Z czynszem lub bez - jakie mieszkanie warto kupić?
Przed zakupem mieszkania, jedną z kwestii, którą warto przeanalizować, są koszty jego utrzymania. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętna rodzina w 2017 r. zajmowała 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 77,2 m kw. Przyjmując średnią stawkę czynszu na poziomie 8-9 zł za metr kwadratowy, co miesiąc w kasie spółdzielni zostawiła ona przeciętnie 600-650 zł.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, za co płacą. Według badania "Czynsze i mieszkania", przeprowadzonego przez TNS Polska, prawie połowa Polaków nie wie, na co przeznacza swoje pieniądze. W skład czynszu najczęściej wchodzą: należność za wywóz śmieci, opłata za wodę, ogrzewanie, kanalizacja, składka remontowa. Największą część czynszu stanowią koszty ogrzewania.
Na rynku znajdziemy również oferty mieszkań tzw. bezczynszowych. Są to lokale, w których za utrzymanie części wspólnych odpowiadają mieszkańcy. Najwięcej takich lokali znajdziemy w kamienicach. Coraz częściej możemy również trafić na takie mieszkania na rynku pierwotnym. Powstają one najczęściej w małych, liczących kilka mieszkań inwestycjach, gdzie dzięki osobnym wejściom nie ma części wspólnych albo są one zminimalizowane.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że koszty i tak nas nie ominą. Mieszkańcy będą musieli we własnym zakresie zorganizować firmę, która zajmie się wywozem śmieci i za nią zapłacić. Również wszelkiego typu remonty oraz usterki obciążą bezpośrednio kieszeń lokatorów.
Kwestią, o której nie można zapomnieć, jest ogrzewanie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania obciążonego czynszem, czy też na mieszkanie bezczynszowe, ważne jest, aby przed zakupem mieszkania sprawdzić, w jaki sposób ogrzewany jest blok lub kamienica. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji, kiedy w przyszłości chcielibyśmy wynająć nasze mieszkanie - mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. W poniższej tabeli przedstawiono przykładowe ceny mieszkań o podobnym standardzie z rynku wtórnego w Krakowie.
Uważać musimy szczególnie na ogrzewanie elektryczne. O ile w nowych i dobrze ocieplonych budynkach z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi jest to rozwiązanie, które warto rozważyć, o tyle w sytuacji, kiedy nasze mieszkanie mieści się w starej kamienicy, warto zdawać sobie sprawę, że koszty mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku ogrzewania gazowego lub tego z sieci miejskiej.
Decydując się na zakup mieszkania bezczynszowego musimy pamiętać, że nie jest to mieszkanie zwolnione z opłat. Mamy jednak pełną kontrolę nad wydatkami i od zaradności naszej, oraz osób z którymi przyjdzie nam dzielić budynek, zależy, jakie koszty finalnie poniesiemy.
Agata Polińska, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń