Reklama

Z dziadkiem, teściem, bratem oszczędzisz nawet 25 proc.

Program "Rodzina na swoim" dedykowany jest młodym osobom. Ci z kolei bardzo często mają problem z uzyskaniem kredytu, na podstawie którego naliczone są dopłaty. Ustawa przewiduje, że w takim wypadku do pożyczki można przyłączyć bliskie osoby.

"Rodzina na swoim" to rządowy program, który pomaga młodym w spłacie kredytu na ich pierwsze mieszkanie. Dotacje wynoszą średnio połowę odsetek i naliczane są przez pierwsze osiem lat. W ten sposób można zaoszczędzić spore pieniądze, ponieważ miesięczne raty są niższe nawet o kilkadziesiąt złotych. Od początku działania programu Polacy zaciągnęli 165,8 tys. takich pożyczek na łączną kwotę przekraczającą 30 mld złotych.

Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego ponad 35 proc. kredytobiorców korzystających z programu "Rodzina na swoim" to osoby poniżej 30 roku życia. Sam program również nakłada ograniczenia - beneficjenci mogą składać wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego maksymalnie do 35. roku życia. Problem w tym, że wiele osób w tym wieku nie ma zdolności kredytowej. Ustawa zawiera jednak przepisy, które banki komercyjne mogą brać pod uwagę. Mianowicie kredytobiorca może łączyć swój dochód z dochodem rodziny - rodziców, dziadków, rodzeństwa, ojczyma, macochy, a nawet teściów. Dodatkowy kredytobiorca podwyższy zdolność kredytową, co ułatwia uzyskanie dotacji z tytułu programu.

Gra wydaje się warta świeczki. Jak podkreśla regionalny dyrektor sprzedaży spółki deweloperskiej LC Corp Tomasz Kaleta, klienci korzystający z kredytu preferencyjnego oszczędzają średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przykładowo zaciągając pożyczkę na 50 metrowe mieszkanie na kwotę 240 tys. zł., dzięki dopłatom można zaoszczędzić około 60 tys. zł, czyli jedną czwartą wartości kredytu.

Pamiętajmy jednak o tym, ze bliscy przystępujący do kredytu w ramach "Rodziny na swoim" również będą weryfikowani przez bank. Poza zdolnością kredytową, badana będzie historia spłat pożyczek zaciągniętych w przeszłości. Dodatkowo współkredytobiorcy z uwagi na wysokie i długoterminowe zadłużenie mogą mieć trudności z zaciągnięciem kolejnego, tym razem własnego kredytu. Decydując się na pożyczkę razem z rodzicami trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że wiele banków ustala całkowitą spłatę zobowiązania przed ukończeniem przez nich 70. roku życia. Niektóre z nich umożliwiają wydłużenie tej granicy w zamian za wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na życie.

Czas na złożenie wniosku o kredyt z dotacją Skarbu Państwa upływa wraz z końcem grudnia, jednak podpisanie umowy kredytowej może odbyć się w późniejszym terminie. O przyznaniu pomocy decydować będzie bowiem data złożenia dokumentów do banku. Lepiej jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę, aby mieć pewność, że wniosek ten zostanie jeszcze tego samego dnia zarejestrowany.

Po kredyt preferencyjny można udać się do jednego z 21 banków komercyjnych, mających umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Co kwartał ustalane są również limity cen za metr kwadratowy mieszkania, poniżej którego może być ono dofinansowane w ramach programu "Rodzina na swoim". Ostatnia zmiana miała miejsce w październiku. Poniżej znajdują się aktualne stawki z podziałem na województwa i miasta, osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego.

Opr. MM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »