Reklama

W jaki sposób samodzielnie czyścić dach? Poradnik praktyczny

Dach jest stale narażony na działanie zmiennych warunków pogodowych i osadu z komina. Dlatego co pewien czas warto sprawdzić jego stan techniczny, a w razie potrzeby oczyścić bądź zakonserwować. Czyszczenie dachu można przeprowadzić samodzielnie. Poniżej podpowiemy, w jaki sposób zabrać się do owej czynności, jak wybrać preparat do mycia dachów, a także którego sprzętu używać.

Dlaczego warto regularnie myć dach?

Każdy dach może pokrywać się różnego typu zabrudzeniami. Połacie są stale narażone na działanie kwaśnego deszczu czy osadów z komina. Z czasem nawet najlepszej jakości pokrycie dachowe traci swój elegancki wygląd. Zielonkawy osad z mchu czy szare smugi z komina szpecą stylistykę całego budynku. Co więcej, mogą wpływać na szybsze uszkodzenie pokrycia dachowego (które w efekcie wymusza pełne malowanie dachów).

Mycie dachów będzie też niezbędne w przypadku prac konserwacyjnych. Większość pokryć metalowych wymaga regularnej pielęgnacji. Malowanie dachów zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem korozji i ataków pleśni. Ciekawostką może być także malowanie dachówki, które przywraca jej pierwotny wygląd, a przy okazji stanowi dodatkową ochronę przed szarawym i zielonym nalotem.

Reklama

Czyszczenie dachu warto również wykonać w przypadku odświeżania wyglądu całego budynku. Czasem nasze prace ograniczają się do mycia elewacji. Jednak samo oczyszczenie pionowych powierzchni nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Brudna połać dachowa doprowadzi do szybkiego pojawienia się zacieków na elewacji.

Dlatego kompleksowe odświeżanie wyglądu budynku powinno obejmować także mycie dachu karcherem. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o kosztach remontu dachu.

Jak często czyścić dach?

Odpowiedź jest prosta. Mycie dachu należy przeprowadzić wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Pojawianie się wykwitów czy szarawych zabrudzeń będzie uzależnione od rodzaju pokrycia. Zanieczyszczenia biologiczne pojawiają się głownie na pokryciach o większym stopniu nasiąkliwości (np. dachówka ceramiczna).

Pamiętajmy, że nagromadzający się przez wiele lat osad i zanieczyszczenia biologiczne mogą być trudne do usunięcia. Dlatego lepszym pomysłem okazuje się cykliczne mycie dachów, przeprowadzane raz na kilka lat. Bezwzględnym minimum okazuje się kontrola stanu pokrycia dachowego co pięć lat. Podczas oglądania połaci warto sprawdzić drożność rynien oraz stan pokrycia. Dobrym pomysłem będzie kontrola takich elementów jak podbitka dachowa.

Jeśli dach nie posiada szczególnie uciążliwych zabrudzeń, wówczas mycie elewacji i pokrycia możemy wykonać samodzielnie. Dużą popularnością cieszy się mycie dachu karcherem. Wykorzystanie myjki ciśnieniowej przynosi dobre rezultaty i doprowadza do skutecznego usunięcia różnego typu zanieczyszczeń. Najlepsze efekty uzyskamy, wykonując regularne czyszczenie dachu.

Jakich preparatów użyć?

Mycie dachu karcherem możemy przeprowadzić przy użyciu zwykłej wody. Dzięki temu usuniemy kurz, osad z komina i drobne zabrudzenia, które przez lata nagromadzały się na naszym pokryciu. Niestety niektóre zanieczyszczenia okazują się bardziej uciążliwe, a do ich usunięcia konieczny będzie dodatkowy preparat do mycia dachów.

Wybierając preparat do mycia dachów należy wziąć pod uwagę specyfikę zabrudzeń. Nie bez znaczenia będzie również rodzaj pokrycia dachowego. Dla przykładu, czyszczenie dachu z dachówką ceramiczną, pokrytą warstwą glonów i mchu wymaga użycia specyfików biobójczych. Tego rodzaju preparat do mycia dachów nakłada się na zabrudzoną powierzchnię i pozostawia na czas podany przez producenta. Na ogół są to od kilkudziesięciu minut do 24 godzin. W tym czasie preparat do mycia dachów neutralizuje zabrudzenia biologiczne, umożliwiając ich trwałe usunięcie.

Co prawda w wypadku mchów moglibyśmy też przeprowadzić mycie dachu karcherem ze zwykłą wodą. Zanieczyszczenia biologiczne mogłyby zostać usunięte, niestety nie byłoby to rozwiązanie trwałe. Brak preparatu biobójczego sprawi, że nalot ponownie namnoży się na naszym pokryciu dachowym.

Wybierając preparat do mycia dachów zwróćmy także uwagę na produkty zmiękczające. Jak sama nazwa wskazuje, są to specyfiki przeznaczone do zmiękczania uporczywych zabrudzeń. Należy nanieść je na dach i pozostawić na czas podany przez producenta. W kilku godzinach preparat chemiczny zmiękczy uporczywe zabrudzenia, umożliwiając bezproblemowe mycie dachu karcherem.

Przeprowadzając czyszczenie dachu przy użyciu preparatów chemicznych zwróćmy szczególną uwagę na ich przeznaczenie. Dachówka betonowa czy blachodachówka wymagają zastosowania nieco innych specyfików czyszczących. Niewłaściwy dobór może sprawić, że preparat do mycia dachów czy specyfik do mycia elewacji zmieni kolor lub nawet uszkodzi pokrycie. Dlatego wybierajmy jedynie produkty dedykowane do czyszczonej powierzchni.

Pamiętajmy też, że preparat do mycia dachów powinien spływać przez rynny. W innym przypadku może się okazać, że niezbędne jest także mycie elewacji. W wielu przypadkach myjka ciśnieniowa przyda się też do mycia kostki brukowej, po której spływały zanieczyszczenia z dachu. Do mycia kostki brukowej używamy czystej wody, a w szczególnych przypadkach odpowiedniego preparatu myjącego.

Mycie dachu krok po kroku

Samodzielne czyszczenie dachu wymaga odpowiedniego przygotowania. Najprościej będzie przeprowadzić je przy użyciu myjki ciśnieniowej. Mycie dachu karcherem nie wydaje się szczególnie skomplikowane.

Pierwszym etapem prac jest analiza zabrudzeń. Oceńmy czy na dachu znajdują się uporczywe zabrudzenia, które będą wymagały użycia dodatkowych płynów czyszczących. W razie konieczności zakupmy odpowiedni preparat do mycia dachów i zapoznajmy się z jego instrukcją obsługi.

Dobrym pomysłem będzie też wypróbowanie jego działania na małym fragmencie dachu. Dzięki temu upewnimy się, że specyfik nie spowoduje odbarwień pokrycia i skutecznie usunie zabrudzenia.

Zasada prac jest prosta. Czyszczenie dachu rozpoczynamy od najwyższych fragmentów połaci. Stopniowo przechodzimy coraz niżej tak, aby brudna woda nie spływała po oczyszczonej części dachu. Prace wykonujemy tak, aby brudna woda wpadała wprost do rynien spustowych. Zbyt szybkie mycie dachów może sprawić, że zanieczyszczenia zaczną spływać po pionowych powierzchniach budynku. To z kolei doprowadzi do ich zabrudzenia i zawilgocenia. Czasem konieczne będzie dodatkowe mycie elewacji, którego moglibyśmy uniknąć.

Dowiedz się więcej na temat: dachy | elewacja domu | czyszczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »