziećmi, a jeszcze inne rodzina wielopokoleniowa. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę tryb życia rodziny - ile czasu spędzamy w domu, czy posiłki przygotowujemy codziennie, czy lubimy zapraszać gości, itp. Odpowiedzi na te pytania dadzą obraz naszych potrzeb i preferencji.
Określenie budżetu, który możemy przeznaczyć na urządzenie i wyposażenie kuchni, pomoże ustrzec się przed rozczarowaniami i uniknąć niepotrzebnych wydatków podczas realizacji.
Jest to etap bardzo ważny, niestety bardzo trudny do trafnego i jednoznacznego oszacowania dla osób, które nie zajmują się tym na co dzień. Najlepiej więc skorzystać z fachowej pomocy projektanta, określając rząd wielkości środków, które planujemy przeznaczyć na urządzenie całego wnętrza.
Szukasz inspiracji? Zobacz jak wyglądają kuchnie Polaków na deccoria.pl
Wiedząc, jaką kwotę możemy przeznaczyć, trzeba pamiętać, iż w przypadku wyposażania wnętrza nowego domu obejmie ona nie tylko meble kuchenne i sprzęt AGD, ale również płytki, wykończenie ścian, oświetlenie pomieszczenia, instalacje (elektryczną, gazową, wodną i kanalizacyjną).
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze