Zarządzanie najmem - wygoda dla inwestora

Kupowanie mieszkań pod wynajem od lat należy do najpopularniejszych form inwestowania kapitału w Polsce. Właściciel kilku takich mieszkań może liczyć na spory zysk, ale przy ich wynajmowaniu czeka go też mnóstwo pracy. Jak jej sobie oszczędzić? Inwestując w usługę zarządzania najmem.

Zarządzanie najmem - nowa usługa na rynku nieruchomości

Usługa zarządzania najmem, jak wiele nowoczesnych rozwiązań z rynku nieruchomości, przywędrowała do nas z Europy Zachodniej. W Polsce inwestorzy dopiero zaczynają z niej korzystać, a i firm oferujących tego typu usługi wciąż jest u nas niewiele.

Stopniowo ich jednak przybywa i można się spodziewać, że wraz ze wzrostem liczby inwestycji w mieszkania wzrośnie także zainteresowanie tą opcją.

Na czym zarządzanie najmem polega?

Najkrócej rzecz ujmując - chodzi o zlecenie zarządzania posiadanymi nieruchomościami zewnętrznej firmie. Specjaliści od opieki nad mieszkaniami wykonają za właściciela wszystkie czynności niezbędne, by uzyskać z wynajmowanego lokalu zysk.

Reklama

Zakres świadczonych usług różni się w zależności od firmy. Na ogół jednak inwestor może liczyć na wyręczenie przy szukaniu lokatorów, prezentacji mieszkania, podpisaniu umowy najmu, przekazaniu kluczy i późniejszym egzekwowaniu płatności.

Firma zadba też o sam lokal, przygotowując go na przyjęcie najemców i wyposażając w razie potrzeby m.in. w sprzęt RTV i AGD, meble czy pościel. Większość tego typu firm oferuje także obsługę formalności związanych z dostawą mediów, wywozem śmieci oraz współpracą ze spółdzielnią czy wspólnotą mieszkaniową.

Mniej pracy, ale i mniej zysków

Największym plusem zarządzania najmem jest oczywiście wyręczenie inwestora w wielu uciążliwych obowiązkach. Właściciel jednego mieszkania bez większego problemu znajdzie czas na załatwianie formalności i kontakt z lokatorami. Kiedy jednak inwestor posiada kilka czy nawet kilkanaście lokali na wynajem, zwłaszcza położonych daleko od siebie, sprawa mocno się komplikuje.

Wielu właścicieli musi w takiej sytuacji zatrudniać do pomocy członków rodziny. Jeszcze trudniej jest, gdy właściciel nieruchomości mieszka na drugim końcu kraju czy wręcz za granicą. Usługa zarządzania najmem pozwala obejść te trudności i cieszyć się spokojem - oczywiście za odpowiednią opłatą.

Ile zarządzanie najmem kosztuje?

Cena zależy z reguły od liczby obsługiwanych lokali oraz zakresu świadczonych usług. Koszt zarządzania pojedynczym mieszkaniem zaczyna się od ok. 200 zł miesięcznie, występują tu jednak spore wahania w zależności od regionu Polski. Większość firm nalicza opłatę nie na podstawie płaskiej stawki, tylko pobiera procent od przychodu z najmu.

Według danych zebranych przez serwis Homla.pl odsetek ten to z reguły ok. 7-11% miesięcznego przychodu. W praktyce działa to tak, że osoby wynajmujące mieszkanie przelewają czynsz i opłaty firmie zarządzającej, a ta po pobraniu prowizji przelewa czysty zysk na konto właściciela lokalu.

Zarządzanie najmem - czy to się opłaca?

Czy zarządzanie najmem może się opłacać? Tak - wszystko zależy jednak od sytuacji konkretnego inwestora. Właściciel jednego lokalu mieszkający w tym samym mieście raczej nie zdecyduje się na pomniejszenie swoich miesięcznych zysków o 7-11%. Ale dla inwestora posiadającego kilka nieruchomości albo mieszkającego na stałe za granicą usługa ta może stanowić ogromne udogodnienie - i być warta swojej ceny.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z zarządzania najmem warto jednak sprawdzić trzy rzeczy. Po pierwsze należy upewnić się, jak dana firma zarządzająca traktuje miesiące, gdy mieszkanie stoi puste.

Część firm nie pobiera w tym okresie prowizji, jednak w większości przypadków właściciel wciąż musi płacić, choć z reguły niższą stawkę (np. 50% standardowej).

Po drugie wiele firm zarządzających zastrzega w umowie, że kwota pobieranej miesięcznej prowizji nie może być niższa niż np. 100 zł. Zapis taki ma oczywiście zapewniać firmie zysk nawet w sytuacji, gdy przychody z wynajmu mieszkania będą niewielkie. Warto mieć to więc na uwadze, oceniając opłacalność całego przedsięwzięcia.

Po trzecie wreszcie - przed zaufaniem danej firmie właściciel powinien skontrolować jej wiarygodność.

Jako nowa usługa na rynku zarządzanie najmem wciąż obarczone jest bowiem sporym ryzykiem trafienia na firmę nierzetelną. Znane są historie o "zarządcach", którzy mimo pobierania prowizji praktycznie nie dbają o wynajmowany lokal. W rezultacie inwestor traci tylko pieniądze, a obowiązki właściciela i tak musi wykonać własnoręcznie. Na szczęście takie sytuacje to rzadkość - a sama usługa zarządzania najmem jest zdecydowanie warta rozważenia.

Homla.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »