Reklama

W tym mieście warto się targować. Kupisz nawet 20 procent taniej!

W Krakowie różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi przekraczają 20 proc. Tam też notowane są najwyższe spadki. Średnia cena m kw. sprzedawanego mieszkania wynosi 5273 zł. Z kolei niższe raty powodują, że powoli rośnie zdolność kredytowa. W ciągu minionych 4 miesięcy dostępna kwota wzrosła o niecałe 40 tys. zł.

Kredyty hipoteczne

Początek lutego przyniósł bardzo dobre informacje dla osób zarówno zaciągających jak i spłacających już kredyty hipoteczne w złotych. Po 4 obniżkach stóp procentowych NBP stawka WIBOR 3M, od której jest uzależnione oprocentowanie większości kredytów w złotych, spadła do jednego z najniższych poziomów w historii. Wynosi ona tylko 3,82 proc., podczas gdy najniższa odnotowana wartość to 3,8 proc. (6 sierpnia 2010 r.).

W rezultacie przeciętne oprocentowanie nowoudzielanych kredytów w złotych szybko spada. Jeszcze we wrześniu 2012 r. wynosiło ono 6,49 proc., a obecnie już tylko 5,53 proc. (dla kredytu 300 tys. zł, LTV 75 proc.). Spadają więc również raty kredytów. Wspomniany spadek oprocentowania spowodował obniżenie raty kredytu o 185 zł (kredyt na 300 000 zł na 30 lat). Dodatkowo w kolejnych miesiącach oprocentowanie i raty najprawdopodobniej dalej będą spadały, gdyż banki z opóźnieniem aktualizują oprocentowanie o bieżący poziom stawki bazowej.

Reklama

Tak duże spadki oprocentowania i rat były możliwe dzięki temu, że w ostatnim czasie większość banków nie podwyższała już marż. Przypomnijmy, że od czerwca do grudnia ubiegłego roku marże wzrosły z 1,2 proc. do 1,49 proc. W ostatnich 3 miesiącach pozostają jednak na stabilnym poziomie. Nie oznacza to jednak, że nie następują żadne zmiany. Dla przykładu w styczniu marża w Banku Pocztowym wzrosła z 1,5 proc. aż do 1,9 proc.

Niższe oprocentowanie i raty poprawiają dostępność kredytów. W ciągu minionych 4 miesięcy dostępna kwota kredyty 4-osobowej rodziny z dochodem 8 tys. zł netto wzrosła o niecałe 40 000 zł. Ponadto zdolność kredytowa może dalej rosnąc wraz ze spadkiem oprocentowania, a także jeśli wejdą w życie zapowiadane przez KNF zmiany w Rekomendacji S.

Jarosław Sadowski, główny analityk, Expander Advisors Sp. z o.o.

Ceny ofertowe

Styczeń 2013 nie przyniósł zmiany sytuacji na rynku nieruchomości. Statystki wskazują, że ceny ofertowe spadły średnio o 0,9 proc. Największe obniżki miały miejsce w Trójmieście. W Sopocie średnia cena spadła o niemal 6 proc. w porównaniu z XII 2012, a oferty powyżej 10 tys. złotych za metr stanowią już tylko 11 proc. podaży. W Gdyni styczniowa obniżka wyniosła 3,4 proc., a w Gdańsku 1,5 proc. Również w pozostałej czwórce z 7 najdroższych, analizowanych lokalizacji mamy do czynienia ze spadkami średnich cen: w Krakowie o 1,4 proc., we Wrocławiu o 0,9 proc. a w Warszawie i Poznaniu o 0,7 proc.

Zmiana trendu spadkowego jeszcze nie nastąpiła, ale w 2013 roku można się jej spodziewać. Warto odnotować, że w 5 miastach: Szczecinie, Opolu, Olsztynie, Toruniu i Białymstoku, w ostatnim miesiącu nastąpiły nieznaczne wzrosty średnich cen.

Dodatkowo analiza tempa zmian w wymienionych lokalizacjach pozwala na prognozowanie stabilizacji cen ofertowych w tych miastach. Dodatkowo cztery z rzędu obniżki stóp procentowych oraz ceny na poziomie z jesieni 2006 roku mogą stać się bodźcem do wzrostu popytu na nieruchomości. Będzie to prowadziło do stopniowego wyhamowywania spadków cen i ich stabilizacji.

Charakterystyka mieszkań oferowanych na sprzedaż

Mieszkania budowane po 1995 roku, czyli w zaledwie ostatnich dwóch dekadach stanowią niemal połowę ofert wystawionych na sprzedaż. Co więcej aż 23,5 proc. to budynki powstałe i sprzedawane już w trakcie i po boomie na rynku nieruchomości. Jednocześnie należą one do najdroższych wystawionych na sprzedaż mieszkań. Mieszkania budowane po 2007 roku są o 11 proc. droższe niż średnia cena w danym mieście, a nawet o 17 proc. w porównaniu z ofertami w blokach z wielkiej płyty. Ta grupa ogłoszeń w dużym stopniu wpływa na wysokość cen ofertowych i dalsze obniżki cen powinny nastąpić w tym segmencie rynku.

Największy wybór ofert mają osoby poszukujące mieszkań 2 pokojowych, stanowią one ponad 41 proc. wszystkich ofert. Mieszkanie 3 pokojowe to kolejne 34 proc. podaży. Niewielki odsetek mieszkań wystawionych na sprzedaż to duże nieruchomości 5 i 6 pokojowe - zaledwie 2 proc. Z drugiej strony zapotrzebowanie na takie mieszkania jest małe.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl Sp. z o.o.

Ceny transakcyjne

Ceny sprzedawanych mieszkań w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadły w pięciu spośród siedmiu analizowanych miast. Spadkom cen oparły się tylko lokale sprzedawane w Gdyni i w Poznaniu. Osoby cały czas wstrzymujące się za zakupem mieszkania w Gdyni mogą poczuć się zawiedzione ponieważ analiza wskazuje, że ceny znajdują się na bardzo zbliżonym poziomie co rok wcześniej. Jest to wynikiem niewielkich, ale systematycznych wzrostów cen w tym mieście w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Obecnie średnie ceny mieszkań w Gdyni kształtują się na poziomie 5285 zł za m kw. i są o prawie 300 zł wyższe niż ceny w lokali sprzedawanych w Gdańsku. Niewielkie odbicie cen widoczne jest w Poznaniu, gdzie po istotnych spadkach w 2012 r. (12,2 proc.) odnotowujemy wzrost w stosunku do notowania ze stycznia w wysokości 2,2 proc.

W kolejnych miastach mamy do czynienia ze spadkami. Najwyższe, bo 4,8 proc. miały miejsce w Krakowie. Sprzedawane mieszkania miały średnią cenę 5273 zł za m kw. W stosunku do analogicznego okresu sprzed roku średnie ceny używanych mieszkań spadły tam o 19,2 proc., co jest rekordem spośród wszystkich analizowanych miast. W Krakowie widoczne są także największe różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. Wynoszą aż 20,1 proc. Tym razem dość istotne spadki cen odnotowujemy w Łodzi. Po względnej stabilizacji cenowej, końcówka roku i początek obecnego obfitowały w kolejne korekty. Tym razem obniżki osiągnęły poziom 3,2 proc., a średnia cena sprzedawanego mieszkania wynosi 3357 zł za m kw. We Wrocławiu spadki ceny osiągnęły poziom 1,9 proc, w Warszawie 1,1 proc., a w Gdańsku jedynie 0,2 proc.

Nadal statystycznie największe lokale sprzedawane są w Krakowie (54,9 m kw.). Po przeciwnej stronie znajduje się Gdynia, w tym mieście średnie sprzedane mieszkanie jest o 6 m kw. mniejsze od krakowskiego.

Obserwując dwucyfrowe spadki cen mieszkań pojawia się pytanie o możliwość przełamania w najbliższym czasie trendu obniżek cen. W tym przypadku dużą rolę odegrają KNF i banki. Poluzowanie polityki kredytowej banków może przyczynić się do zwiększenia popytu na rynku mieszkaniowym. To z kolei może mieć przełożenie na kształtowanie się średnich cen zwłaszcza w segmencie mieszkań popularnych.

Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy S.A.

Załączniki

Dokument.pdf

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »