Ulga termomodernizacyjna - moment poniesienia wydatku

Podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami istniejących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, opodatkowujący swoje dochody którzy w 2019 r. ponieśli wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne co do zasady mają prawo do ulgi termomodernizacyjnej.

W którym roku mogę odliczyć wydatek z tytułu realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (montaż fotowoltaiki), w sytuacji gdy fakturę wystawiono i usługę zakończono w dniu 30 grudnia 2019 r., a zapłata nastąpiła w styczniu 2020 r.? Czy koszt montażu fotowoltaiki należy pomniejszyć o kwotę zgłoszoną do programu "Mój prąd", czy odliczyć całość wydatku, a w 2020 r. doliczyć otrzymaną dotację?

Wydatki, o których mowa w pytaniu, można odliczyć w całości w ramach ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu za 2019 r.

Zasady ogólne korzystania z ulgi termomodernizacyjnej

Podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami istniejących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub podatkiem liniowym (19%), lub opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy w 2019 r. ponieśli wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne (które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek), co do zasady mają prawo do ulgi termomodernizacyjnej (uwaga! prawo do ww. ulgi przysługuje również w odniesieniu do wydatków poniesionych przed 1 stycznia 2019 r., pod warunkiem, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostanie zakończone po dniu 31 grudnia 2018 r., jednak nie później niż w okresie 3 kolejnych lat, liczonych jak wyżej).

Reklama

Kwota odliczenia w ramach ww. ulgi nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach.

Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia z VAT. Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z kwotą VAT, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o VAT.

Moment poniesienia wydatku na przedsięwzięcie termomodernizacyjne

W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu podlegają wydatki, które zostały poniesione. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych z 9 września 2019 r., pt. "Nowe preferencje w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierające przedsięwzięcia termomodernizacyjne", wyjaśniło, że za datę poniesienia wydatku uważa się dzień sprzedaży określony na fakturze, tj. datę dokonania dostawy towarów/wykonania usługi. W przypadku, gdy na fakturze brak jest informacji o dniu sprzedaży, przyjmuje się, że dzień ten przypada na dzień, w którym wystawiono fakturę.

W sytuacji opisanej w pytaniu wskazano, że faktura za usługę dotyczącą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego została wystawiona w dniu 30 grudnia 2019 r. W tym samym dniu została zakończona usługa. Należy więc przyjąć, że wydatek poniesiono 30 grudnia 2019 r. W związku z tym wydatek ten podlega odliczeniu w zeznaniu podatkowym za 2019 r. Natomiast dzień dokonania zapłaty nie ma w tej sytuacji znaczenia.

Dotacje na przedsięwzięcia termomodernizacyjne a odliczanie wydatków

Zasadą jest, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie odlicza się wydatków, które zostały podatnikowi w jakiejkolwiek formie zwrócone. Jak wynika bowiem z art. 26h ust. 5 ustawy o PDOF, odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

- sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
     
- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Z kolei, zgodnie z art. 26h ust. 8 ustawy o PDOF, podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Z pytania wynika, że podatnik, w ramach programu "Mój prąd", ubiega się o dofinansowanie do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, na które poniósł wydatki w 2019 r., przy czym "wsparcia" tego nie otrzymał w 2019 r. (najprawdopodobniej otrzyma je w 2020 r.).

W tej sytuacji odliczeniu w zeznaniu składanym za 2019 r. podlega całość wydatków poniesionych w 2019 r. (o ile w roku tym podatnik nie otrzymał zwrotu ww. wydatków w jakiejkolwiek innej formie). Gdy podatnik dokona takiego odliczenia w ramach ww. ulgi, a w kolejnym roku (latach) otrzyma zwrot odliczonych wydatków, wówczas będzie zobowiązany doliczyć kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzyma ten zwrot.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 12 z dnia 2020-04-20

Dowiedz się więcej na temat: podatek | ulga podatkowa | termomodernizacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »