Strefa nocna (cz. 5): Sypialnia

Sypialnia wchodzi w skład strefy nocnej domu, a więc miejsca, do którego dostęp mają jedynie domownicy. Jako intymna część domu, sypialnia powinna być usytuowana z miejscu ograniczającym dostęp hałasu z zewnątrz oraz dobrze izolowanym od odgłosów dobiegających z wnętrza domu.

Dobre usytuowanie

Dobrym rozwiązaniem jest sypialnia zaplanowana od wschodu, bo takie jej usytuowanie ułatwia wczesne wstawanie i pobudza do aktywności.

Takie rozmieszczenie pokoju do spania ma jeszcze inne zalety: słońce operuje tu do godzin południowych, przez co pomieszczenie nie nagrzewa się i jest dobrym miejscem również na popołudniowy wypoczynek.

Sypialnia od zachodu, choć mniej polecana, będzie dobrym miejscem do wypoczynku dla osób, które nie muszą wcześnie wstawać i śpią dłużej. Promienie słońca wpadające tu dopiero po południu nie będą przeszkadzać w spokojnym śnie. Istotną wadą takiego rozwiązania jest duże nasłonecznienie tego pokoju po południu, co sprawia, że latem może być on przegrzany.

Reklama

Czynnikiem wpływającym na usytuowanie sypialni, równie ważnym co kierunki świata, jest ustawienie jej od bardziej zacisznej strony np. od strony ogrodu. Sypialnia od ulicy będzie narażona na większy lub mniejszy (w zależności od natężenia ruchu) hałas i szum. Oczywiście, sypialnia od ogrodu nie gwarantuje nam bezwarunkowej ciszy i spokoju, gdyż mając sąsiadów zawsze trzeba liczyć się z ich trybem życia.

Ze względu na spokój dobrze jest, aby sypialnia nie znajdowała się bezpośrednio nad salonem, w którym życie towarzyskie może toczyć się do późnych godzin wieczornych bądź nocnych uniemożliwiając wypoczynek. Dlatego też potrzebne jest wyraźne oddzielenie strefy nocnej od strefy dziennej. W domach piętrowych sypialnie zwykle znajdują się na piętrze, w parterowych zaś powinny być od niej oddzielone osobnym korytarzem, który wygłuszy odgłosy dochodzące z kuchni lub pokoju dziennego. Sypialnie na parterze są bardziej narażone na uciążliwości wynikające z sąsiedztwa strefy dziennej.

Światło i tlen

Aby wypoczynek był efektywny, sypialnia powinna być odpowiednio dotleniona. Napływ świeżego powietrza jest bardzo istotny, stąd potrzeba częstego wietrzenia pomieszczenia. Z różnych względów nie jest to zawsze możliwe, np. w sytuacji, gdy dom znajduje się przy ruchliwej ulicy. Wtedy warto zamontować okna, które umożliwią dopływ powietrza dzięki funkcji rozszczelniania lub posiadanym nawiewnikom. Oprócz dopływu świeżego powietrza trzeba jeszcze pozbyć się powietrza zużytego. Stąd potrzeba zamontowania kanału wentylacyjnego z kratką wywiewną lub podcięte drzwi. Przepisy mówią, iż dla sypialni położonych na parterze wystarczą podcięte drzwi, natomiast sypialnia na piętrze wymaga już zamontowania kratki.

Oświetlenie sypialni powinno sprzyjać relaksowi. Zatem dobrym rozwiązaniem będzie światło stłumione i delikatne. W zależności od upodobań może ono pochodzić z lampy wiszącej lub kilku rozproszonych źródeł światła. Jeśli sztuczne oświetlenie miałoby być bardziej skomplikowane, trzeba wcześniej zadbać o odpowiednią instalację. Projekt oświetlenia powinien powstać równolegle z projektem wnętrza. W instalacji elektrycznej trzeba wtedy przewidzieć miejsca wymagające dodatkowych punktów świetlnych. Nieprzewidziane punkty w gotowym już wnętrzu będą wymagały kucia w ścianach, co nie jest ani ekonomiczne, ani wygodne. Dlatego obecność kinkietów, lamp wpuszczanych w podłogę lub ścianę trzeba przewidzieć wcześniej. Jeśli nie jesteśmy pewni konkretnych rozwiązań, warto zamontować dodatkowe gniazdka elektryczne. Nawet lampy zasilane za pomocą wtyczki można włączać przełącznikiem ściennym. Lampy należy wybierać i kupować na samym końcu prac związanych z aranżacją sypialni. Może się okazać, że na tym etapie nie dysponujemy już wystarczającą kwotą, aby kupić lampy, które naprawdę nam się podobają. W takim przypadku warto poczekać, uzbierać potrzebną kwotą i kupić lampy, które będą prawdziwą ozdobą sypialni.

Właściwe rozmiary

Wielkość sypialni jest bardzo istotna, gdyż zbyt mała powierzchnia uniemożliwi wstawienie podwójnego łóżka i swobodny dostęp do niego. Minimalną powierzchnią dla dwuosobowej sypialni jest 16 m2. Jeśli jednak w sypialni ma się znaleźć dodatkowo komoda, szafki nocne, szafa lub garderoba, to pokój powinien mieć ok. 20 m2.

Z garderobą i łazienką

Każda sypialnia powinna pozwolić na zaplanowanie dużej szafy lub osobnej garderoby. Bliskość miejsca do przechowywania rzeczy bardzo usprawni wykonywanie codziennych czynności. Przestrzeń taką należy zaplanować już na etapie budowy domu. Dodatkowym usprawnieniem korzystania z sypialni będzie bliskość łazienki. Obecnie projektowane domy posiadają sypialnię przeznaczoną dla rodziców, do której przynależy osobna łazienka. To bardzo wygodne i polecane rozwiązanie. Jeśli nie można sobie pozwolić na osobną łazienkę, to warto przynajmniej zadbać, aby znajdowała się ona blisko sypialni.

Rozwiązaniem optymalnym jest sypialnia z łazienką, do której wchodzi się przez garderobę.

Wyposażenie

Wyposażenie sypialni powinno być wykonane z naturalnych i zdrowych materiałów, musi być wygodne i funkcjonalne. Sypialnia nie jest na pokaz, więc łatwiej spełnić tu swoje wyobrażenia o wygodnym i bezpiecznym wnętrzu.Podstawowymi meblami są łóżko, składające się z ramy i materaca, szafki nocne, szafa lub garderoba.

Wybierając łóżko, trzeba uwzględnić wagę, wzrost, wiek i upodobania osób, które mają z niego korzystać. Wszystkie te informacje są potrzebne, aby określić potrzebną wytrzymałość mebla, jego długość i szerokość, wysokość i twardość materaca oraz styl ramy. Dzisiejsze łóżka, pod warunkiem, że dobrze dobrane, mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb, zapewniając komfortowe warunki do odpoczynku.

Materace

Materac, choć go nie widać, jest najważniejszym elementem łóżka.

Wybieranie łóżka należy zacząć właśnie od niego. Aby dobrze wybrać, materac trzeba przetestować przed zakupem. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy dobrze dopasowuje się do ciężaru ciała. Nieprawdą jest, że materac im twardszy, tym lepszy. Dobry ma pięć, a nawet siedem stref twardości, które dopasowują się do ciała. Najbardziej ugina się on na wysokości barku i bioder, gdyż w tym miejscu ucisk jest największy. Twardość materaca można sprawdzić np. kładąc się na boku - wówczas materac powinien utrzymywać kręgosłup w prostej linii - lub kładąc się na plecach i próbując włożyć rękę między plecy a materac - szpara oznacza, że materac jest zbyt twardy, zupełny brak szpary zaś świadczy o za dużej miękkości.

Materac jest rzeczą bardzo osobistą. Nie powinniśmy korzystać z używanych materacy - po pierwsze ze względów higienicznych, po drugie z powodu odciskania się na nim kształtu korzystającego zeń człowieka. O materac trzeba dbać. Zaniedbany będzie mekką roztoczy i kurzu. Dlatego trzeba go wietrzyć i odkurzać. Ze względów praktycznych warto wybrać materac ze zdejmowanym pokrowcem, który będzie można wyprać. Materac powinno się wymieniać po upływie 8-10 lat.

Przed kupnem materaca koniecznie trzeba wiedzieć, że w środku mogą być sprężyny, a im jest ich więcej, tym lepiej. Sprężyny kieszeniowe są lepsze od otwartych, bo każda jest oddzielnie zaszyta w bawełniany woreczek.

Takie sprężyny uginają się niezależnie od siebie i lepiej dopasowują powierzchnię materaca do ciała. Innym materiałem znajdującym się w materacach jest lateks, który jest naturalnym materiałem uzyskiwanym ze spieniania mleka kauczukowego. Pianka lateksowa z pęcherzykami powietrza jest bardziej elastyczna niż sprężyny, bardziej przewiewna i trwała. Niestety sam lateks jest drogi, dlatego najczęściej miesza się go z pianką syntetyczną, a im w mieszance więcej lateksu, tym lepiej.

Kolejnym produktem, który znajduje się w środku materacy, są pianki syntetyczne. Najlepsze są pianki wysokosprężyste, które dorównują lateksowi, dopasowując się do ciała pod wpływem temperatury. Następnym tworzywem wykorzystywanym do wyposażania materacy jest tworzywo wynalezione przez naukowców na potrzeby NASA. Jest to pianka termoplastyczna, która ma właściwość odwzorowania kształtu ciała, co zwiększa powierzchnię podparcia kręgosłupa i redukuje wzajemne wywieranie ciśnień. Takie materace są szczególnie polecane osobom obłożnie chorym.

W materacach można również spotkać naturalne włókna kokosowe, które są przewiewne, sprężyste i trwałe.

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: sypialnia | pokój | wnętrza | wentylacja | okno | urządzanie domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »