Załamanie w budownictwie. Aktywność wróciła do 2018 r.

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2022 r. wzrosła o 0,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To odczyty znacznie niższe od oczekiwań analityków. GUS poinformował także, że we wrześniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wrześniu 2022 r., spadła o 27,8 proc. rok do roku. Eksperci przewidują, że branżę budowlaną czekają ciężkie czasy.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rok do roku o 6,5 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 9,7 proc. 

GUS podał także, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wrześniu 2022 r. spadła o 27,8 proc. rdr, a mdm wzrosła o 22,8 proc.

Duża zmienność wyników w zakresie budowy budynków

"Czarne chmury wiszące nad sektorem budowlano-montażowym widzieliśmy od dawna. Z jednej strony mieliśmy problemy podażowe - czy z siłą roboczą ze względu na wojnę, czy z surowcami. Do tej pory zdarzało nam się formułować raczej niskie prognozy i produkcja budowlana nas zaskakiwała w górę, najwyraźniej solidny odczyt z poprzedniego miesiąca zmylił i nas i konsensus rynkowy" - napisał w komentarzu Grzegorz Ogonek z Santander BP.

Reklama

"To, co widać w danych, to cały czas mamy dużą zmienność wyników w zakresie budowy budynków - tam skoki są naprawdę ogromne. Zmienność wyników pochodzi zatem głównie z tego, co dzieje się w mieszkaniówce" - dodał.

"Dokładne przewidywanie wyników jest ciężkie, natomiast kierunkowo wydaje się, że sprawa jest przesądzona - ta branża będzie miała ciężko. Mamy widoczne załamanie na rynku kredytu hipotecznego, idącą recesję i narastające obawy o sytuację na rynku pracy. Coraz bardziej pod znakiem zapytania mamy też inwestycje publiczne, w związku z ostatnimi doniesieniami o ewentualnym mrożeniu środków unijnych. Na podejmujących te inwestycje działa to raczej zniechęcająco" - podsumował.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: budowa mieszkań | nieruchomości | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »