Wynajem czy kupno mieszkania – na co i kiedy warto się zdecydować?

Wydawałoby się, że kupno mieszkania na własność zawsze będzie bardziej opłacalną opcją niż jego wynajmowanie. Jednak w rzeczywistości nie zawsze tak właśnie jest. Decyzja może zależeć od wielu różnych czynników. Przyglądamy się najważniejszym spośród nich i podpowiadamy, kiedy mieszkanie warto kupić, a kiedy wynająć.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Sytuacja finansowa i zdolność kredytowa

Wybór pomiędzy najmowaniem a kupnem mieszkania zawsze będzie w pierwszej kolejności zależał od twoich możliwości finansowych. To, że bank jest chętny udzielić ci kredytu nie oznacza jeszcze, że powinieneś go wziąć. Wykorzystanie maksymalnej zdolności kredytowej i brak odpowiedniej poduszki finansowej mogą z czasem wpędzić cię w poważne tarapaty. Przed podjęciem decyzji upewnij się, że środków na twoim koncie wystarczy nie tylko na wkład własny, ale i na kilka miesięcy życia w przypadku utraty źródła utrzymania.

Reklama

Sytuacja jest oczywista, kiedy nie interesuje cię kredyt. Jeżeli możesz pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę, nie warto nawet zastanawiać się nad najmem.

Nieruchomość jako inwestycja

Nie da się ukryć - jeśli chcesz zarobić na nieruchomości, musisz ją kupić. Masz wtedy możliwość jej krótko- bądź długoterminowego wynajmowania, a także sprzedaży z zyskiem po upływie pewnego czasu. Jej wartość będzie bowiem cały czas rosła (o ok. 5-6 procent rocznie).

Jeśli zdecydujesz się na najem mieszkania, masz co prawda możliwość jego podnajmowania innym zainteresowanym, lecz w tym przypadku musisz liczyć się ze zdecydowanie niższymi zarobkami - czynsz dla właściciela będzie przeważnie droższy niż rata kredytu w przypadku nabycia nieruchomości.

Sytuacja życiowa

Przed podjęciem decyzji zastanów się nie tylko nad tym, czy możesz pozwolić sobie na kupno mieszkania, ale także nad tym, czy tego w ogóle potrzebujesz. W jakim momencie życia jesteś? Jeśli zakładasz rodzinę i chcesz się ustatkować, zakup nieruchomości (nawet na kredyt) faktycznie może okazać się lepszym wyborem. Jeżeli natomiast ciągle rozważasz przeprowadzki za pracą i nie do końca wiesz, w jakim mieście chcesz osiąść na stałe, powinieneś na razie pozostać przy opcji najmu.

Odpowiedzialność za mieszkanie

Co jest dla ciebie ważniejsze? Poczucie niezależności czy "spokojna głowa"? W pierwszym przypadku powinieneś zdecydować się na kupno mieszkania - zachowasz pełną swobodę m.in. w jego aranżacji i nikt nie będzie ci mógł niczego narzucić. Jeśli natomiast nie masz czasu i ochoty samodzielnie zajmować się wszelkimi naprawami, remontami i kwestiami administracyjnymi - rozważ najem i pozostaw te sprawy właścicielowi bądź zarządcy nieruchomości.

Wynajmować czy kupować?

Zastanawiając się nad tym wyłącznie do kwestii finansów, kupno mieszkania (także na kredyt) to w dłuższej perspektywie mniejszy wydatek niż jego najem. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne kwestie, takie jak sytuacja rodzinna, gotowość do zajmowania się nieruchomością i plany na przyszłość. Choć zakup lokalu to kusząca opcja, najem pozostawia ci więcej swobody i elastyczności, co zwłaszcza w początkowych etapach samodzielnego życia może okazać się wartością nie do przecenienia.

Nowodworski Estates
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | wynajem mieszkania | zakup mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »