Ta architektura zachwyca

Już po raz trzeci wortal Sztuka-Architektury.pl zorganizował plebiscyt Polska Architektura XXL podsumowujący najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia polskiej architektury minionego roku. Eksperci oraz internauci od marca do maja 2011 roku wybierali swoich faworytów. Znamy już zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Redakcja wortalu od początku 2011 roku zbierała typy zaproszonych ekspertów oraz zgłoszenia czytelników dotyczące najciekawszych wydarzeń w polskiej architekturze ubiegłego roku. Dzięki temu wyłoniona została grupa wiodących typów, które zostały poddane pod głosowanie internautów oraz ekspertów.

Nominacje i eksperci

Nominowanych zostało ponad pięćdziesiąt obiektów i wydarzeń w dziewięciu konkursowych kategoriach: kultura i nauka, nowe i stare, dom i mieszkanie, biura, sport, ekologia, przestrzeń publiczna, wydarzenie 2010 i nadzieja 2010. Zaproszonymi przez nas ekspertami byli: Jacek Ferdzyn - architekt, współzałożyciel łódzkiej Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie, prezes łódzkiego oddziału SARP; Urszula Gołota - architekt, kustosz Działu Architektury i Sztuki Współczesnej Muzeum Architektury we Wrocławiu; Bartosz i Michał Haduchowie - architekci z krakowskiej grupy projektowej NArchitekTURA, zwycięzcy krakowskiej edycji Akcji-Kreacji 2010, publicyści; Marcin Kościuch - architekt, współzałożyciel poznańskiej pracowni Ultra_Architects, wiceprezes poznańskiego oddziału SARP; prof. nzw. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz - architekt, partnerka i główna projektanta w APA Kuryłowicz & Associates; Wojciech Popławski - architekt, współzałożyciel pracowni OP Architekten z siedzibami w Wiedniu i Warszawie. Czas na podsumowanie.

Reklama

Głosowanie czytelników

W kategorii kultura i nauka najwięcej głosów otrzymała Miejska Biblioteka publiczna w Opolu zaprojektowana przez pracownię ARCHITOP. Połączenie starego z nowym, jeśli przeprowadzone z wyczuciem i szacunkiem dla zastanej, historycznej struktury, daje niejednokrotnie efekt ciekawszy, niż w przypadku budynków powstających zupełnie od podstaw.

Kontrast między przeszłością i współczesnością wprowadza dynamikę i napięcie, tym silniejsze, jeśli w ostatecznej strukturze nawarstwiają się nie dwie, a więcej epok. Nowoczesna bryła spotyka się tu z XIX-wieczną kamienicą czynszową i średniowiecznymi murami miejskimi. A wszystko to w otoczeniu zabytków Starego Miasta. Inwestycja zakończyła się w październiku 2010 r

Za najlepsze połączenie nowego ze starym czytelnicy uznali wnętrza siedziby zarządu Grupy Powen-Wafapomp SA w Zabrzu zaprojektowane przez pracownię group_a. Wnętrza są próbą stworzenia takiego właśnie miejsca. Próbą znalezienia złotego środka między modą na niebanalność a prostotą, umiarem i funkcjonalnością.

Z pomocą przyszła projektantom sama lokalizacja biura w poprzemysłowym budynku, który pierwotnie mieścił szatnie i magazyny i którego surowy charakter stał się doskonałym punktem wyjścia dla estetycznych rozwiązań nowoczesnego miejsca pracy.

Najwięcej głosów w kategorii dom i mieszkanie zdobył zaprojektowany przez Neostudio dom pod Poznaniem, na którego potrzeby zaadaptowano budynek dawnej suszarni nasion Akademii Rolniczej. Projekt powstał w oparciu o posiadającą unikatowy klimat działkę, na której istniał budynek suszarni nasion Akademii Rolniczej.

Działka jest w przeważającej części zalesiona drzewostanem z okazałymi robiniami akacjowymi. Ideą przestrzenną dla nowoprojektowanej struktury było wzbogacenie istniejącego budynku i zaakcentowanie jego roli oraz współczesności. Do istniejącej kubatury, zaadaptowanej w parterze na część garażową i gospodarczą a na piętrze na sypialnie, dobudowano jednokondygnacyjną strefę dzienną z salonem, otwartą kuchnię i przekrytą świetlikiem klatkę schodową.

Cały dom dzieli się na wyraźnie zaznaczone kubatury, które uzmysławiają pierwotne przeznaczenie starej części oraz współczesność zastosowanych rozwiązań w części nowej. Zastosowane materiały oraz duże okna części dziennej starają się nawiązać dialog zaprojektowanego budynku z otoczeniem.

Najlepszą realizacją w kategorii obiektów biurowych okazało się Centrum Biurowe Vinci w Krakowie autorstwa Studio 51 z Zakopanego. Budynek jest typowym biurowcem komercyjnym. W odróżnieniu od biurowców korporacyjnych nie został zaprojektowany jako pomnik prestiżu firmy mający oszołomić bogactwem i formą architektoniczną.

Aby w ogóle mógł być zrealizowany, już na etapie projektowania należało zapewnić przede wszystkim osiągnięcie efektu, nie tyle wizualnego, ile ekonomicznego. Właśnie dlatego kształt bryły budynku wynika bardziej z efektywnego skonsumowania możliwości jakie narzuciły istniejące uwarunkowania niż z zamysłu artystycznego.

Głosami publiczności tytuł najlepszego obiektu sportowego przypadł trójmiejskiej hali sportowo-widowiskowej Ergo Arena zaprojektowanej przez KIPP Projekt. Zaprojektowano ją tak, by nie było ograniczeń w jej wykorzystaniu, by każdy pomysł na organizację dowolnego widowiska, mógł być w niej zrealizowany.

Rozwiązanie to było tak bardzo kosztowne, że przerosło możliwości inwestora. W efekcie mimo tego, że koszty budowy wzrosły kilkukrotnie, otwarto obiekt bez pełnego wyposażenia, głównie sportowego oraz bez gastronomii.

W dziedzinie ekologii największe uznanie zdobyła zaprojektowana przez biuro FORMO 3 siedziba firmy Schüco International Polska w Siestrzeniu pod Warszawą. Ekologia i prostota. Te dwa pojęcia stały się podstawą koncepcji tej siedziby. Architekci z pracowni Formo 3 postawili na minimalistyczne rozwiązania formalne, jako główny element identyfikacji obiektu traktując kolor i produkty z oferty inwestora oraz maksymalne rozwiązania ekologiczne - zaprojektowany przez nich budynek jest nie tylko energooszczędny, ale sam wytwarza energię.

Najwięcej głosów w kategorii przestrzeni publicznej otrzymała Ścieżka Kapuścińskiego w Warszawie, autorstwa Knockout Design i Mariana Misiaka. Ryszard Kapuściński to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych i cenionych za granicą polskich pisarzy. 24 czerwca 2010 r. na Polu Mokotowskim w Warszawie została otwarta upamiętniająca jego twórczość trasa spacerowa - "Ścieżka Kapuścińskiego".

Dwukilometrowa ścieżka wiedzie trasą, którą niemal codziennie przemierzał spacerujący po Polu Mokotowskim Kapuściński. Ma być hołdem złożonym mistrzowi reportażu, ale hołdem dalekim od patosu pomników i głazów okolicznościowych. Prowadząc spacerujących czytelników przez kolejne punkty, którym towarzyszą cytaty z książek Kapuścińskiego, Ścieżka staje się przygodą z jego twórczością, angażuje w proces jej poznawania i nadaje odbiorowi literatury bardziej indywidualny wymiar.

Za największe wydarzenie 2010 w głosowaniu czytelników uznany został Westival, czyli festiwal miasta w Szczecinie. W tym roku organizatorzy będą próbowali zaangażować mieszkańców miasta w debatę na temat jego rozwoju już po raz piąty. I już teraz zapraszają do tworzenia programu kolejnego miejskiego festiwalu, którego celem jest "przekształcanie miasta w dzieło sztuki". Jego głównymi hasłami mają być: "Tropem kultur i cywilizacji" oraz "Archetektura" czyli "hologram świadomości'.

Największe nadzieje spośród projektów powstałych w 2010 r. wzbudził projekt Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów w Krakowie autorstwa pracowni Teller Architekci Michała Tellera, Manufaktura nr 1 Bogusława Wowrzeczki oraz Filipa Łapińskiego. Hala wyładunkowa, fosa na odpady, dyspozytornia, linia spalania i oczyszczania spalin, maszynownia, stacja uzdatniania wody... to zaledwie część programu funkcjonalnego, jaki musi pomieścić spalarnia odpadów komunalnych. Jako obiekt przemysłowy, musi być przede wszystkim funkcjonalna i w jak najmniejszym stopniu uciążliwa dla otoczenia. Ale może też przy tym wnosić do niego nową jakość. Tak jak ekospalarnia, która ma powstać w Krakowie.

Głosowanie ekspertów

W kategorii kultura i nauka ich wybór padł na Centrum Nauki Kopernik autorstwa pracowni RAr2 Laboratorium Architektury.

Za najlepszą realizację w kategorii nowe i stare jurorzy uznali Centrum Chopinowskie w Warszawie zaprojektowane przez biuro Bolesława Stelmacha.

Największe uznanie spośród budynków mieszkalnych zdobyły ex aequo Dom Artystki na warszawskim Bródnie autorstwa Marcina Kwietowicza i Piotra Brzozy oraz domy sąsiedzkie w Rybniku zaprojektowane przez pracownię Jojko + Nawrocki Architekci.

W kategorii budynków biurowych jurorzy wskazali siedzibę firmy Roedl & Partner w Gliwicach zaprojektowaną przez biuro medusa group, a w kategorii obiektów sportowych - Stadion Cracovii w Krakowie autorstwa Estudio Lamela.

Największym wydarzeniem 2010 były według jurorów: pawilon polski na Expo 2010 w Szanghaju autorstwa WWA Architects oraz akcja "Wielka architektura dla wszystkich" Edyty Ołdak i stowarzyszenia 'Z siedzibą w Warszawie'.

Za największą nadzieję 2010 r. uznali z kolei projekt Sinfonia Varsovia autorstwa Atelier Thomas Pucher. W kategoriach ekologii i przestrzeni publicznej głosy jurorów byłby zbyt podzielone, w związku z czym nie udało się wyłonić zwycięzców.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest wortal Sztuka-Architektury.pl. Jest on jednym z największych, fachowych, sieciowych mediów architektonicznych w Polsce. Powstał w 2001 roku jako rozwinięcie strony internetowej towarzyszącej polskiej prezentacji wystawy laureatów nagrody Pritzkera - architektonicznego Nobla.

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | wortal | projektowanie | architektura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »