Reklama

Utrzymanie domu jest zbyt drogie. Jak obniżyć koszty?

Utrzymanie domu to dość poważne zagadnienie, które wiąże się z różnymi kosztami, np. kosztami eksploatacji i kosztami ogrzewania. Warto zwrócić uwagę na to, jakie wydatki w naszych domach stanowią większość i zastanowić się nad możliwymi środkami, które pomogą nam w zmniejszeniu finalnych kosztów.

Wraz z zadecydowaniem o budowie lub kupnie domu musimy liczyć się z różnymi kosztami, które będziemy ponosić podczas mieszkania. Dlatego warto zastanowić się, jak drogie będzie utrzymanie domu i jakie czynniki będą się składały na wszystkie koszty, które będziemy musieli opłacić.

Z czym wiąże się utrzymanie domu

Niewątpliwie mając swój dom i mieszkając w nim, nie obędzie się od kosztów związanych z eksploatacją i ogrzewaniem. Koszty eksploatacji i koszty ogrzewania z reguły są wysokie, dlatego tez zalecane rozejrzenie się za czymś, co nasze wydatki zmniejszy i pozwoli w pełni cieszyć się funkcjonalnością domu.

Reklama

Warto zapoznać się z różnymi możliwościami, do których należą między innymi takie zagadnienia, jak pompa ciepła, żarówki energooszczędne, ogranicznik przepływu wody, rekuperacja i wiele innych. Te możliwości sprawią, że koszty ogrzewania i koszty eksploatacji staną się niższe i nie będą dla nas takim utrudnieniem i zmartwieniem.

Rekuperacja i ogranicznik przepływu wody

Ważnym czynnikiem, który pozwoli nam na obniżenie kosztów użytkowania domu, jest rekuperacja, czyli zastosowanie mechanicznej wentylacji odzyskującej ciepło. Cały system służy do wymiany zużytego powietrza na świeże i czyste, a przy tym na odzyskanie ciepła. Dzięki rekuperacji, powietrze nawiewane będzie oczyszczone z alergenów i zanieczyszczeń, ale i ogrzane.

Warto wiedzieć, co daje nam rekuperacja. Otóż dzięki niej oszczędzimy wydatki na ogrzewanie o ponad 30 proc., a dokładając do tego jeszcze odpowiednią izolację i systemy ograniczające straty ciepła, oszczędzenie pieniędzy będzie jeszcze większe. Przy obecnym powietrzu, w którym jest smog, wykorzystanie rekuperacji będzie idealne, ponieważ ten sposób na ocieplenie pomieszczeń, oczyści wpuszczane do domu powietrze ze smogu. Bardzo ważne dla alergików jest też to, że ten sposób filtruje powietrze i usuwa z niego nawet pyłki.

Kolejną zaletą jest to, że rekuperacja w przeciwieństwie do otwartego okna nie wpuszcza do domu hałasów z dworu i w pełni możemy sterować ilością powietrza wyciąganego i nawiewanego. Dzięki temu nasze powietrza szybko się przewietrzą i nie będą wyczuwalne niepożądane zapachy. W mieszkaniu nie będzie także już tyle kurzu, a w powietrzu nie będzie roztoczy, bakterii i wirusów. Więcej na temat rekuperacji możesz dowiedzieć się tutaj.

Dzięki ogranicznikowi przepływu wody możemy regulować strumień wody, bez względu na jej temperaturę. Ogranicznik przepływu wody montuje się na bateriach ekologicznych, które zmniejszają zużycie wody. Cena ich jest różna i zależy od tego, jakiej klasy jest to bateria, a to, ile wody na sekundę przez baterię, napisane jest na opakowaniu.

Pompa ciepła i żarówki energooszczędne

Pompy ciepła dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest bardzo popularna i łatwa w montażu pompa powietrza, która dostępna jest w stosunkowo niskiej cenie, bo od około 4000 zł, co nie znaczy, że nie ma możliwości zakupu droższej pompy, ponieważ ich ceny mogą wynosić nawet ponad 40 000 zł. Wszystko to zależy od mocy i modelu cieplnej pompy powietrznej. Najbardziej sprawne są one w okresie letnim, bo, gdy robi się chłodniej jesienią, nie są one już w takim samym stopniu sprawne. Zazwyczaj w tych pompach wbudowana jest wewnętrzna grzałka elektryczna.

Kolejnym rodzajem jest gruntowa pompa ciepła, na którą warunki atmosferyczne nie mają wpływu. Jest ona wielofunkcyjna, ponieważ nadaje się do ogrzewania wody i pomieszczeń. Ciepło jest pobierane z gruntowych wód lub solanek, przez co wymagane jest wykonanie dodatkowych odwiertów. Cena instalacji tej pompy jest wyższa od ceny instalacji powietrznej pompy cieplnej, lecz warto zainwestować właśnie w ten rodzaj pompy, ponieważ jest to rodzaj sprawnego i ekonomicznego dogrzewania pomieszczeń. W niektórych przypadkach taka pompa może być nawet jedynym źródłem ciepłego powietrza.

Koszty cieplnych pomp gruntowych są wyższe od pomp cieplnych i trzeba do nich doliczyć także inne parametry. Pierwszym z nich jest koszt wykonania odwiertów i badań geologicznych. Zwykle koszt odwiertów wynosi od około 60 do 120 zł. Zależy to też od faktu, czy używana była sonda, czy też nie. Dodatkowo doliczany jest projekt geologiczny, którego cena wynosi od 1700 do 1900 zł. Cena pomp ciepła, która jest zależna od mocy i modelu, zaczyna się w granicach 30 000 zł, a może dojść do ponad 40 000 zł. Nie zapominajmy też o doliczeniu kosztów montażu.

Jak widać, koszty za pompy cieplne są różne, ale warto wydać pieniądze raz i mieć pewność niezawodności. Jeżeli chcesz poznać szczegółowy cennik pomp ciepła, kliknij tutaj.

Kolejnym sposobem na ograniczenie kosztów eksploatacji jest wymiana zwykłych żarówek na żarówki energooszczędne. Dzięki żarówkom energooszczędnym zmniejszymy zużycie prądu nawet o 80%, co oznacza, że w miejscu, gdzie mieliśmy zamontowaną żarówkę tradycyjną o mocy 100 W, teraz wystarczy żarówka energooszczędna, której moc będzie wynosiła 20 W. Taka żarówka emituje światło w wyniku wyładowań w oparach rtęci, nie wytwarzając przy tym ciepła.

Bardzo ważne jest to, że żarówki te są ekologiczne, a światło jest bezpieczne dla oczu i zdrowia. Dodatkowo nie nagrzewają się one tak szybko i są trwalsze niż tradycyjne żarówki. Wielkim udogodnieniem jest też to, że mogą być one zamontowane w miejscach tradycyjnych żarówek.

Utrzymanie domu to kosztowny interes, który można obniżyć przez zastosowanie wyżej wymienionych czynników. Jednak, gdy zainwestujemy trochę pieniędzy w te urządzenia, zyskamy w bardzo szybki sposób je z powrotem, ponieważ koszty eksploatacji i ogrzewania będą niższe.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Dowiedz się więcej na temat: domy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »