W którym rejonie miasta najłatwiej jest kupić mieszkanie?

Cena mieszkania, jego powierzchnia, rozkład pomieszczeń, standard, ale również wiek budynku i lokalizacja - to cechy, które zwykle analizują Polacy przed kupnem nieruchomości. Mieszkanie, które będzie spełniało wszystkie stawiane przed nim wymagania, najłatwiej jest znaleźć tam, gdzie oferta lokali wystawionych na sprzedaż jest największa. Warto więc, sprawdzić w których dzielnicach miast oferta jest najbogatsza i najłatwiej jest znaleźć to jedyne, wymarzone M.

Warszawa i Kraków dominują

Z pomocą w takim zadaniu przychodzi serwis Otodom, gdzie można w prosty sposób sprawdzić liczbę ofert w poszczególnych rejonach miasta.

Najbogatsza oferta mieszkaniowa znajduje się oczywiście na największych rynkach - w Warszawie i Krakowie. Jak wskazują dane serwisu Otodom, obecnie w Warszawie na chętnych czeka 6035 nowych mieszkań oraz 18 964 lokale wystawione na sprzedaż przez dotychczasowych właścicieli. W Krakowie liczby te wynoszą odpowiednio 3862 oraz 8047.

Dzielnice z nową zabudową

W Warszawie na rynku pierwotnym najwięcej nowych mieszkań czeka na pierwszych właścicieli na Białołęce. Co czwarte mieszkanie deweloperskie w stolicy w realizowanych obecnie inwestycjach znajduje się właśnie tam.

Reklama

Na kolejnych miejscach, jednakże z już wyraźnie niższą ofertą, znajdują się zawsze popularne wśród warszawiaków i zlokalizowane bliżej centrum, Wola oraz Mokotów. Te dwie dzielnice odpowiadają za 13,8 proc. oraz 11,8 proc. całkowitej stołecznej oferty nowych lokali mieszkalnych. Rembertów, Targówek, Bielany i Żoliborz - to dzielnice Warszawy, gdzie deweloperzy budują najmniej.

W Krakowie na rynku pierwotnym dominują Dębniki, Prądnik Biały oraz Bronowice, na terenie których zlokalizowanych jest odpowiednio 13,4 11,6  i 10,4 proc. oferty nowych czterech ścian w grodzie Kraka. Z kolei Swoszowice, Bieńczyce i Wzgórza Krzesławickie - to rejony Krakowa, gdzie mieszkań z pierwszej ręki jest jak na lekarstwo.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza: - Zestawienie to zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie, nie stanowi żadnego zaskoczenia. Gusta warszawiaków, jak i krakusów, jeśli chodzi o wybór najlepszych miejskich przestrzeni do życia, w nowym budownictwie, od dłuższego czasu nie podlegają większym zmianom. Podobnie zresztą rzeczy się mają na rynku wtórnym.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Centrum rządzi na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym w obydwóch miastach dominują dzielnice położone bliżej centrum bądź w samym sercu miasta. Tam bowiem zlokalizowana jest starsza tkanka mieszkaniowa. Próżno szukać na podium Białołęki, która buduje się na naszych oczach i na której cała zabudowa jeszcze pachnie nowością - tłumaczy ekspert serwisu Otodom.

W Warszawie najwięcej ofert sprzedaży mieszkań z drugiej ręki pochodzi z Mokotowa, Śródmieścia oraz Woli. Najmniej z kolei przypada na Wawer, Rembertów i Wesołą. W Krakowie na rynku wtórnym dominują Stare Miasto, Nowa Huta i Dębniki. Ogłoszenia sprzedaży mieszkania najrzadziej dotyczą lokali mieszkalnych usytuowanych w budynkach na terenie dzielnic Łagewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice i Wzgórza Krzesławickie.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl

Twoje-Miasto.pl
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | nieruchomości | Kraków | Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »