Taras na dachu? Sprawdź, czy możesz go urządzić w swoim domu
Jeszcze do niedawna taras na dachu kojarzył nam się ze scenami filmowymi. Dziś coraz częściej spotykamy go w zabudowie nowoczesnych bloków i domów jednorodzinnych. Tarasy na dachu są szczególnie popularne w większych aglomeracjach, w których trudno o własne, proekologiczne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu.
Przystępując do budowy, warto zaplanować wszystkie szczegóły. Najlepiej byłoby, gdyby koncepcja budowy ogrodu została zaplanowana już na etapie tworzenia projektu budowlanego. W ten sposób upewnimy się, że budynek będzie posiadał solidny strop i wzmocnienia, które utrzymają zwiększoną masę dachu. Co prawda takie tarasy mogą też powstawać na istniejących już budynkach, jednak wymaga to dużego doświadczenia, oceny wytrzymałości istniejącego już stropu dachowego, a często także budowy dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych.
Dachy adaptowane na istniejącym już budynku wymagają wykonania dodatkowego projektu. Nie możemy też zapominać o załatwieniu spraw natury formalnej. Budowa tarasu na dachu wymaga pozwolenia budowlanego. Dokumentację składamy we właściwym urzędzie, dołączając projekt, harmonogram prac oraz ekspertyzy dotyczące wytrzymałości konstrukcji budynku.
Planując własną oazę, warto także pamiętać, że połowa ich powierzchni może zostać zakwalifikowana jako powierzchnia biologicznie czynna. Co to oznacza w praktyce? W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego znajdziemy zapisy o minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, która musi pozostać na działce budowlanej. W ciasnej zabudowie może być to dość istotne ograniczenie, które wymusza na inwestorach budowę obiektów o mniejszych gabarytach. Dzięki wliczeniu powierzchni biologicznie czynnej można pozwolić sobie na zwiększenie rozmiarów obiektu budowlanego. Więcej porad i informacji o zielonych dachach znajdziesz w tym artykule.
Zielone tarasy nie mogą być montowane na dachach o tradycyjnym układzie warstw, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. Zwykły dach składa się kolejno z pokrycia, membrany dachowej lub deskowania, izolacji cieplnej oraz paroizolacji. Budowa tarasu na tak przygotowanym dachu płaskim nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wilgoć zacznie dostawać się do wnętrza budynku, a strop ulegnie szybkiemu uszkodzeniu. Dlatego pod takie tarasy stosuje się tak zwany dach odwrócony. To nic innego niż dach o odwróconej kolejności warstw. Na samej górze znajduje się podłoga tarasu, następnie legary, nieco niżej żwir, następnie membrana dachowa, a pod nią termo i hydroizolacja tarasu. Tak powinny wyglądać pokrycia dachowe pod taras na dachu.
Dach odwrócony cechuje kolejność warstw izolacyjnych. Termiczna izolacja tarasu znajduje się bezpośrednio nad izolacją przeciwwilgociową. Dzięki temu hydroizolacja tarasu "pracuje" w bardziej sprzyjających temperaturach, zbliżonych do temperatur panujących na górnej kondygnacji budynku. Takie ułożenia warstw działają też korzystnie na elementy konstrukcyjne dachu, które nie ulegają tak dużym naprężeniom wywołanym zmianami temperatur.
Dach odwrócony sprawia też, że hydroizolacja tarasu jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nadmiar wilgoci może być wydajnie odprowadzony z powierzchni dachu lub wyparowuje. Dobrze wykonana izolacja tarasu umożliwia zagospodarowanie zielonej przestrzeni. Bez trudu wykonamy ogród na dachu, posadzimy rośliny i zaaranżujemy własne miejsce wypoczynku. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także koszt budowy nowoczesnego domu z płaskim dachem w tym artykule.
Umiejętne ułożenia warstw na dachu płaskim zapewniają mu żywotność oraz trwałość. Termiczna izolacja tarasu musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie zmiennych temperatur oraz podwyższoną wilgoć. Na tego typu konstrukcji nie występuje klasyczne pokrycie dachowe, które chroniłoby izolację. Dlatego do prac najczęściej wykorzystuje się twardy styropian ekstradowany XPS. Jako izolacja termiczna może też posłużyć pianka poliuretanowa lub płyty PIR. Ważne, by pokrycia dachowe pod ogród na dachu były wytrzymałe.
Nasz taras na dachu wymaga też wykonania jak najlepszej izolacji przeciwwilgociowej. Hydroizolacja tarasu powinna powstać z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne, mrozoodpornego, zabezpieczonego przed przerastaniem korzeni roślin oraz nieprzepuszczającego wilgoci. Takie wymagania spełnia folia EPDM, folie na bazie tworzywa sztucznego oraz modyfikowane masy bitumiczne. Hydroizolacja dachu pokrywa całą jego powierzchnię. Nie ważne jest tutaj to, czy pewien fragment aranżacji zostanie zagospodarowany jako przestrzeń utwardzona.
Warstwa hydroizolacji musi znajdować się pod całą powierzchnią, także pod utwardzonymi ścieżkami. Zwróćmy szczególną uwagę na dokładne wykonanie hydroizolacji krok po kroku. Niewłaściwe wykonanie będzie bardzo kłopotliwe w naprawie. Konieczność wymiany termo bądź hydroizolacji pociągnie za sobą dodatkowe, dość duże wydatki. Jednak izolacja tarasu jest bardzo ważna.
Taras na dachu powinien posiadać wydajną warstwę drenażową. Jej zadaniem będzie odprowadzanie nadmiaru wilgoci i stworzenie przestrzeni korzystnej dla rozwoju korzeni roślin. Zielone pokrycia dachowe muszą zostać wykonane w sposób umożliwiający szybkie odprowadzenie wody opadowej. Jest to zadanie warstwy drenażowej. Woda przesiąka przez podłoże, następnie dociera do drenażu, a z niego zostaje odprowadzona na zewnątrz. Przy najniższym punkcie wykonuje się dachowe rynny, które zbierają wodę i odprowadzają w dół.
Nasz ogród na dachu może posiadać drenaż z płyt kubełkowych, żwiru, naturalnego grysu lub grysu sztucznego. Ciekawym pomysłem okazuje się też zastosowanie keramzytu. Zaletą ostatniego z zaprezentowanych materiałów jest niewielka waga oraz zdolność do magazynowania pewnej ilości wilgoci. Dzięki temu dach szybko pozbywa się nadmiaru wody. Z kolei w okresie suchym wilgoć zgromadzona w keramzycie powoli paruje do gleby, co sprzyja rozwojowi roślin.
Zielone tarasy dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Możemy zaaranżować je zgodnie z dowolnym stylem, a nawet wkomponować odpowiednio dachowe rynny. Na budynkach jednorodzinnych i dużych blokach świetnie sprawdzają się dachy zainspirowane stylem nowoczesnym. Znajdziemy w nim zarówno tereny z roślinnością, jak i utwardzone ścieżki, funkcjonalne ławki i zacienione miejsca wypoczynku. Nowoczesny ogród na dachu posiada jasno wytyczone strefy. Bez trudu odnajdziemy w nim strefę kwiatów, roślin doniczkowych i strefę wypoczynkową.
Aranżacja powinna być oczywiście dopasowana do liczby użytkowników. Na dużym dachu bloku tworzy się przestronne miejsca wypoczynku, które będą w stanie pomieścić szersze grono użytkowników. Z kolei na domach jednorodzinnych warto zwiększyć strefę roślinną, która sprawia, że stają się one oazą spokoju i wyróżniają się spośród miejskiej zabudowy. Przed założeniem takiego dachu, warto zapoznać się z cennikiem najpopularniejszych roślin ogrodowych, który znajdziesz w tym artykule.