Złota 44: Wieżowiec, który rozsławia Polskę

Globalne media piszą o niej w kontekście symbolu nowej Warszawy, dzięki dekonstruktywistycznej formie projektu słynnego Daniela Libeskinda zajmuje czołowe miejsca na architektonicznej mapie świata,a międzynarodowi analitycy rekomendują ją jako zyskowną lokatę kapitału. Interia sprawdza kulisy sukcesu Złotej 44 - jednego z najbardziej luksusowych i przyjaznych rezydentom apartamentowców zlokalizowanych w sercu Warszawy, do którego już w przyszłym roku wprowadzą się pierwsi mieszkańcy.

Wyjątkowa historia

Złota według analityków londyńskiego rynku nieruchomości jest jedną z najbardziej prestiżowych inwestycji w Europie. Najpierw była koncepcja. "Daniel Libeskind, architekt Złotej 44 urodzony w Polsce, obecnie mieszkający w USA i rozpoznawalny przez swoje projekty na całym świecie, sławny z racji swojego "emocjonalnego" wzornictwa co wykazał w One World Trade Center czy Jewish Museum w Berlinie, opisuje kształt wieży jako "skrzydła orła wznoszącego się do lotu", jako ucieleśnienie zmartwychwstania i szybkiego rozwoju Warszawy. "To nie tylko wysokościowiec, ale afirmacja miasta, jakim ono będzie" - mówi Libeskind, którego matka dorastała w nieistniejącym już, chasydzkim sąsiedztwie miejsca budowy Złotej 44. "Nie będzie więcej pustej przestrzeni w tym mieście patrzącym w przyszłość" - dodaje. ("The Times", 4. grudnia 2015).

Reklama

"Idea kształtu Złotej 44 zrodziła się w mojej głowie, kiedy myślałem o mieście, którego piękno zostało wskrzeszone z epok zniszczenia i ucisku. Chciałem ubrać Warszawę przeszłości i przyszłości w konkretny kształt, oddać poczucie wolności i afirmacji codziennego życia. Inspirowała mnie przede wszystkim tożsamość tego niezwykłego miejsca i potencjał, jaki ma ono w sobie" - tak o Złotej 44 mówi sam Libeskind.

Złota 44 jest elementem dekonstruktywistycznej sztuki Daniela Libeskinda, który sprawia, że apartamentowiec stał się ikoną Warszawy. Charakterystyczna forma budynku, górującego nad horyzontem Warszawy nie tylko przyciąga uwagę mieszkańców i turystów, ale jest ważnym atrybutem inwestycyjnym - budynki ikony na całym świecie utrzymują najwyższą wartość nawet przez setki lat.

W ten sposób została stworzona jedna z najbardziej luksusowych i prestiżowych inwestycji apartamentowych w Europie, doceniana nawet na największym i tworzącym trendy w tej dziedzinie rynku nieruchomości - Londynie. "Polska jest krajem europejskim, jest rozważana jako tzw. bezpieczna przystań inwestycyjna, a jako pozostająca poza strefą euro nie jest uwikłana w zawirowania walutowe" - twierdzi Louise Reynolds, dyrektor w międzynarodowej agencji nieruchomości International Venture. ("Sunday Times", 20. września 2015).

- Kupno luksusowego apartamentu coraz częściej uważane jest za świetną lokatę kapitału. Ten segment rynku od kilku lat plasuje się jako jedna z najbezpieczniejszych i odpornych na wahania koniunktury inwestycji - dodaje Karol Dzięcioł, Partner w firmie doradczej REAS.

Liczy się wykończenie

Złota 44 to jeden z najwyższych budynków apartamentowych najwyższej klasy w Unii Europejskiej. Ma 192 metry, 52 piętra, a na nich 287 jedynych w swoim rodzaju apartamentów. Dysponuje też zlokalizowaną na parterze częścią usługowo-handlową o powierzchni 800 m kw., w której przewidziano restauracje najwyższej klasy i system bezpieczeństwa oparty na rozwiązaniach alarmowych oraz zabezpieczeniach informatycznych, z całodobową recepcją z concierge.

Ponadto, jak ustaliła Interia, to właśnie ze Złotą 44 prestiżowa firma Harrods Estates postanowiła po raz pierwszy współpracować przy innym zagranicznym budynku apartamentowym niż dotychczasowe eleganckie rezydencje w Londynie.

W budynku znajdują się zarówno kameralne studia o powierzchni 62-70 m kw., lokale 90-120 m kw., apartamenty 140 m kw. i większe o powierzchni 170-250 m kw. ale także i penthouse'y projektowane na żądanie klienta, które mogą zająć nawet i całe piętro czyli 1000 m kw.

Deweloperzy Złotej 44 to BBI Development S.A. i Amstar, a wykonawcą inwestycji na końcowym etapie został Warbud. Jako, że wieżowiec zostanie oddany do użytku w 2016 roku, warto wspomnieć iż jest on już obecnie bardzo opłacalną inwestycją. Cena 1 m kw. w tej lokalizacji wynosi bowiem średnio 28 tys. zł/m (od 24 tys. zł do 40 tys. zł za m. kw. w zależności od standardu i wielkości apartamentu), i liczone jest łącznie z podatkami, luksusowym standardem wykończenia, a także udziałem we współwłasności powierzchni rekreacyjnych budynku.

Złota 44 może okazać się bardzo dobrą inwestycją zarówno dla polskiego jak i dla zagranicznego inwestora. Ceny są tu, według danych firmy REAS, 8 razy niższe niż w Londynie, 3 razy niższe niż paryskie i 2 razy niższe niż w Moskwie.

- Tymczasem średnia stopa zwrotu z wynajmu wysokiej jakości apartamentu w Warszawie wynosi obecnie 7,5 proc. - to nawet do 2,5 proc. więcej niż w Londynie - zatem z punktu widzenia międzynarodowych inwestorów jest to bardzo obiecująca opcja pomnażania kapitału - mówi Charles Weston Baker z Savills International.

- Nasi klienci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tylko prawdziwie luksusowe projekty utrzymują swoją wartość niezależnie od koniunktury. To kluczowe, aby umieć odróżnić gorszy i lepszy produkt, tak jak odróżnia się oryginał od imitacji, bo od tego zależy powodzenie inwestycji. Przez wiele lat w centrum Warszawy nie powstanie druga tak luksusowa rezydencja, mogąca pochwalić się nie tylko śródmiejską lokalizacją, wykończeniem wnętrz na najwyższym światowym poziomie, czy też liczbą i jakością udogodnień, niespotykaną dotąd w Polsce - dodaje Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development S.A.

W Złotej 44 zwraca uwagę lobby reprezentacyjne o ponad 6 m wysokości zaprojektowane przez samego Daniela Libeskinda. Drugim - i najistotniejszym - elementem jest całe 8 piętro. Apartamentowiec już od początku był zaprojektowany z myślą o wygodzie i swobodzie wyboru form spędzania czasu przez rezydentów, dlatego stworzono przestrzeń rekreacyjną na światowym poziomie, która będzie dostępna jedynie dla mieszkańców budynku i ich gości. 1800 m kw. przestrzeni wraz z tarasem wypoczynkowym kryje w sobie jedyny w Polsce 25 metrowy basen w budynku mieszkaniowym, prywatne kino z symulatorem do gry w golfa, saunę, hammam, gabinety masażu, siłownię, jacuzzi na słonecznym tarasie, kameralny salon do organizowania prywatnych spotkań i przyjęć czy pokój zabaw dla dzieci.

Warto podkreślić iż jest to jedyna tego typu realizacja we wszystkich obiektach mieszkalnych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Prywatne piętra rekreacyjne dostępne są jedynie w najbardziej luksusowych obiektach rezydencjalnych, np. w Tour Odeon w Monako, One Hyde Park w Londynie czy 432 Park Avenue w Nowym Jorku.

Przestrzeń ta decyduje zatem o wyjątkowym, wręcz ikonicznym charakterze Złotej 44 i stanowi wyróżnik tej inwestycji na tle innych, pretendujących do miana luksusowych, zrealizowanych ostatnio w Warszawie (np. Cosmopolitan).

Dodatkowym podkreśleniem wyjątkowego charakteru wieżowca jest, zagwarantowana przez inwestora, wolność wyboru wykończeń wnętrz apartamentów. Właściciele inwestycji uważają, że dobro luksusowe wymaga indywidualizacji, a nie powielania jednego wzorca, dlatego ZŁOTA 44 jako jedyny projekt w Polsce,oferuje kompleksowo wykończone apartamenty w aż dziewięciu wariantach aranżacji wnętrz.

Aby zapewnić najwyższą światową jakość, zatrudniona została jedna z najstarszych na świecie pracowni architektonicznych - londyńska Woods & Bagot, która otrzymała ostatnio wraz z francuską pracownią Gilles & Boissier nagrodę Hospitality Design Magazine Award w kategorii Luxury za design wnętrz wyjątkowo luksusowego nowego hotelu na Manhattanie - Baccarat Hotel. W tej sytuacji śmiało można stwierdzić iż zostało zrealizowane marzenie architekta budowli, Daniela Libeskinda, który chciał aby "Złota 44 była symbolem Nowej Warszawy". Powstał bowiem budynek wyjątkowy nie tylko na skalę Polski, ale i całego rynku nieruchomości Europy Środkowej.

Innowacje wykorzystywane na co dzień

"Żagiel Libeskinda" to również technologia. Także i tu nie ma kompromisów; zainstalowano rozwiązania które wchodzą na rynek nieruchomości także w Londynie czy Nowym Jorku.

Rezydent Złotej 44 wracający np. z lotniska do domu może zdalnie przy pomocy smartfonu włączyć ogrzewanie lub klimatyzację w apartamencie, zależnie od pory roku, uchylić okno, zaprogramować uruchomienie właściwej stacji radiowej lub telewizyjnej oraz włączenie wybranych systemów oświetlenia tzw. sceny. Za te wszystkie funkcje odpowiedzialne jest jedno z rozwiązań "smart building" - inteligentny system zarządzania apartamentami - HMS (Home Management System).

HMS umożliwia łatwe sterowanie systemami klimatyzacji, uchylnymi panelami okiennymi (w budynku jest to możliwe), scenami oświetlenia i roletami z poziomu aplikacji mobilnych lub sterownika wewnątrz mieszkania. Z drugiej strony jest wyposażony w rozwiązania komunikacji, ułatwiające zdalne zamawianie usług lub też poprzez kontakt z konsjerżem, który organizuje dla mieszkańców niezbędne usługi np. sprzątanie apartamentu, usługi naprawy i konserwacji samochodu, zarezerwowanie stolika w restauracji czy pobytu w SPA.

Złota 44 to nie tylko innowacyjny system informatyczny "smart building" wewnątrz, ale także i zaawansowana konstrukcyjnie bryła i fasada wieżowca. Budynek jako pierwszy w Polsce został pokryty fasadą Tripple Glazed Unit (TGU), redukującą zużycie energii o 20 proc. Lakierowana część elewacji przeszła bez problemów tzw. test Florydy, wykazujący odporność na skrajne zmiany atmosferyczne. W konstrukcji użyto także paneli nieprzeziernych oraz nowych materiałów powłokowych, które zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu pomieszczeń latem i wychładzaniu zimą. Optymalna jest także izolacja akustyczna - mimo iż budynek znajduje się w centrum miasta, w apartamentach może panować doskonała cisza. Przy tak zaprojektowanej i wykonanej inwestycji, nie ma się więc czemu dziwić, że panel 70 ekspertów z całego świata uplasował Złotą 44 w gronie najlepszych europejskich inwestycji nieruchomościowych.

7 grudnia 2015 roku w czasie uroczystej gali najbardziej prestiżowego w Europie konkursu rynku nieruchomości - International Property Awards 2015 w Londynie - Złota 44 jako najlepszy projekt w Europie zdobyła nagrody główne w 3 kategoriach: Najlepsza Inwestycja Mieszkaniowa, Najlepszy Apartament, Projekt Wnętrz Apartamentów Pokazowych. Jest to przy tym pierwszy projekt-laureat z Polski wyróżniony w europejskim konkursie w aż trzech kategoriach.

B.D.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | apartamentowiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »