Ważne dla milionów działkowców w Polsce

Jak poinformowali przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców i Polskiego Alarmu Smogowego będą oni prowadzić kampanię plakatową dotyczącą problemu spalania liści, gałęzi i innych odpadów roślinnych. Będzie ona kierowana do użytkowników blisko 100 tys. ogródków działkowych w woj. śląskim. Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że w rodzinnych ogrodach działkowych znajduje się ponad 966 tysięcy działek a liczba działkowców obejmuje około 4 milionów osób.

Polacy po chruście zaczną palić liście?

Jak przekazał PAP koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim Emil Nagalewski, to pierwsza tak szeroka akcja informacyjna i pierwsza w ogóle wspólna akcja PAS i Polskiego Związku Działkowców.

Na plakatach, prócz grafiki, widnieje hasło: "Jak odpocząć na ogrodzie, gdy się dusisz w dymu smrodzie?" oraz wyjątek z regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych: "Zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych".

Przekazane przez aktywistów antysmogowych plakaty trafią do prawie 600 Rodzinnych Ogrodów Działkowych w regionie, w których znajduje się niemal 100 tys. działek. Przewidziano też działania edukacyjne w internecie.

Reklama

"Jesienią ogrody działkowe, zamiast być miejscem wypoczynku i zielonymi płucami miast, zmieniają się w ogromne dymiące pola. Działkowcy spalając odpady roślinne często nie mają świadomości, że komuś może to przeszkadzać" - powiedział Piotr Grabowski z Mysłowickiego Alarmu Smogowego.

"Nie wiedzą też, że dym ze spalania liści i gałęzi jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Woń spalenizny wyczuwalna jest krótko, ale szkodliwe substancje krążą w środowisku znacznie dłużej, zatruwając także warzywa i owoce z troską uprawiane na działkach" - podkreślił Grabowski.

Dyrektor Biura Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD Mateusz Macianty zaakcentował, że ogrody działkowe to bardzo ważna część zielonej infrastruktury. W czasach kryzysu klimatycznego są ważnym składnikiem zachowania środowiska naturalnego w miastach.

Dla działkowców szczególnie cenna jest możliwość uprawiania zdrowych, ekologicznych, nieskażonych chemią warzyw i owoców. To dlatego zarząd PZD od lat stara się plewić złe nawyki i przyzwyczajenia działkowców związane z pozbywaniem się jesiennych liści.

"Spalanie odpadów roślinnych czy nawet palenie ognisk na terenach ogrodów działkowych jest zabronione regulaminem i sankcjonowane nawet odebraniem prawa do działki. Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik a odpady kompostowane. Zarządy ogrodów powinny o tym informować działkowców, ale też kontrolować i pilnować przestrzegania regulaminu ROD w tym zakresie" - wyjaśnił Macianty.

Spalanie odpadów zielonych na terenie ogródków działkowych nie tylko narusza regulamin, któremu podlegają działkowcy, ale też prawo. To wykroczenie jest zagrożone mandatem w wysokości do 500 zł lub karą grzywny do 5 tys. zł.

W tym roku problem z opałem będzie wielki

Jak oceniają antysmogowi aktywiści, to także wykroczenie przeciwko zdrowemu rozsądkowi, bo prowadzi do tego, że palący liście sami się trują.

"Z powodu braku wysokiej jakości opału istnieje ryzyko, że w nadchodzącym sezonie grzewczym właściciele starych kotłów kopciuchów będą palili byle czym. Skutkiem tego będzie drastyczne pogorszenie jakości powietrza w Polsce" - zdiagnozował Nagalewski.

"Liczymy, że działkowcy nie będą chcieli dokładać się do tego toksycznego koktajlu zanieczyszczeń. Już teraz oddychamy najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Powinniśmy zaniechać działań, które sprawiają, że trucizn w powietrzu jest jeszcze więcej" - zaapelował koordynator PAS w woj. śląskim.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Czym legalnie można palić w piecu?

  • węglem kamiennym (im grubszy węgiel, tym lepszy) 
  • niemalowanym, nieimpregnowanym drewnem
  • ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi 
  • brykietami ze słomy, zbożem, odpadami roślinnymi różnego rodzaju

Czym nie wolno palić w piecu? Lista zakazanych rzeczy

  • muł węglowy, słabej jakości węgiel
  • tworzywa sztuczne
  • odpady, opony, pudełka po lakierach
  • drewno malowane, lakierowane, impregnowane
  • płyty meblowe, panele podłogowe
  • podkłady kolejowe i słupy drewniane
  • kolorowy papier



PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »