XVI-wieczny kościół przy granicy z Czechami na sprzedaż. "Idealny na salę bankietową"
Niedawno na łamach naszego serwisu informowaliśmy o niemieckim kościele, który wystawiono na sprzedaż wraz z plebanią i klasztorem. Jak się okazuje, tego typu nieruchomości można nabyć również w Polsce. Na jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych wystawiono na sprzedaż XVI-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła. Zabytkowa świątynia znajduje się w miejscowości Okrzeszyn (woj. dolnośląskie), tuż przy granicy z Czechami.
Kościół jest położony w sąsiedztwie lasu we wsi Okrzeszyn na terenie gminy Lubawka, około 30 kilometrów od granicy polsko-czeskiej. Ogłoszenie zostało dodane około cztery miesiące temu, jednak nadgryziona zębem czasu nieruchomość nadal nie znalazła swojego właściciela.
Kościół pw. św. Michała Archanioła wybudowano w latach 1580-1585. W 1736 r. świątynia została przebudowana. Najpierw był to kościół parafialny, a od 1690 r. - pogrzebowy. Ostatnią ceremonię odprawiono w nim w 1945 r.
Kamienny budynek o powierzchni 242 mkw. jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków i znajduje się na działce o rozmiarze 2650 mkw. Cena za nieruchomość to 800 tys. zł (do negocjacji).
Choć na zdjęciach widać, że budynek porasta bluszcz, a stary drzewostan wymaga pielęgnacji, to zabytkowy gmach wydaje się mieć duży potencjał. W ogłoszeniu czytamy, że "konstrukcja świątyni nadaje jej średniowiecznego wyglądu, nad nawą znajduje się drewniany strop, a nad prezbiterium sklepienie krzyżowe". Jednonawowy kościół jest zbudowany z kamienia, a naprzeciw wydzielonego prezbiterium znajduje się drewniana konstrukcja chóru muzycznego.
XVI-wieczny kościół został zdesakralizowany, co oznacza, że potencjalny nabywca może go zaadaptować na dowolny cel. Zdaniem właściciela, w pobliżu tonącego w gąszczu starych drzew kościółka budowany jest nowy obiekt hotelowy, dlatego zabytkowa świątynia "idealnie sprawdzi się w roli sali bankietowej, weselnej lub konferencyjnej".
"Niezaprzeczalnym atutem jest świetna akustyka budynku i po adaptacji może stać się wyjątkowym w obiektem, w którym można organizować także wydarzenia muzyczne" - dodano.
Kilka miesięcy temu wystawienie nieruchomości na sprzedaż skomentowało Stowarzyszenie Magurycz, zajmujące się ratowaniem zabytków przed niszczeniem.
"Intryguje fakt, że w ogłoszeniu brak informacji o tym, że kupujący nabędzie także cmentarz okalający naturalnie kościół, z co najmniej kilkunastoma uszkodzonymi nagrobkami i niepoliczalną ilością pochówków" - czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku.